open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
KCUS
U Sarajevu održana prva Škola pedijatrijske alergologije: Bilježi se porast alergijskih oboljenja kod djece
AUTOR: Faktor
13.04.2025. u 10:24
get url
text
FOTO: KCUS
Prva Škola pedijatrijske alergologije 2025. uspješno je održana u Sarajevu, u organizaciji Odjela alergologije, reumatologije i kliničke imunologije Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), uz podršku Discipline za nauku i nastavu KCUS-a i Udruženja pedijatara u Bosni i Hercegovini.
Škola je pokrenuta s ciljem unapređenja znanja i vještina u prepoznavanju, dijagnostici i liječenju alergijskih bolesti kod djece, koje su u porastu u Bosni i Hercegovini i svijetu.  
U okviru edukativnog programa održana su predavanja istaknutih stručnjaka iz naše zemlje i inostranstva, među kojima su prof. dr Marina Atanasković Marković iz Univerzitetske dječije klinike Tiršova (Beograd), prof. dr Mirjana Turkalj iz Dječije bolnice Srebrenjak (Zagreb), prof. dr Almira Čosičkić iz UKC-a Tuzla, te prim. dr. sci. med. Adisa Čengić, mr. sci Velma Selmanović, dr. Amila Hadžimuratović i mr. sci Lejla Smajić sa Pedijatrijske klinike KCUS-a.
FOTO: KCUS
Prisutnima se u uvodnom obraćanju obratio direktor Discipline za zdravlje djeteta KCUS-a, prof. dr Edo Hasanbegović navodeći da su kontinuirane edukacije od krucijalnog značaja za unapređenje struke i pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga u liječenju. Istakao je da je ovim događajem Pedijatrijska klinika KCUS-a napravila novi iskorak kada je u pitanju liječenje alergijskih oboljenja, te da se nada da će ovakva okupljanja prerasti u tradicionalna.
Voditeljica Škole Adisa Čengić izrazila je zadovoljstvo odzivom kolegica i kolega koji su u okviru programa imali priliku slušati o novim dijagnostičkim i terapijskim pristupima u liječenju alergijskih stanja poput anafilaksije, alergijskog rinitisa, atopijskog dermatitisa, alergije na hranu i lijekove.
- Škola je nastala iz želje za razmjenom iskustva i najnovijih saznanja iz područja dječije alergologije, područja koje se neprestano razvija i zahtijeva našu punu posvećenost. Posebna pažnja posvećena je značaju pravovremene dijagnostike i individualizovanog i multidsciplinarnog pristupa u liječenju pacijenata. Ova edukacija je prilagođena pedijatrima, ljekarima porodične medicine, dermatolozima, pulmolozima i specijalistima drugih disciplina koji se u svojoj praksi susreću s djecom koja imaju alergijske bolesti – izjavila je Čengić.
FOTO: KCUS
Najavila je da će Škola alergologije postati tradicionalan događaj, sa ciljem kontinuirane edukacije i praćenja savremenih trendova u liječenju alergijskih oboljenja.
- Održavanjem ove škole napravljen je važan korak ka unapređenju znanja stručnog kadra i boljeg kvaliteta zdravstvene zaštite pacijenata sa alergijskim bolestima. U okviru radionica pokrenuli smo konstruktivne diskusije o značajnim pitanjima kao što su alergološko testiranje, interpretacija rezultata, eliminacijske dijete, atopijski dermatitis i anafilaksija. Veliki su izazovi sa kojima se danas suočavamo kada su u pitanju alergije kod djece ali i odraslih, te su edukacije poput ove jedini način kvalitetnog usavršavanja i razmjene dragocjenih iskustava sa kolegama iz struke – izjavila je Čengić.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.