Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine predložilo za Vijeće ministara Bosne i Hercegovine odluku o traženju međunarodne pomoći za
gašenje požara, ali ne zbog toga što je u našoj državi buknuo požar kojeg domaće snage ne mogu savladati, već unaprijed, "za svaki slučaj".
Obično se dosad ovakva odluka donosila za konkretan slučaj, a ovoga puta, prema predloženoj odluci, Vijeće ministara BiH traži međunarodnu pomoć u vidu vatrogasnih snaga i sredstava i letjelica za gašenje požara, "zbog povećanog rizika od izbijanja i širenja velikih požara na teritoriji Bosne i Hercegovine".
- U posljednjim godinama EU i mnoge zemlje širom svijeta svjedoče učestalijim i intenzivnijim požarima, koji su postali ozbiljan izazov za zaštitu ljudskih života i materijalnih dobara...Bosna i Hercegovina nije izuzeta od ovih globalnih promjena – dio je obrazloženja.
Navodi se kako se BiH suočava s novim izazovima u pogledu prevencije, pripreme i odgovora na požare koji postaju sve intenzivniji i teži za kontrolisanje.
Napominje se da planirano traženje međunarodne pomoći ni u kom slučaju ne podrazumijeva odustajanje od nacionalne odgovornosti, već predstavlja dio "unaprijed pripremljenog mehanizma djelovanja u slučaju pojave prirodne ili druge nesreće".
- Pomoć će se zatražiti isključivo u slučaju kada svi raspoloživi domaći kapaciteti – uključujući vatrogasne jedinice, resurse civilne zaštite, Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i drugih nadležnih službi na svim nivoima vlasti – budu u potpunosti angažovani i kada procjena situacije ukaže na to BiH vlastitim resursima nije u mogućnosti efikasno odgovoriti na prijetnju – dodaje se u obrazloženju predložene odluke.
Istaknuto je da se zahtjev za međunarodnu pomoć tretira kao planska, pravovremena i odgovorna mjera koja se aktivira samo ako okolnosti to budu zahtijevale, te da se time osigurava bolja pripremljenost i skraćuje vrijeme reakcije ukoliko situacija izmakne kontroli.
A ono čime BiH raspolaže za gašenje požara iz zraka su helikopteri Oružanih snaga Bosne i Hercegovine koji se upućuju nakon što se prođe nekoliko stepenica procedura odobravanja.
Helikopterski servis RS-a također ima helikopter za gašenje požara, dok FBiH duže od decenije govori o nabavci kanadera i air traktora.
Ne čekajući više ispunjenje obećanja Vlade FBiH, nedavno je u Mostaru potpisan ugovor o iznajmljivanju air traktora od firme iz Hrvatske za potrebe područja u Hercegovini. Uz Grad Mostar, Vladu Hercegovačko-neretvanskog kantona, te Aerodroma Mostar gdje će letjelica biti stacionirana, u projektu učestvuju i vlade Zapadnohercegovačkog i Livanjskog kantona, ali će usluge moći koristiti i druge sredine u BiH.
A kada je riječ o predloženoj odluci Ministarstva sigurnosti BiH o traženju međunarodne pomoći za gašenje požara, istaknuto je da ju je moguće tražiti od svih zemalja sa kojima Bosna i Hercegovina ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u zaštiti i spašavanju i kroz procedure Mehanizma za civilnu zaštitu Evropske unije.
- Za potrebe gašenja šumskih požara i požara otvorenog prostora pomoć će se tražiti u vidu vatrogasnih snaga i sredstava te letjelica za gašenje požara sa posadama, na osnovu zahtjeva i označenih lokacija koje dostave nadležni organi za civilnu zaštitu u BiH – piše u predloženoj odluci.
Novac za prijem međunarodne pomoći bit će osiguran iz tekuće rezerve budžeta institucija Bosne i Hercegovine.