Bivši banjalučki muftija Osman Kozlić i još trojica optuženih za zloupotrebe i nezakonitu prodaju vakufske imovine u Banjoj Luci tvrde da nisu krivi za optužbe koje su im stavljene na teret optužnicom Okružnog javnog tužilaštva.
Ročište za izjašnjenje o krivnji održano je u Osnovnom sudu Banja Luka, a četverica optuženih su se izjasnili da nisu krivi, potvrđeno nam je iz ovog suda.
Kozlić je optužen da je počinio krivično djelo nesavjestan rad, a optužnicom su obuhvaćeni i nekadašnji predsjednik Medžlisa IZ Banja Luka Kasim Mujičić, koji se tereti za isto krivično djelo, te predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa IZ Almir Hodžić, koji je optužen za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, i bivši glavni imam Muhedin Spahić, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i krivičnog djela falsifikovanje i uništavanje službene isprave.
Prema navodima iz optužnice, nezakonitim radnjama koje im se stavljaju na teret, Medžlisu IZ Banja Luka pričinjena je šteta od više stotina hiljada maraka.
Mujičić je optužen da je bez prethodne saglasnosti Vijeća muftija, u oktobru 2014. godine zaključio ugovor o zamjeni vakufskog zemljišta u Kozarskoj ulici u Banjoj Luci sa jednim pravnim subjektom, a radi se o Haremu – Groblje, Vakuf Mehdibegove džamije, čime je Medžlisu IZ u Banjoj Luci pričinjena šteta od 453.293 KM.
U drugoj tački optužnice, bivšem muftiji Osmanu Kozliću se na teret stavlja da je bio supotpisnik i garant ugovora o razmjeni spomenute nekretnine.
Hodžić se tereti da je u namjeri da drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist, u aprilu 2016. godine zaključio besteretni ugovor i bez naknade prenio vakufsko zeljmište označeno kao Vakuf Hadžibabine džamije – groblje i na taj način nanio štetu IZ Banja Luka od 200.000 KM.
Hodžić se tereti i da je zajedno sa tadašnjim muftijom Kozlićem kao investitorom izgradnje, u julu 2016. godine kod notara zaključio ugovor o zajedničkom ulaganju sa jednim pravnim licem iz Banje Luke za izgradnju poslovnog objekta u ulici Meše Selimovića u Banjoj Luci, na vakufskom zemljištu Ferhat-pašine džamije na dvije lokacije.
Četvrta tačka optužnice odnosi se na Spahića, nekada glavnog imama u Banjoj Luci, a koji je optužen za nezanitosti prilikom zaključenja ugovora o prenosu prava svojine na nepokretnosti u Kozarskoj ulici i vakufskog zemljišta u Trnu, čime je Medžlis oštećen za ukupno oko 46.000 KM.