Okončana je hitna sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, sa inicijativom za smjenu ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića na dnevnom redu.
Za usvajanje inicijative nije bilo potrebne većine. Za je bilo 15, a protiv 18 zastupnika.
Za su bili, osim zastupnika SDA i DF-a koji su i predložili inicijativu, i zastupnici stranaka opozicije iz RS-a.
Na sjednicu nisu došli zastupnici SNSD-a i njihovih partnerskih stranaka iz RS-a.
Protiv su bili iz HDZ-a, Trojke, kao i dva zastupnika NES-a i Šemsudin mehmedović iz stranke Naprijed, s kojim je Konaković ranije razgovarao o pitanju formiranja nove vlasti.
U raspravi su na današnjoj hitnoj sjednici učestvovali samo zastupnici SDA.
Kao razloge za smjenu u inicijativi su navedeni povezanost Konakovića sa osobama iz narkokartela "Tito i Dino", pitanje njegovog učešća u nezakonitom produžavanju mandata vršiteljici dužnosti agentice Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava, te skandal nastao zbog otkazivanja Samita lidera Zapadnog Balkana u Neumu.
Tokom same rasprave dali su dodatna pojašnjenja.

Rezultat glasanja o smjeni Konakovića
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA, kazao je da su inicijativu podnijeli nakon javnog saslušanja Konakovića održanog 21. januara zbog otkazivanja Samita lidera Zapadnog Balkana i EU u Neumu.
- Umjesto prihvatanja odgovornosti, slušali smo hvalisanje - dodao je Špago.
Kazao je da su u inicijativi navedene samo neke od aktivnosti u kojim je akter Konaković, a koje su nespojive s njegovom funkcijom.
- Njegov glas bio je presudan da se u Vijeću ministara BiH odobri 37,5 miliona KM za zgradu UIO čime je taj projekat u mandatu ovog Vijeća ministara narastao na sto miliona KM, koliko traži jedini ponuđač, a što je u javnosti ocijenjeno kao moguća korupcijska afera bez presedana - rekao je Špago.
Naveo je i Konakovićev "ignorantski i potcjenjivački odnos prema Zastupničkom domu".
Istakao je da se ovih dana inicijativa pokušava kompromitovati, te naveo izjavu Konakovića da "glasanje za njegovu smjenu predstavlja veleizdaju države" i da zbog te izjave u kojoj veleizdaju države povezuje sa svojom foteljom Konaković ne zaslužuje da obavlja funkciju ministra.
- Naša obaveza kao opozicije je da ukazujemo na propuste. Nismo opterećeni da li će inicijativa imati podršku, cilj je bio da ukažemo na propuste koji su nespojivi sa funkcijom ministra, a ako većina smatra da je on treba obavljati to je njihova odgovornost. Izbori su naredne godine - naglasio je Špago.
Podsjetio da su pokretali i podržavali smjene kadrova iz većine kao što su Marinko Čavara, Nenad Nešić, Nebojša Radmanović, a da će to činiti i u narednom periodu.
Safet Kešo, zastupnik SDA, u raspravi se osvrnuo na nerad Vijeća ministara i kazao je da su ovdje zbog činjenice da je prije dvije godine i istoj sali bh. Parlamenta većina izglasala sastav Vijeća ministara koji je u svojim efektima rada podbacio više nego bilo koji drugi.
Kešo je naglasio da ovaj saziv Vijeća ministara, Konaković, Nešić, ministar Edin Forto i slični nisu dorasli zadatku i danas imamo rezultate kakve imamo.
Kešo je pomenuo i Samit u Neumu kazavši da je tender za njegovu organizaciju propao, a glavni krivac je bila firma kćerke kuma Konakovića.
- Pokušaji da sebe predstavi kao osobu sa funkcije koja nema dodirnih tačaka sa pričom o organizaciji Samita se pokazala besmislenom. Dva su člana Ministarstva vanjskih poslova bila u organizacionom odboru. Konaković je u Ministarstvu planirao i odobrio sredstva za održavanje Samita. Da ne ulazimo dalje u detalje ovog sramnog događaja - dodao je Kešo.
Istakao je da je nemoguće očekivati da ministar, koji nosi hipoteku Europol-ove sheme koja ga stavlja u konkest saradnje s narkokartelom, bez tereta hoda svijetom.
- Takav čovjek ne može pomoći podizanju rejtinga naše države na međunarodnom planu bez obzira na pokušaje kroz neke statistike i selfije da se prikaže kao koristan - dodao je Kešo.
Podsjetio je i na "grijeh kada je javno priznao 'mi smo Nešića provukli kroz iglene uši'".
- Znamo gdje se nalazi Nešić (bivši ministar sigurnosti BiH koji je u zatvoru u Vojkovićima). Ministri vanjskih poslova koji takve profile provlače kroz iglene uši ne zaslužuju biti u Vijeću ministara - dodao je Kešo.
I zastupnik SDA Nermin Mandra je govorio, ali sa aspekta potrebe da Konaković da ostavku, navodeći da u "svakom demokratskom društvu moralna odgovornost predstavlja temelj političke etike i povjerenja građana u institucije".
Osim što se Konaković našao u kontekstu povezanosti sa osobama iz narkokartela, Mandra je kazao da se Konaković kao prvi čovjek bh. diplomatije suočava i sa ozbiljnim pitanjima o svojoj akademskoj kvalifikaciji.
- Sporan broj bodova, činjenica da ne zna ko mu je bio mentor, pokazatelji su koji ne dovode u pitanje (samo) njegovu stručnost nego i kredibilitet... Diploma nije samo formalni dokument, ona je dokaz čestitosti, odgovornosti, intelektualnog rada, stručne kompetencije. Ministar koji nije u stanju odgovoriti na osnovna pitanja o svom akademskom obrazovanju ne može očekivati povjerenje građana, međunarodnih partnera. Ako drži do morala, interesa države, mora ozbiljno razmotriti povlačenje s funkcije - dodao je Mandra.
Denis Zvizdić, predsjedavajući Zastupničkog doma i član NiP-a čiji je lider Konaković, kazao je da je dogovor unutar stranaka Trojke (NiP, SDP i Naša stranka) da ne učestvuju u raspravi "koja nije bazirana na argumentima nego insinuacijama što ne zavređuje ozbiljnu raspravu".