Sve je veće interesovanje građana, pacijenata u Bosni i Hercegovini za boravak u Lječilištu Gata u Bihaću, međutim ova zdravstvena ustanova nema velike kapacitete kako bi izašla ususret svima pa se i mjesecima mora čekati kako bi se došlo na red.
Direktoricu Aidu Ibrahimpašić smo pitali šta ih sprečava da povećaju kapacitete, da u većoj mjeri koriste izvore termalne vode, odnosno, da postanu dio zdravstvenog turizma.
- Kapacitet ustanove je 90 kreveta, što se u posljednje vrijeme pokazalo da je nedostatno u odnosu zainteresovanosti. Kako se mijenja svijest okoline za ovim vidom liječenja i ne samo liječenja, tako se i mijenjaju uvjeti u našoj ustanovi.
Meni je drago i što je Lječilište konačno prepoznato kao strateška tačka u razvoju Unsko-sanskog kantona i postoje razmišljanja i ideje o proširenju kapaciteta ustanove što će se i ostvariti u dogledno vrijeme. Ja se nadam da će se desiti taj proces transformacije, uz zdravstvenu da postanemo i turistička ustanova, s obzirom na to da se i u kantonu turizam razvija - govori Ibrahimpašić.
Osvrnula se na naše pitanje da li ih u razvoju koči kanton, općine...
- Nije tu uzrok ni u Ministarstvu zdravstva USK, ni u općini, nego jednostavno treba da se dođe do tog momenta, da se taj proces ostvari, a ja mislim da je upravo sad taj momenat, svakako uz veliku podršku Vlade USK i Ministarstva zdravstva. Zdravstveni turizam je budućnost. Sve je ovo velika borba. Trebate se nametnuti zajednici i dokazati svoju važnost i vrijednost u cjelini - govori Ibrahimpašić.
Termalna voda u Lječilištu Gata se koristi u liječenju koštano-mišićnih oboljenja, imunoloških, reumatoloških, dermatoloških i gastroenteroloških. Voda se može i piti.
Od usluga osim hidroterapijskih procedura, pružaju i sve vrste elektroterapije.
- Mi se finansiramo na dva načina: ugovorom sa Zavodom zdravstvenog osiguranja USK za pružanje zdravstvenih usluga i samofinansiranje (naplata usluga) - govori Ibrahimpašić.