U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo povećan je broj oboljelih od respiratornih infekcija.
Prema riječima dr. Nejre Jonuz-Gušić, specijaliste urgentne medicine, najčešće im dolaze pacijenti sa visokom temperturom, koja se penje i do 40 stepeni, a traje četiri dana. Prate je, dodaje doktorica, kašalj i bol u grudima.
- Ako ne mogu riješiti takvo stanje kući ili sa svojim ljekarom u domu zdravlja, sasvim opravdano je da građani dođu u Hitnu pomoć. Imamo i slučajeva upala pluća, jer ako temperatura ne spada četiri dana, ljekar može posumnjati na virusnu upalu pluća. Kad padne imunitet vrlo često nastaje sekundarna bakterijska infekcija - kaže Jonuz-Gušić.
Dodaje da respiratorni virusi pogađaju i djecu i odrasle.
- Najblaži oblik infekcija je prehlada koju prati blago povišena temperatura i curenje iz nosa. Gripa je najteži oblik virusne infekcije koji se javlja u ovom periodu. Zato se rizičnim grupama, među kojima su osobe starije od 65 godina i hronični bolesnici, preporučuje vakcinacija protiv gripe. Vakcinom se izbjegavaju teže kliničke slike, jer gripu obične prati visoka tjelesna temperatura od 38 do 40 stepeni koja traje puno duže. Javlja se i kašalj, imunitet slabi što na kraju može prerasti u upalu pluća. Tu je naravno i COVID-19 koji ima slične simptome kao i prehlada i gripa - objašnjava Jonuz-Gušić.
Kako bi se izbjegle teže komplikacije, važno je dodaje doktorica, raditi na prevenciji, koja uključuje vakcinaciju protiv gripe, ali i održavanje lične i higijene prostora u kojima se boravi.
- Dobar imunitet gradi se i održava i tjelesnom aktivnošću, boravkom na čistom zraku, ali i zdravom prehranom, koja uključuje suplemente koji neće škoditi, ali prije svega svakodnevni unos svježeg sezonskog voća i povrća. Sada je aktualno citrusno voće, puno je vitamina C, koji je jedan od najvažnijih boraca u sprečavanju repsiratornih infekcija. Biljni čajevi i svježe cijeđeni sokovi pomoći će da disajni putevi budu prohodni - naglašava Jonuz-Gušić.
U JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo prije 15-ak dana najviše su, kažu, imali pacijenata sa stomačnim virusoma (enterokolitis). Trenutno je, prema riječima Armana Šarkića, glasnogovornika ustanove, aktualni respiratorni virusi i najviše je građana sa tim tegobama.
- Polako ulazimo u sezonu gripe koju utvrđuje Zavod za javno zdravstvo KS na osnovu krvnog uzorka. Ono što je karakteristično za ovu sezonu je da smo imali stomačnih virusa koji su bili popraćeni respiratornim virusom (gornji trakt - grlobolja, kašalj...). To do sada nismo imali u kombinacija i to jeste novost - naveo je Šarkić.
Za tri dana vakcinacije protiv gripe, koja je u Kantonu Sarajevo počela 1. novembra, od 1.777 dobijenih doza, potrošeno je 1.000.
- Zadovoljni smo trendom vakcinacije u prva tri dana i nadamo se da će građani, posebno rizične grupe, nastaviti dolaziti na imunizaciju koja se svakim danom vrši u svih devet domova zdravlja u prvoj i drugoj smjeni - kazao je Šarkić.