Zasjedanja domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine samo u posljednjih mjesec prekinuta su tri puta zbog nedostatka kvoruma, mahom zbog SNSD-ovih parlamentaraca, ali i HDZ-ovih.
Tako su prekinute dvije sjednice Doma naroda 18. februara i 4. marta), kao i prva zajednička sjednica oba doma na kojoj parlamentarci postavljaju pitanja članovima Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (5. februara).
Osim toga, sjednici Zastupničkog doma bh. Parlamenta 12. februara nisu prisustvovali zastupnici SNSD-a. Isti ti zastupnici su se malo ranije odlučili "igrati" sa Zastupničkim domom kada su tražili hitnu sjednicu i predložili da Branislav Borenović (PDP) bude izabran u rukovodstvo ovog doma. Ta hitna sjednica je održana 5. februara, a protiv vlastitog prijedloga glasali su SNSD-ovci.
Imajući to u vidu, od Zajedničke službe Parlamentarne skupštine BiH zatražili smo odgovor na pitanje koliko okvirno košta održavanje jedne sjednice Zastupničkog doma imajući u vidu putne troškove, dnevnice, gorivo i slično.
Njihov odgovor može se odnositi i na Dom naroda s obuzirom na to da ne mogu dati tačan podatak, ali su naveli šta otprilike ulazi u obračun.
- Pitanje koštanja održavanja jedne sjednice Zastupničkog doma je vrlo složeno pitanje, odnosno, utvrđivanje i kvantifikovanje određenih troškova je kompleksan proces. Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH se sastoji od 42 zastupnika (u Domu naroda ih je 15, op.a.).
Za zastupnike koji dolaze na sjednicu čije je mjesto prebivališta udaljeno više od 80 kilometara od sjedišta Parlamentarne skupštine BiH plaćaju se dolasci po Pravilniku o korištenju službenih vozila PSBiH za korištenje privatnog vozila. Medutim, ti dolasci nisu samo dolasci konkretno na sjednicu doma, jer je poznata činjenica da prije svakog doma, u istom danu ili dan prije, zasjedaju i stalne komisije Zastupničkog doma kojih ima sedam (u Domu naroda su tri) – navode iz Zajedničke službe PSBiH.
Nadalje, za članove kolegija koji imaju pravo na službena vozila za odlazak na sjednice, ne može se kvantifikovati potrošnja goriva pojedinačnoj puta za odlazak na sjednicu jer Parlament dobija mjesečni iznos računa za gorivo za sva službena vozila u posjedu Parlamenta.
- Kada je u pitanju sama tehnička priprema sjednice, štampanje materijala svakako košta, međutim, i ovi troškovi zavise od broja predloženih tačaka na sjednici doma, obimnosti materijala za štampanje, broju primjeraka koje je potrebno odštampati i tako dalje. Treba u vidu imati činjenicu i da Parlamentarna skupština u suterenu zgrade posjeduje svoju štampariju, čime su svakako sniženi sami troškovi štampanja materijala za sjednice – kažu u Zajedničkoj službi.
Zaključili su da, uzimajući sve ovo u vidu, ne bi se proizvoljno upuštali u kvantifikovanje visine troškova sjednice.
Svojevremno je, 2017. godine, SNSD-ov tadašnji i sadašnji delegat Sredoje Nović, kada je kritizirao nedolazak ministara i njihovih zamjenika na sjednicu Doma Naroda, ukazao da "organiziranje jedne sjednice Doma naroda košta oko 290-300.000 KM".
Ova računica je možda malo pretjerana, ali je vrlo vjerovatno da jedna sjednica (gorivo, korištenje privatnog vozila, štampanje, noćenje) košta nekoliko hiljada KM.
Naravno, dok bojkotuju sjednice, primanja su uredna, prosječno 7.000 KM mjesečno.