Šta će biti s boračkim dodatkom u Federaciji Bosne i Hercegovine, ostaje nepoznanica nakon što je jučer Vlada Federacije BiH zatražila od Zastupničkog doma Parlamenta FBiH da iz parlamentarne procedure povuče zaključke koje je jednoglasno usvojio Odbor za boračka i invalidska pitanja ovog doma.
Zbog odluke većine u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH da prihvati zahtjev Vlade i povuče s dnevnog reda zaključke Odbora koji bi konačno omogućili da se razgovara o boračkom dodatku, četiri člana odbora, a među njima ratni komandanti i ratni vojni invalid, podnijeli su ostavke na članstvo u Odboru u toku jučerašnje sjednice.
Zanimljivo je bilo i to što su na ove odluke Hamdije Abdića Tigra, Fahrudina Skopljaka, Almedina Aiefendića i Hajrudina Žilića, aplaudirali, ne samo zastupnici iz HDZ-a i drugih stranaka s hrvatskim predznakom okupljenih oko spomenute stranke, nego i neki predstavnici Trojke.
Hamdija Abdić (SDA), zastupnik u Parlamentu FBiH i dojučerašnji član Odbora za boračka i invalidska pitanja, za Faktor kaže da su konačno uspjeli borački dodatak da provuku kroz Odbor i ubace u dnevni red sjednice nakon više od godinu dana, i da se ispravi konačno ta nepravda, ali su ih u tome, opet, spriječili resorni ministar Nedžad Lokmić i Vlada FBiH.
- Jučer je to skinuto s dnevnog reda bezrazložno, jednostavno moja ostavka je jedina moguća kako bih skrenuo pažnju na nepravdu. Vidjet ćemo, mi ćemo kroz Parlament nastaviti da tražimo da se ispoštuju naši zahjtevi i prijedlozi jer na to kao zastupnici imamo pravo - kazao je Abdić.
Ne predajemo se, mi smo borci
Almedin Aliefendić, zastupnik u Parlamentu FBiH i dojučerašnji član Odbora, za Faktor ističe da su predložili Parlamentu zaključak u kojem su tražili od Vlade FBiH da formira radnu grupu koja će predložiti Parlamentu zakon o izmjeni i dopuni Zakona o pravima demobilisanih branilaca u kojem će biti ovo pravo boračkog dodatka regulisano.
- Međutim, ni poslije pola godine, ništa se nije dešavalo i svi članovi Odbora su intervenisali kod Vlade da formira tu radnu grupu i da nas obavijesti. Iz Odbora smo se najavili i na razgovor kod ministra Nedžada Lokmića, a on je ignorisao članove radne grupe, nije se pojavio na sastanku i mi smo tad shvatili da taj čovjek uopće nema dobru namjeru prema borcima.
Na posljednjoj sjednici Odbora, mi smo zaključkom ponovno urgirali kod Vlade da nam da informaciju, s obzirom na to da smo čuli da su oni formirali radnu grupu, ali da o tome nisu informisali ni Parlament ni članove Odbora, da je ta radna grupa formirana i u kojem sastavu. Dobili smo informaciju da u toj radnoj grupi nema nikog iz Odbora za boračka i invalidska pitanja, a ni iz Kampa boraca koji je pokretač kompletne ove inicijative - objašnjava Aliefendić.
Ističe da je povlačenjem ovih zaključaka na jučerašnjoj sjednici Vlada tražila dodatno vrijeme.
- Malo im je skoro godina dana. Sad nam je jasno da Vlada FBiH ne želi da rješi ovo pitanje, da vjerovatno razvlače ovo pitanje do naredne godine kada će pokušati da manipulira sa boračkom populacijom kako bi dobili koji glas više na izborima naredne godine - kaže Aliefendić.
Naglašava da su predstavnici opozicije, njih četverica, bili veoma aktivni na Odboru i da su svi kompetentni kada je u pitanju ova problematika.
- Svi smo bili pripadnici Armije RBiH, svi oficiri, mi smo još više sad motivisani i dat ćemo svoj doprinos i tražit ćemo sve ono što borci budu tražili od nas. Nećemo učestvovati u Odboru koji ne poštuje Vlada, a ni parlamentarna većina. Mi se ne povlačimo, mi smo borci, dat ćemo sve od sebe da ova pitanja budu aktivna u Parlamentu - kazao je Aliefendić.