Dugo se vjerovalo u mit da je ovo voće nastalo ukrštanjem breskve i šljive. Ipak, stručnjaci iz područja agronomije smatraju da je nektarina zapravo jedna vrsta breskve, koja je kroz prirodnu mutaciju izgubila dlačice.
Upravo zbog velike sličnosti s breskvom nektarina se u narodu naziva breskva s glatkom kožom.
Nektarina potječe iz Kine, gdje se uzgaja već više od 3.000 godina. S područja Kine proširila se na Srednju Aziju, a zatim na Evropu i Ameriku.
Nektarine dozrijevaju u julu ili avgustu, ovisno o sorti. Razlikuju se po boji mesa, pa tako postoje žute, bijele i crvene sorte.
Ovi sočni niskokalorični plodovi mogu se pohvaliti izuzetno velikim brojem nutrijenata. Prepuni su vitamina A, C, E, K, B1, B2, B3, B6, B9 (folna kiselina). Odličan su izvor minerala kalcija, kalija, magnezija i fosfora.
Imaju visok udio prehrambenih vlakana, kao i brojnih antioksidansa.
Nektarina snažno pomaže zdravlju kardiovaskularnog sistema. Flavonoidi sadržani u nektarinama smanjuju rizik od razvoja ateroskleroze.
Visok udio antioksidansa sadržan u nektarinama jača imunitet i povećava obrambenu sposobnost organizma. Zahvaljujući snažnom imunitetu tijelo se lakše odupire raznim infekcijama te brže oporavlja od raznih bolesti ili ozljeda.
Lutein, obilno prisutan u plodovima nektarine, ima važnu ulogu u očuvanju zdravlja očiju.
Naučna istraživanja su pokazala da adekvatan unos luteina kod djece u razvoju doprinosi formiranju zdravog i normalnog vidnog sistema.