Izmjenama Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine očevima je omogućeno pravo korištenja porodiljskog odsustva, a od 2016. pa dosad je ovo pravo koristilo 112 njih iz devet bh. institucija.
Nadalje, u 14 institucija niko od zaposlenih nije koristio to pravo, a kakvo je stanje u preostalih 50-ak institucija, zasad nije poznato jer još nisu odgovorili na zastupničko pitanje upućeno prije mjesec dana iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. No pitanje je hoće li se odgovori bitnije razlikovati od već pristiglih.
Od ovih 112 muških zaposlenika koji su iskoristili pravo dobijeno od 2013. godine, njih 96 je iz Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Radi se o institucijama koje i imaju najviše zaposlenika.
Po četiri oca iskoristila su svoje pravo u Službi za zajedničke poslove institucija BiH i u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
Po dva službenika su iz Službe za poslove sa strancima i iz Direkcije za koordinaciju koordinaciju policijskih tijela.
Po jedan slučaj od izmjene Zakona o radu imali su u Sekretarijatu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), Centralnoj izbornoj komisiji (CIK), Agenciji za rad i zapošljavanje BiH, te IDDEEA-i.
Negdje četiri, negdje niko
- Niko od očeva, koji su to postali nakon izmjene Zakona o radu, nije koristio pravo na porodiljsko odsustvo – odgovor je Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja BiH.
Da nije bio nijedan, rekli su i iz Direkcije za ekonomsko paniranje, Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH, Agencije za razvoj visokog obrazovanja, Pravobranilaštva BiH, Agencije za statistiku BiH, Agencije za poštanski promet, Agencije za osiguranje, Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), Instituta za nestale osobe, Agencije za javne nabavke, Ureda za razmatranje žalbi i Agencije za antidoping kontrolu.
- Nijedan zaposleni nije koristio to pravo jer se u tom periodu nisu ostvarili kao očevi. Prepoznali smo značaj ravnopravne uloge oba roditelja u ranom razvoju djeteta te smo kroz internu politiku i fleksibilan pristup organizaciji rada nastojali da ohrabrimo i afirmišemo očeve da u budućnosti, kada se ostvare kao roditelji, iskoriste sva zakonska prava u vezi s porodičnim životom – precizirala je Agencija za antidoping kontrolu.
Osim pitanja koliko je očeva koristilo ovo pravo, zastupnica SDP-a Rejhana Dervišević je pitala da li je i na koji način ovo pravo promovirano u instituciji.
Odgovori se kreću od "pravo nije promovirano" do tvrdnje da su svi zaposlenici upoznati o svom pravu i obrazloženja da je zakon javno dostupan.
- Važno je napomenuti da je dobna struktura zaposlenih u Pravobranilaštvu BiH koji bi mogli ostvariti ovo pravo relativno ograničena, te da su svi potencijalni korisnici upoznati s mogućnostima koje im Zakon o radu omogućava, budući da isti zakon primjenjuju u svom svakodnevnom radu – pojašnjenje je iz Pravobranilaštva.
Agencija za rad i zapošljavanje BiH provela je anketu među svojim zaposlenim.
- Anketa koja je provedena u tom smislu pokazuje da je ovo pravo poznato zaposlenim i da trenutno nema nekog interesa za njegovim korištenjem od muških zaposlenih (budućih) očeva, koji su kao osnovni razlog naveli potrebu da majka prvenstveno bude sa djetetom (dojenje je spomenuto kao argument u tom smislu), uz navođenje nekoliko razloga kada bi ipak koristili ovo pravo (naprimjer kada bi plaća žene, odnosno partnerice bila smanjena za vrijeme korištenja odsustva, kada bi otac radio na teškim i neprijatnim poslovima i slično – istakli su iz ove agencije.
Zakon o radu u institucijama BiH predviđa da se roditelji djeteta mogu sporazumjeti da porodiljsko odsustvo ili dio odsustva, nakon isteka 60 dana od rođenja djeteta, umjesto majke nastaviti koristiti otac djeteta. Otac djeteta može koristiti neiskorišteno pravo žene na porodiljsko odustvo u slučaju smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo.
Tako su iz samo CIK-a precizirali da je jedan njih zaposlenik koristio to pravo u periodu od nešto više od dva mjeseca, a u Sekretarijatu PSBiH je zaposlenik koristio to pravo deset mjeseci.
- Jedan zaposlenik je podnio zahtjev jer mu supruga nije kod svog poslodavca mogla iskoristiti pravo na porodiljsko u trajanju od 12 mjeseci neprekidno – pojasnili su iz Sekretarijata PSBiH.