Zakon o minimalnoj plaći koji je donijela Vlada Federacije Bosne i Hercegovine produbila je već nagomilane proleme institucija kulture od državnog značaja.
Kako je za Faktor kazao Mirsad Sijarić, direktor Zemaljskog muzeja BiH, odluka Vlade FBiH da minimalna plaća bude 1.000 KM za njih znači da će im na godišnjem nivou faliti još 200.000 KM da bi ispoštovali uposlenike, a para nemaju niti su imali dovoljno i prije ovog zakona.
- Ako nam je prošle godine falilo 400.000 KM da zaokružimo, a ove godine, kada se to počne primjenjivati od ovog mjeseca, bit će plus dodatnih 200.000 KM. Dakle, ukupno 600.000 KM će nam nedostajati za plaće ako se nešto ne promijeni - upozorava Sijarić.
Dodatni trošak za koji nema rješenja
Iste probleme novi zakon donio je i Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.
- Za nas je novi zakon o minimalnoj plaći dodatni trošak za koji zaista nemamo rješenja. Čekamo da visoki predstavnik Christian Schmidt nametne zakon. Nadamo se, ali i strahujemo da će nametnuta rješenja staviti naše institucije pod političku kontrolu ili da će biti neprovodiva - pojašnjava Šejla Šehabović, direktorica Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH čiji uposlenici već tri mjeseca nisu dobili plaće.
Direktorica Kinoteke BiH Devleta Filipović također je zabrinuta kako i od kojih sredstava će isplatiti plaće uposlenicima nakon što je novi zakon stupio na snagu.
- Imamo isti problem. A lex specialis je baziran na mjesečnom iznosu od 1.000 KM plus doprinosi, iako je prvobitni prijedlog bio 1.400 plus doprinosi. Očekujemo uredbu o isplati plaća i nadamo se da će svaki nivo vlasti povećati svoj udio u finansiranju - kaže Filipović.
Direktor Umjetničke galerije Strajo Krsmanović podsjeća da uposlenici ove kulturne institucije već mjesecima nemaju plaće, a to će se nastaviti sve dok budžet Kantona Sarajevo ne bude operativan.
- Nama fali kompletan iznos, mi nemamo ni banke. Tako da mogu nam određivati 100.000 KM po radniku, mi nemamo ni banku. To je naše trenutno stanje. Nemamo izvjesnost da ćemo imati bilo šta prije nego budžet kantona bude operativan, a to ne očekujemo prije aprila / maja. Dakle, do tada nećemo uopće imati plaće. Svakako su nam bile mizerne i do sada, a da bismo ispoštovali taj zakon, morali bismo skoro pa uduplati. Sada nam je za plaće trebalo otprilike 400.000 KM i falilo bi nam barem još 200.000 KM sa novim zakonom. Problem za problemom. Ali mi zaista nemamo ništa. Sjedimo i mašemo ušima - poručuje Krsmanović.