open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Slavimo kulturu
U susret dvadesetom obilježavanju ICOM-ovog Međunarodnog dana i Evropske noći muzeja u BiH
Cilj Međunarodnog dana muzeja je podizanje svijesti o činjenici da su muzeji važno sredstvo kulturne razmjene, ali i obogaćivanja kultura...
AUTOR: Faktor
12.05.2025. u 21:32
get url
text
Maj je mjesec u kojem slavimo naše bosanskohercegovačke muzeje - institucije koje predstavljaju veoma važan dio kulture i identiteta naše zemlje.
Svake godine, počevši od 1977. godine, Međunarodno muzejsko vijeće (ICOM) organizira Međunarodni dan muzeja, koji predstavlja jedinstven trenutak za međunarodnu muzejsku zajednicu. Na ovaj dan, muzeji koji učestvuju, planiraju kreativne događaje i aktivnosti vezane za temu Međunarodnog dana muzeja, angažuju se sa svojom publikom i naglašavaju važnost uloge muzeja kao institucija koje služe društvu i njegovom razvoju.

Obogaćivanje kulture

Cilj Međunarodnog dana muzeja je podizanje svijesti o činjenici da su "muzeji važno sredstvo kulturne razmjene, obogaćivanja kultura i razvoja međusobnog razumijevanja, saradnje i mira među narodima". Organiziraju se svake godine oko 18. maja,  a događaji i aktivnosti planirani za proslavu Međunarodnog dana muzeja mogu trajati dan, vikend ili cijelu sedmicu.
Ideja za Međunarodni dan muzeja javila se 1951. godine. Naime, prije zvaničnog osnivanja Međunarodnog dana muzeja, ICOM je okupio međunarodnu muzejsku zajednicu na sastanku 1951. godine pod nazivom Akcija za muzeje, kako bi raspravili temu "Muzeji i obrazovanje." Ideja za Međunarodni dan muzeja inspirirana je okvirima pristupačnosti muzeja koji su razvijeni na ovom sastanku.
Najveća muzejska manifestacija u Bosni i Hercegovini  -  Međunarodni dan i Evropska noć muzeja počela se obilježavati 2006. godine.
- Ove godine proslavljamo njen jubilej -  obilježit će se po 20. put, i održat će se u subotu 17. maja 2025. Tema ovogodišnje manifestacije je "Budućnost muzeja u zajednicama koje se brzo mijenjaju" - kazala nam je Alma Leka, bivša predsjednica ICOM-a.
Iz arhive
Dalje navodi da je sve krenulo skromno, s velikim entuzijazmom, i nakon zvanične registracije ICOM-a Bosne i Hercegovine.
- Prvi Međunarodni dan muzeja u BiH održan je 2006. godine - istovremeno u Sarajevu i Banjoj Luci. Prve ustanove koje su sudjelovale u obilježavanju ove manifestacije bila su tri muzeja - Muzej savremene umjetnosti RS, Muzej Republike Srpske i Muzej Sarajeva - objašnjava Leka.
Ovaj fantastičan način približavanja ljudima umjetnosti, kulture i priča koje muzeji čuvaju, priča nam, brzo se proširio Bosnom i Hercegovinom.
- Nakon ova tri muzeja obilježavanju manifestacije priključio se u 2008. godini Zemaljski muzej BiH, nakon čega su se, postupno, sve muzejske institucije priključile njenom obilježavanju. Danas, ovu manifestaciju obilježavaju sve muzejske institucije u BiH - navodi.
Tradicionalno, ova dva događaja se u Bosni i Hercegovini obilježavaju zajedno - u subotu najbližu 18. maju - ICOM-ovom Međunarodnom danu muzeja.
- Ovim približavamo muzeje, muzejsku profesiju i kulturno-historijsku baštinu široj javnosti, osobito mladima; skrećemo pažnju na naše muzejske institucije, njihov značaj, i njihov doprinos oplemenjivanju društvenog i kulturnog života u našoj zemlji, uz društveno relevantnu temu koju ICOM bira svake godine.
Istovremeno, ovom manifestacijom skreće se pažnja i na probleme s kojima se susreću naši muzeji -   muzejske institucije u Sarajevu, ovu manifestaciju obilježavale su i kada su zbog nemara i nebrige vlasti bile godinama zatvorene, od 2012-2015. godine - ističe ona.

Slobodan ulaz

Aktivnostima i programima manifestacije podstiče se na prepoznavanje muzeja kao dinamičnih institucija koje povezuju ljude s globalnim informacijama, te kao institucija koje sačinjavaju bogatstvo ljudskog izraza i kulturnu raznolikost, dostupne svim korisnicima; muzeja kao ustanova znanja, ali i prostora za zabavu te korisno provođenje slobodnog vremena.
Cilj je i da se u neuobičajeno vrijeme, do kasnih večernjih sati, približe muzeji, njihove zbirke i programi, svima, osobito mlađoj populaciji.
Svake godine manifestacija ima drugu, društveno relevantnu temu, koju predlaže ICOM, i time omogućava svim muzejima svijeta da se u maju usredotoče na isti sadržaj, pa poruke muzejske zajednice snagom sinergije snažnije odjekuju u javnosti.
- Tome, naravno, doprinose i stalne preporuke ICOM-a uz taj dan, kojima je cilj da posjetiteljima olakšaju pristup u muzej, kao što su slobodan ulaz, ali i organiziranje različitih događanja poput organiziranja promotivnih kampanja, otvaranja izložbi, otvaranja novih muzejskih prostora, produženog radnog vremena, organiziranja koncerata, organiziranje različitih programa namijenjenih različitim ciljnim grupama - zaključuje Leka.
Inicijator i koordinator obilježavanja ove manifestacije u BiH je ICOM Bosne i Hercegovine, a ulaz na sve stalne postavke, izložbe i programe koji muzeji organiziraju na ovaj dan je besplatan do kasno u noć.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.