O prirodnim ljepotama Bosanske krajine - Štrbačkom buku, Bosanskoj Otoci, Plivskim vodopadima, tvrđavi Ostrožac, Mlinčićima u Jajcu..., napisane su brojne knjige, novinarski članci, snimljeni su dokumentarni filmovi, naslikana likovna djela..., ali to nisu sva bogatsva ovog kraja.
Od Japoda i Rimljana, preko Slavena, hrvatskih plemića i Osmanlija, do Austrijanaca, Kraljevine Jugoslavije i Josipa Broza Tita, ovaj dio Bosne i Hercegovine uvijek je privlačio veliku pažnju vladajućih struktura. Kroz Krajinu su uvijek vodili putevi koji su centralni dio Bosne povezivali s Evropom i ostatkom svijeta.
Zato je Krajina prepuna spomenika, tvrđava, generalno nasljeđa prošlih vremena. Tu se posebno izdvaja Jajce, koje graniči sa Krajinom, a koje je u srednjem vijeku bilo prijestolnica bosanskih kraljeva.
Zbog svega navedenog, Bosanska krajina je značajno turističko mjesto kojem hrli cijeli svijet.
No ono što je manje poznato javnosti jeste da Bosanska krajina ima veoma bogat kulturni život. Jajce ima jedan od najstarijih pozorišnih festivala u BiH, a nema pozorišnu kuću, a Bosanska Krupa jednu od najstarijih likovnih kolonija u BiH, a nemaju Likovnu akademiju. Isti slučaj je sa Cazinom koji već šest decenija unutar prostorija dvorca na starom gradu Ostrošcu organizira sigurno najstariju likovnu koloniju domaćih, regionalnih i svjetskih skulptora.
- Ona govori i o našem kraju i čitavoj Krajini i vrijednosti kulture koja postoji u našem kraju. Naše najmlađe sugrađane učimo važnosti Kolonije, a svake godine imamo posebne radionice koje su prilagođene njihovom uzrastu - kazao je jednom prilikom Ermin Beganović, direktor Centra za kulturu i turizam Cazin.
Muzeji, Gradske galerija, Domovi kulture...
U Bosanskoj krajini kulturni život djeluje kroz muzeje, Gradske galerije, Domove kulture, Gradske biblioteke, muzeje, Kulturno-sportske centre...
Nermin Delić, direktor Gradske galerije u Bihaću, kaže da godišnje organizuju najmanje deset izložbi i da su sve jako dobro posjećene, posebno tokom proljeća, ljeta i jeseni, kada je u toku turistička sezona.
- Što se tiče posjete mi nemamo problema, jer se naša galerija nalazi na pješačkoj zoni, u centru grada. Svaka izložba je posjećena. I s obzirom na to da radimo i u večernjim satima kada imamo izložbu, od 19 do 21 sat, posjeta je zaista fenomenalna. Mi smo Gradska galerija, finansira nas grad. Osim izložbi koje priređujemo, imamo i stalnu postavku Envera Krupića koji je ostavio veći dio svojih radova na temu Une.
Desi se i da ustupimo prostor za izložbe koje nisu planirane, a ocijenimo da su važne, posebno ako su to neke međunarodne organizacije. Imamo saradnju sa umjetnicima iz cijele BiH, ali i regije, posebno sa Zagrebom. Svake godine imamo nekoga od njihovih umjetnika ili grupu umjetnika koji izlažu kod nas.
Svake godine Gradska galerija radi i likovnu koloniju, a ove godine smo imali 20 po redu. Umjetnine koje nastanu idu na prodaju, a sredstva idu Centru za djecu bez roditeljskog staranja "Duga" u Kulen-Vakufu. Prošle godine smo otprilike 10.000 maraka u galeriji uspjeli zaraditi od umjetnina, a već desetak godina radimo i aukciju u Njemačkoj u ateljeu jednog umjetnika i pretprošli vikend inkasirano je 30 hiljada eura. I sve to je uplaćeno centru "Duga". Uskoro otvaramo izložbu našeg velikog umjetnika Hamzalije Muhića. Bit će predstavljena njegova djela iz nekoliko njegovih ciklusa - kazao je Delić za Faktor.
Jajce ne odudara od ostalih graedova u BiH kada je u pitanju zainteresiranost za kulturne događaje, tvrdi Fikret Čančar, direktor Doma kulture Jajce u okviru kojeg djeluje Gradska biblioteka i Gradska galerija.
- Imamo ili jako dobru posjetu, nekada skromnu. Što se tiče kulturnog života u Jajcu, svake godine napreduje zahvaljujući Općini Jajce koja ulaže značajna sredstva. Osim uobičajenih turističkih i edukativnih posjeta Jajcu, Jajce ima puno kulturnih događaja - od muzičkih do pozorišnih predstava, likovnih susreta.
Tri velika važna kulturna događaja
Konkretno u Domu kulture mi imamo tri velika važna kulturna događaja. Kulturnu sezonu počinjemo festivalom duhovne poezije i muzike "Plivske omahe" - bosanskohercegovačko višeglasje, gdje kroz nekoliko dana pokušavamo dati svoj doprinos u tom međukulturnom i međureligijskom dijalogu.
Slijede Pozorišne igre koji su najveći festival pozorišne umjetnosti u BiH, to je praznik kulture u Jajcu kada nam dolaze najbolje predstave iz protekle sezone. Nagrade ponesene iz Jajca su glavni pehari koje pozorišni radnici osvoje u BiH. Pozorišne igre održavaju se od 1971. godine. Na kraju imamo međunarodnu likovnu koloniju "Jajce Art" koja se do sada devet puta održala. Za deseto izdanje pripremamo novosti da obogatimo likovnu koloniju.
Veliki akcenat na svim ovim festivalima akcenat dajemo na djecu i mlade, u okviru Doma kulture imamo i školu crtanja. Imamo izložbe djece iz vrtića "Bare". Imamo i malu školu glume koju vodi naš istaknuti profesor Hasan Zahirović i Adisa Zuberović. To nam omogućava da odgajamo neku novu publiku u Jajcu - kazao je Čančar.
Kulturni život u Bosanskoj Krupi uglavnom se odvija kroz Kulturno-sportski centar, a u okviru kojeg se nalaze Gradska galerija i biblioteka.
Kako je istaknuto na internet stranici, Gradska galerija Bosanska Krupa bavi se izložbenom djelatnošću, prikupljanjem i zaštitom građe koja ima umjetničku ili historijsku vrijednost a koja predstavlja dio naše i svjetske kulturne baštine.
U svojoj djelatnosti ima izložbenu aktivnost. Posjeduje umjetnička djela – arhivsku i muzejsku građu, fundus djela nastalih na likovnim kolonijama "Krušnica" (oko 550 djela u raznim tehnikama), kao i grafičku radionicu. Gradska galerija posjeduje stalnu postavku legat Boška Karanovića – kojeg čine grafike od 110 eksponata iz Zavičajne zbirke koje su u martu 2011. godine proglašene nacionalnim dobrom – spomenikom BiH.
Gradska galerija organizator je i Međunarodne likovne kolonije "Krušnica", jedne od najstarijih međunarodnih kolonija. Od 1970. godine posjeduje opus umjetničkih djela u svim tehnikama djela umjetnika učesnika sa likovnih kolonija Krušnica koje se kontinurano održavaju unazad 45 godina.
- Generalno posjeta zavisi od događaja koji pripremimo. Ako je dječija predstava, posjećenost je dobra, ali, na književne večeri odaziv je slabiji. Izložbe su nam dobro posjećene - kazao je Damir Kekić, stručni saradnik u Kulturno-sportskom centru Bosanske Krupe.
Nije zanemarena ni filmska umjetnost. U julu 2017. godine u Cazinu je održano prvo izdanje Krajina Film Festivala u organizaciji Udruženja filmskih radnika Bosanske Krajine (UFRBK), koji donosi najbolja domaća i svjetska ostvarenja.
U ovom tekstu, zagrebali smo samo po površini onoga što čini kulturni život Bosanske krajine.