Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine uputilo je u proceduru nacrt novog zakona o Visokom i sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) Bosne i Hercegovine, na čije se donošenje obavezala Bosna i Hercegovina na evropskom putu.
No sudeći po kritikama, nova verzija zakona i nije evropska i sadrži brojne praznine koje otvaraju mogućnost za zloupotrebe i politička imenovanja u pravosuđu.
Ivana Korajlić, izvršna direktorica u Transparency international BiH, istakla je da tekstom zakona, nisu ispoštovane preporuke Venecijanske komisije, prije svega u dijelu da veći fokus bude na kompetencijama kod imenovanja kako članova VSTV-a, tako i sudija i tužilaca.
- I dalje su ostavljeni mehanizmi gdje etnička pripadnost, pa čak i neka geografska raspodjela, ima prednost nad kvalifikacijama i kompetencijama. Ponovo se uvodi sistem žrijebanja po kojim bi se određivale institucije iz kojih idu osobe s određenim etničkim predznakom. Otvaraju se time ogromne mogućnosti za zloupotrebe i manipulacije i unaprijed određuje se ko će iz koje institucije ići. Također, nema osnovnih odredbi koje se tiču kvalifikacija i kompetentnosti za izbor članova vijeća – upozorila je Korajlić.
Nadalje, navodi ona, kada su u pitanju članovi VSTV-a, odredbe koje se odnose na sukob interesa se definišu pravilnikom umjesto zakonom.
- Nisu detaljno definisane odredbe koje se tiču posljedica ako se ne razriješi sukob interesa ili ne dostave imovinski kartoni – dodala je Korajlić.
Ukazala je da su upravo imenovanja u pravosuđu trebala biti ključna reforma kako bi bili unaprijeđeni transparentnost, meritornost..., ali sve ovo ostaje nedovoljno definisano.
Ističe da, između ostalog, nije propisano kako se imenuje komisija iz nadležnosti imenovanja, dok je komisiji za ocjenjivanje ostavljen prostor za subjektivno odlučivanje.
- Sam zakon nije definisao ni odgovorio na brojne kritike ni preporuke Venecijanske komisije po pitanju sastava Vijeća, imenovanja. A s druge strane, brojne su praznine kod provjere imovinskih kartona, disciplinske odgovornosti. Nisu se desile velike izmjene teksta zakona o VSTV-u u odnosu na prethodnu verziju. Odustalo se od onoga što je Ministarstvo potenciralo, princip regionalizacije – ocijenila je Korajlić, dodavši da nisu jasno propisane sve procedure nego je ostavljeno da se urede podzakonskim aktima koje Vijeće može mijenjati od situacije do situacije.
Davor Bunoza, ministar pravde Bosne i Hercegovine, pak je istakao da nije istina da se stavlja etnička pripadnost iznad kompetencija.
- Nacrt zakona je poslat Venecijanskoj komisiji, čekamo njihovo mišljenje. Ali prošle sedmice smo imali s njima online sastanak i oni su rekli da smo dosta njihovih stavova ugradili - dodao je Bunoza.
Izrada novog zakona o VSTV-u obećana je krajem 2023. godine kada su usvojene izmjene i dopune postojećeg Zakona o VSTV-u. Zapravo je u samim izmjenama i dopunama tog zakona napisano da će novi biti izrađen u roku od godinu.
Izmjene i dopune Zakona o VSTV-u donošene su nekoliko puta tokom nekoliko mjeseci 2023. i 2024. godine i imale su brojne kritike. Na kritike je odgovarano upravo rečenicom da slijedi donošenje novog zakona koji će biti u skladu sa evropskim propisima.