open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Sjećanje na Srebrenicu i Ruandu
Suljagić i Lagumdžija govorili u UN-u povodom 76 godina od usvajanja Konvencije: Genocid je činjenica, a ne mišljenje
AUTOR: Faktor
09.12.2024. u 19:09
get url
text
Fokus skupa bio je na iskustvima BiH i Ruande, država u kojima se dogodio genocid
Fokus skupa bio je na iskustvima BiH i Ruande, država u kojima se dogodio genocid
U Ujedinjenim nacijama u New Yorku održan je skup i panel diskusija posvećeni obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja i prevencije genocida povodom 76 godina usvajanja Konvencije o genocidu.
Fokus skupa bio je na iskustvima Bosne i Hercegovine i Ruande, država u kojima se dogodio genocid.  Između ostalih, na skupu su govorili Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica i Zlatko Lagumdžija, ambasador Bosne i Hercegovine pri UN-u.
- Vjerujem da je opće pravo svake grupe preživjelih da odluče kako će se sjećati i čega će se sjećati. Kada obilježavamo mi zapravo biramo šta je vrijedno pamćenja, šta ostaje za historiju, a šta ne. 
Kada je u pitanju Srebrenica, gdje su hiljade djece i muškaraca ubijeni u 1995. godine, postoje brojni napori koje mi poduzimamo u ovom smislu. Prije svega u edukaciji i podizanju svijesti – kazao je Suljagić koji se uključio videolinkom i dodao:
- U Memorijalnom centru Srebrenica imamo edukacijske programe i izložbe koje informišu i lokalno stanovništvo i međunarodnu javnost o masovnim ubistvima i njihovim implikacijama. 
Lagumdžija je naglasio kako je genocid činjenica, a ne mišljenje. Imao je jasnu poruku za sve negatore genocida.
-  Toliko puta smo ponovili da genocid počinjen u Srebrenici nije stvar mišljenja već historijska, a što je još važnije, pravosudna činjenica. Presude Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju potvrđuju da je genocid počinjen protiv Bošnjaka u zaštićenoj zoni UN-a u Srebrenici, a sudske se odluke ne mogu izbrisati iz historije čovječanstva – istakao  je Lagumdžija.
Svoje obraćanje je zaključio reafirmirajući važnost sjećanja u izgradnji pravednijeg i mirnijeg svijeta.
- Kultura sjećanja na žrtve genocida, u Srebrenici ili bilo gdje drugdje, ne smije nikada biti kultura poricanja. Ona mora biti kultura pamćenja,  tako da se genocid nikada ne ponovi nikome - poručio je Lagumdžija.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.