Vijećnici Gradskog vijeća Tuzla Mirnes Ajanović i Omer Berbić podnijeli su prijedlog za uvrštavanje tačke dnevnog reda na sjednicu Gradskog vijeća Tuzla, kojom se traži razmatranje ekološke ugroženosti Tuzle usljed planirane eksploatacije litija na Majevici i donošenje konkretnih zaključaka o zaštiti životne sredine i zdravlja građana.
- Na osnovu dostupnih informacija, kompanija Arcore AG je u završnoj fazi dobijanja koncesije za eksploataciju litija na Majevici, u blizini rijeka, što predstavlja ozbiljnu prijetnju vodenim resursima, zemljištu i zdravlju građana Tuzle i TK. Za rudarenje litija koriste se toksične hemikalije, uključujući sumpornu kiselinu, koje mogu izazvati trajna zagađenja podzemnih voda, a povećan je i rizik od klizišta - naveli su Ajanović i Berbić.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon sastanka sa zamjenikom ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Levantom Mađarom, prije destak dana najavio je, između ostalog, sveobuhvatni sporazum o saradnji dvije vlade, u vezi s pitanjem rudarenja metala i ruda.
- Švicarski konzorcij izvršio je istraživanja, nastavit ćemo saradnju i s tom korporacijom. Ali ključna će biti saradnja Vlade RS-a i Mađarske - rekao je tada Dodik i dodao da će "energetski projekti koji su otkazani od njemačkih finansijera, zbog njihove loše politike, bit će nastavljeni s Mađarskom".
Zbog svega tog Ajanović i Berbić upozoravaju da "Grad Tuzla mora adekvatno reagirati na ekološku prijetnju koja može imati nesagledive posljedice po životnu sredinu i zdravlje stanovništva". Oni ističu da neodgovorno odobravanje koncesija bez adekvatne procjene posljedica može ugroziti cijelu regiju, a iskustva drugih zemalja pokazuju da rudarenje litija ostavlja dugotrajne ekološke štete.
- Očito da je cilj litij i ulazak Mađarske u to je interes. Oni to ne rade zato što vole politiku Milorada Dodika, nego žele na osnovu ugrožavanja okoliša i građana da dođu do ekstraprofita. Mora se uključiti država i spriječiti da se taj ugovor realizira. Ovo je direktno protiv interesa građana RS-a, imali smo proteste u Loparama i Bijeljini i tome se protive i lokalne zajednice. Tuzla bi svakako bila ugrožena rudarenjem litija na Majevici i mi kao Grad moramo djelovati, jer se radi o ugroženosti cijelog kantona - kaže Ajanović za Faktor.
Podsjećamo, dadatnu opasnost za Majevicu i stanovništvo koje živi na tom području predstavlja činjenica da je Narodna skupština RS-a izglasala izmjene Zakona o geološkim istraživanjima, po kojem entitetskim vlastima više nije potrebna saglasnost lokalne zajednice da bi se na njenoj teritoriji vršila geološka istraživanja i iskopavanje ruda.
U svojoj inicijativi Ajanović i Berbić traže hitnu procjenu ekoloških posljedica eksploatacije litija na podzemne vode, rijeke i zdravlje građana, pokretanje međunarodnih mehanizama zaštite okoliša, uključujući primjenu Aarhuske konvencije i uključivanje nadležnih tijela Evropske unije i Ujedinjenih nacija te obustavu koncesionog postupka dok se ne izvrši nezavisna ekološka studija o posljedicama ovog projekta.
Traže i podnošenje krivičnih prijava ako se utvrde zloupotrebe u dodjeli koncesije, uključujući korupciju, falsifikovanje dokumenata i povrede ekoloških standarda, pokretanje zahtjeva za ocjenu ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH ukoliko se utvrdi da su prekršena prava građana i lokalnih zajednica te upućivanje zahtjeva Vladi FBiH i Vijeću ministara BiH za hitno pokretanje postupka ocjene utjecaja na okoliš.
Sjednica Gradskog vijeća Tuzla trebala bi biti održana krajem marta.