open-navfaktor-logo
search
Uoči sjednica PSBiH
TI o zakonu o sprečavanju sukoba interesa: Procedura usvajanja svojstvena autoritarnim režimima, bitne odredbe...
Transparency international u BiH (TIBiH) upozorava na netransparentnu proceduru usvajanja Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine, što je imanentno autoritarnim režimima, a nikako zemlji koja treba početi pregovore o pridruživanju sa Evropskom unijom, saopćeno je iz ove organizacije.
08.03.2024. u 11:46
get url
text

Pozdravili su donošenje ovog zakona, ali i ukazali na određene problematične odredbe koje ostavljaju prostor za eventualne opstrukcije.

Radi se o zakonu koji je prekjučer usvojilo Vijeće ministara Bosne i Hercegovina, a o kojem se danas poslijepodne na hitnim sjednicama i po hitnoj proceduri trebaju izjasniti Zastupnički dom i Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

- Transparency international (TI) u BiH pozdravlja usvajanje novog Zakona o sprečavanju sukoba interesa BiH koji predstavlja važan mehanizam prevencije korupcije. Usvajanje ovog zakona kao i druge antikorupcijske reforme vladajuće strukture su godinama opstruisale, a BiH je za to vrijeme postala druga najlošije rangirana zemlja u Evropi po stanju korupcije. Zakon donosi brojna kvalitativna poboljšanja, poput uspostave nezavisne Komisije koja će zamijeniti dosadašnji politički način donošenja odluka o sukobu interesa, kao i osnivanja javnog registra imovine državnih funkcionera - piše u saopćenju.

No TI istovremeno upozorava da su u posljednji čas izmjenjene bitne odredbe ovog zakona koje su eksplicitno predviđale obavezu svim institucijama u BiH da Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa dostavljaju podatke o imovini, što je neophodno za kontrolu tačnosti informacija koju funkcioneri navode u imovinskim kartonima.

- Umjesto toga, u usvojenoj verziji okvirno se naglašava da će institucije sarađivati, čime se ponovo ostavlja prostor za eventualne opstrukcije ovog mehanizma kontrole imovine javnih funkcionera. Vijeće ministara je nedavno na isti način oslabilo izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, zbog čega su reagovali i predstavnici relevantnih međunarodnih organizacija, uključujući i EU - ukazali su iz TIBiH.

Također, upozorili su, način odlučivanja u budućoj komisiji po pitanju smjene funkcionera, koji predviđa konsenzus svih članova, odnosno dvotrećinsku većinu, u praksi može dovesti do toga da se sankcije koje predviđaju smjenu ili ostavku ne budu uopće izricale.

VEZANI TEKST - Dogovor SNSD-a, "Trojke" i HDZ-a: Funkcioneri smiju koristiti javne resurse za promociju stranke, zadržati skupe poklone...

- Ovo nije ekvivalentno načinu na koji odluke donose druge institucije na državnom nivou.

Zakon većinom zadržava postojeća ograničenja u pogledu obavljanja višestrukih funkcija i finansiranja privatnih preduzeća koja vode javni funkcioneri i članovi njihovih porodica. Prag dozvoljenih prihoda iz budžeta za udruženja građana koja vode funkcioneri povećan je sa sadašnjih 10.000 KM na 20.000 KM, odnosno sa 50.000 KM na 70.000 KM za sportska udruženja - naveli su.

Na kraju su istakli da TI smatra potpuno neprihvatljivim da se zakoni, posebno oni od velike važnosti za sprečavanje korupcije, ali i za daljnji napredak BiH u procesu EU integracija, donose u potpunoj suprotnosti s propisima koji regulišu usvajanje zakona.

- Treba istaći da je cijeli proces tekao mimo elementarnih međunarodnih standarda kao što su provođenje konsultacija, izrada procjene uticaja propisa i bazične transparentnosti procesa kroz vaninstitucuonalne aranžmane, što je imanentno autoritarnim režimima, a nikako zemlji koja treba početi pregovore o pridruživanju sa Evropskom unijom - dodali su.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.