open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Sjećanje na 1992. godinu
Zločinci i nakon 33 godine slobodno šeću Bratuncem, a ubijali su i nerođenu djecu
Ukupno je u Bratuncu ubijeno 16,5 posto bošnjačke populacije. Od toga više od 210 djece mlađe od 17 godina, više od 285 žena, a najmlađa žrtva je beba od dva dana
AUTOR: J. B.
10.05.2025. u 07:49
get url
text
Memorijalni centar Veljaci
Memorijalni centar Veljaci
Bratunac je grad koji se među prvima našao na udaru agresora. Samo tokom 1992. godine ubijeno više od 1.000 bošnjaka, a tokom genocida 1995. godine još otprilike 2.200 stanovnika ovog podrinjskog mjesta.

Sudbina povratnika

- Povratnici su se navikli da su obespravljeni, da im zločinci hodaju pored kuće. To je postalo normalno. Ja ipak tvrdim, da ukoliko ne bude Bošnjaka na Drini i Hrvata na Savi, ne možemo pričati o Bosni i Hercegovini - kaže Elvir ef. Hodžić, glavni imam Medžilisa Islamske zajednice Bratunac.
Naši preci kada su došli iz Valjeva, Užica, prije stotinu godina, dodaje on, govorili su imamo rijeku Drinu koja će nas čuvati.
- Došla je 1992. godina i neko je kazao da 50 kilometara od Drine ne smije biti života ni za koga osim za Srbe. Zbog toga je izvršen genocid, kulturocid, etnocid... Ubili su nam elitu, imame, imućnije ljude, niko ne priča o tom elitocidu. Rušili su džamije, pa su čak vadili i nišane, promijenili su imena naselja. Novu Kasabu, na primjer, zovu Dušanovo i tako stoji u Elektrodistribuciji i pošti - priča ef. Hodžić.
On dodaje da je taj projekat osvježen novim memorandumom Srpske akademije nauke i umjetnosti (SANU) i idejom srpskog sveta.
Ukupno je u Bratuncu ubijeno 16,5 posto bošnjačke populacije. Od toga više od 210 djece mlađe od 17 godina, više od 285 žena, a najmlađa žrtva je beba od dva dana.

Žrtve i djeca

- Emir Suljić je ubijen u majčinom naručju, kada je imao samo dva dana. Međutim, ako se sjetimo Zekire Begić, koja je pronađena u masovnoj grobnici u Suhoj, ona je bila u devetom mjesecu trudnoće. Znači ubijali su i nerođenu djecu - kaže Elvir ef. Hodžić.
Kada je u pitanju procesuiranje odgovornih za zločine u Bratuncu, Elvir ef. Hodžić kaže da porodica žrtava nemaju nimalo razloga za zadovoljstvo.
- Samo na osnovu priznanja haških osuđenika, bilo koje tužilaštvo može procesuirati određene ljude. Poseban problem je tužilaštvo u Bijeljini. Mi imamo svjedoke koji su preživjeli bratunačku salu, njih 420 je gledalo ubistvo Mustafe ef. Mujkanovića i drugih ljudi. Kada se pojave kao svjedoci, tužilaštvo kaže da im ne trebaju. Čovjek za koga postoje indicije da je organizirao ubistvo 68 ljudi u Glogovoj dobio je tri i po godine na osnovu paljevine i mi ga viđamo, nije na izdržavanju kazne - kaže ef. Hodžić.
Od 1992. do 1995. godine ubijeno je 3.338 Bratunčana, što je oko 16,5 ukupne bošnjačke populacije u ovoj općini. U Memorijalnom centru Veljaci u Bratuncu, 12. maja, bit će klanjana dženaza i obavljen ukop šest žrtava, koje su srpske snage ubile 1992. godine ne području ove podrinjske općine.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.