Novčanica od 500 eura se više ne proizvode, a mnogi se pitaju da li stare novčanice eura treba zamijeniti i hoće li one prestati važiti.
Prva i druga serija
Prva serija novčanica eura štampana je od 2002. do 2016. godine. Takozvana serija Evropa u opticaju je od 2016. godine, a novčanice su postupno uvođene do 2019. U tom kontekstu odlučeno je da se obustavi proizvodnja novčanice od 500 eura.
Note prve serije zamijenjene su drugom serijom. To znači da se više ne proizvode. Međutim, one ne gube svoju vrijednost. Plaćanje će i dalje biti moguće i dopušteno bilo kojom službenom novčanicom eura. To vrijedi i za staru novčanicu od 500 eura, piše
fenix-magazin.de.
Međutim, dostupnost se mijenja stare novčanice postupno se povlače iz opticaja i zamjenjuju novčanicama iz serije Evropa. Novčanice iz stare serije stoga nećete moći podići na bankomatima ili na šalteru banke, pišu njemački mediji.
Ne gube vrijednost
Niti jedna novčanica eura ne gubi svoju vrijednost. Ako se ipak želite riješiti svojih starih novčanica, to možete učiniti u bilo koje vrijeme i na neograničeno vrijeme u nacionalnim centralnim bankama. Tamo, na primjer, još uvijek možete zamijeniti i njemačke marke za eure.
U mnogim slučajevima stare novčanice eura možete zamijeniti za nove u svojoj lokalnoj banci. Također je moguće položiti velike novčanice na bankomat i isplatu u željenom apoenu, navode njemački mediji.
Pojašnjenje Hrvatske narodne banke
Nakon objava u nekim medijima i na društvenim mrežama prema kojima su pojedine centralne banke eurozone donijele odluku o povlačenju novčanica od 50 eura prve serije, ili pak svih novčanica prve serije iz opticaja, Hrvatska narodna banka (HNB) upozorava da to nije tačno.
- Napominjemo kako Evropska centralna banka, kao ni bilo koja druga centralna banka eurozone, nije donijela odluku o povlačenju bilo koje euronovčanice ili eurokovanice iz opticaja. Sve euronovčanice, uključujući novčanicu prve serije od 50 eura, i dalje zadržavaju svoju punu vrijednost, ostaju u optjecaju i nema potrebe mijenjati ih za euronovčanice druge serije - pojasnili su iz HNB-a.
Također, dodaju, važno je naglasiti da euronovčanice, čak i u slučaju oštećenja, ne gube svoju vrijednost.
- Oštećena euronovčanica može se zamijeniti za svoju punu nominalnu vrijednost ako se više od polovine novčanice predoči jednoj od nacionalnih centralnih banaka eurozone ili ako se može dokazati da je dio novčanice koji nedostaje uništen - naveli su u saopćenju.