U Sudu BiH danas je nastavljeno suđenje u predmetu koji se vodi protiv generala Atifa Dudakovića, nekadašnjeg komandanta Petog korpusa Armije RBiH i 14 pripadnika tog korpusa zbog zločina na području Bosanske krajine.
U ovom predmetu osim generala Dudakovića optuženi su: Sanel Šabić, Ibrahim Šiljedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Ališević, Husein Balagić, Edin Domazat, Ejub Kožnić, Ibrahim Nadarević i Sakib Mujić.
Dudaković i ostali se optužnicom Tužilaštva BiH terete za zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa, Sanski Most i ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području općina Bihać i Cazin.
Kao svjedok optužbe danas je saslušan doktor sudske medicine Željko Karan, koji je obrazlagao predočenu dokumentaciju i fotodokumentaciju u vezi s ekshumacijama i identifikacijama posmrtnih ostataka. Na početku je govorio o zapisnicima o identifikaciji Dragana Srdića.
Karan je naveo da je tijelo iskopano na lokalitetu Jezero kod Bihaća. Kada je riječ o odjevnim predmetima, kazao je da su nađeni: duboke civilne čizme, plava adidas trenerka, vojnička košulja, jakna i hlače. Kada je riječ o povredama, naveo je su vidljivi prijelomi pršljenova, vilice, poprečni prijelom ključne kosti. Dodao je i da je pronađen projektil od metka u odjevnim predmetima.
Tužiteljica Vedrana Mijović je predočila i zapisnik o identifikaciji tijela Drage Delića, a Karan je naveo da su u ovom slučaju ostaci bili u skeletu. Što se tiče odjevnih predmeta, pronađeni su: skijaške cipele crne boje, vunene čarape ručno pletene, vojnička košulja, smeđa jakna. U džepovima su nađeni hemijska olovka, ključ i komad špage.
Naveo je da su kosti lobanje i lica izlomljene, kao i kosti desne podlaktice. U ovom slučaju, za identifikaciju, uzet je uzorak od tri sestre, a identifikovan je klasičnom metodom 2005. godine.
Nadalje, Karan je obrazlagao dokumentaciju i zapisnik o analizi posmrtnih ostataka, kasnije identifikovanih kao Dragan Tadić. I u ovom slučaju, od odjevnih predmeta, nađeni su: vojničke čizme, kaiš, čarape, bluza, bijele gače, dok je u džepovima nađen neispaljen metak.
Karan je naveo da su u slučaju Dragana Tadića bile izlomljene kosti lobanje i lica, te deseto i jedanaesto rebro, grudna kost i drugi. DNK nalaz je stigao tek nakon 13 godina, uzorak je uzet 2002. godine, a dali su ga udaljeni srodnici.
Tužiteljica Mijović je predočila i zapisnik o obradi tijela Božidara Srdića. Karan je pojasnio je da su u ovom slučaju ostaci dobijeni razmjenom te da su dopremljeni iz grobnice koja se nalazila u Bosanskom Petrovcu. Skelet je bio potpun, a od odjevnih predmeta nađeni su: vunene čarape, vojničke čizme, vojničke pantalone, vojnički kaiš, gače, košulja i džemper. Nedostajala je lobanja, a bili su vidljivi lomovi rebara, pršljenova, te koštani defekt.
Karan je obrazlagao i dokumentaciju na ime Koste Petkovića. I u ovom slučaju ostaci su također razmijenjeni iz grobnice u Bosanskom Petrovcu. Od odjevnih predmeta nađeni su: vojničke čarape, šorc i radničke pantalone. Vidljivi su lomovi i na ovom tijelu, dok je uzorak za identifikaciju uzet od majke i oca.
Posljednja dokumentacija koju je tužiteljica predočila na ovom ročištu odnosila se na Milana i Dušana Ćulibrka. Karan je istaknuo da je ekshumacija ovih posmrtnih ostataka je rađena na lokalitetu Oraško brdo.
Karan je pojasnio i tok ekshumacije, a naveo je da su iskopana dva muška skeleta.
Tužiteljica Vedrana Mijić je najavila unakrsno ispitivanje vještaka na narednom ročištu.
Advokat jednog od optuženih Ifet Feraget je zatražio audiozapise ispitivanja doktora Karana kako bi odbrana mogla da provjeri neke stvari.
On se nakon ročišta osvrnuo na Karanovo obrazlaganje predočene fotodokumentacije i dokumentacije u vezi s ekshumacijama i identifikacijama tijela koja su bila u vojnim uniformama.
- Jedan jako mali broj, moram reći - navodnih žrtava spomenutih u optužnici. Ne mislim da nisu žrtve, ali nisu žrtve na način kako je opisano u optužnici. Ne radi se o civilima. Jako mali broj žrtava je pokriven zakonitim postupkom, na način da je pribavljena naredba Tužilaštva za ekshumaciju, a nakon toga da je ekshumacija obavljena skladu sa naredbom suda kako to mora biti, nakon čega se sačinjava zapisnik o ekshumaciji - kazao je Feraget ističući da je to postupak koji osigurava zakonitost dokaza.
Feraget je naveo i da postoje okolnosti koje daju za pravo da kaže da se ne radi o civilima, nego o licima koji su bili pripadnici Vojske Republike Srpske.
- Ono što je za nas značajno, to ćete čuti prilikom unakrsnog ispitivanja, a to je da postoji čitav niz propusta u istrazi kada je u pitanju ovaj predmet. Na kraju smo čuli od Tužilaštva da ne postoje niti naredbe Suda o ekshumacijama, a niti zapisnici o provedenim ekshumacijama - kazao je Feraget.
Naredno ročište je zakazano za 10. mart.