Već znamo da plavo svjetlo koje emituju elektronski uređaji, stres, anksioznost ili glasni zvukovi mogu da poremete san, ali postoje i neki manje poznati uzroci nesanice. Nastavljamo da živimo svoje živote neprestano se izlažući njima i onda se pitamo zašto smo uvijek umorni, zašto ne možemo da se odmorimo i zašto stalno patimo od nesanice.
Na nesanicu utječe prekomjerna konzumacija prerađene hrane, bogate šećerom ili kofeinom. Slično tome, nedostatak esencijalnih hranljivih materija, kao što je magnezij, može da dovede do poteškoća u opuštanju.
Hormonske promjene mogu da utječu na obrasce spavanja, posebno u slučaju žena u menopauzi. Također, trudnoća, menstruacija ili stanja kao što je sindrom policističnih jajnika, mogu da dovedu do nesanice.
Alergije i intolerancija na hranu mogu da izazovu upale u tijelu, utječući na san. Ponekad krivci mogu da budu mliječni proizvodi, gluten ili čak pojedini začini koje stalno konzumirate.
Stanja kao što su apneja u snu ili nazalna kongestija mogu da vas spriječe da mirno spavate. Čak i ako ih niste svjesni, ovi problemi mogu da izazovu česta buđenja tokom noći. Tako ćete se na kraju osjećati kao da se uopće niste odmorili, čak i ako spavate 8-9 sati noću.
Neravnoteža crijevne flore, uzrokovana lošom ishranom ili primjenom antibiotika, može da utiče na proizvodnju hormona uključenih u san.
Stoga pazite šta jedete i prednost dajte sezonskom voću i povrću.