Tuzlanski kanton u posljednjih nekoliko godina potresli su slučajevi nasilja u porodici, među kojima se posebno ističu ubistvo Nizame Hećimović u Gradačcu, koje je prenošeno na Instagramu, ubistvo Amele Čičkušić i njeno dvoje djece u Tuzli te Inele Selimović i njenog sina, koja su počinili njihovi supružnici.
Brutalnost ovih ubistava potresla je cijeli region, a institucije su se morale dodatno pozabaviti problemom nasilja u porodici.
Jačanje saradnje s ciljem prevencije nasilja u porodici i nasilja nad ženama, bio je cilj zajedničke sjednice Komisije za jednakopravnost spolova Skupštine Tuzlanskog kantona i predstavnika gradskih i općinskih komisija iz svih općina i gradova na području TK.
- Komisija za jednakopravnost spolova Skupštine TK tokom prošle godine vodila je brojne aktivnosti na jačanju saradnje svih onih koji imaju obaveze po Akcionom planu za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i Rezoluciji o prevenciji i borbi protiv svih oblika nasilja nad ženama, koju je Skupština TK usvojila 15. decembra 2023. godine. Početkom marta usvojen je i Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji Bosne i Hercegovine i smatram da je taj zakon izuzetno dobar mehanizam za prevenciju nasilja u porodici i nasilja nad ženama - kaže Suvada Džuzdanović, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Skupštine TK.
Dilista Bašić, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Gradskog vijeća Tuzla, kaže da su ove komisije veoma važne jer su to mjesta na koja se svi koji imaju problem i izloženi su nasilju, mogu obratiti, dobiti pomoć i uputstvo kome da se dalje obrate...
Na pitanje zašto se više žena ne odlučuje da prijave nasilje, Dilista Bašić kaže da je razloga mnogo te ističe da mi imamo fantastične zakone, ali je problem primjena.
- Žene još šute zato što nisu dovoljno upućene u novi zakon na nivou FBiH, u svoja prava, kako i kome se obratiti. Ne možemo izostaviti ni patrijarhat koji je još prisutan. Ključno je da znamo da će zakon tretirati nasilje kao krivično djelo. Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u FBiH predviđa niz postupaka koje žene mogu poduzeti da bi se nasilje prijavilo. Sada je do nas da žene educiramo, da taj zakon promoviramo, da bude javno dostupan u javnim ustanovama - pojašnjava Bašić.
Ona naglašava da je najvažnije da se žena ne boji, ali i da okolina ne šuti.
- Ne šute samo žene, šuti i njihov komšiluk, njihova familija, šute svi oni koji bi trebali progovoriti, sve dok ne dođemo u sitauciju da se sve zavši tragično - zaključuje Dilista Bašić.