open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Šta se dešavalo u Sikstinskoj kapeli
Procurili detalji: Vodio je Talijan, kako je došlo do preokreta pa je izabran Amerikanac za papu
Izvor Corrierea tvrdi da je u četvrtak ujutro, nakon trećeg kruga glasanja, u prednosti bio kardinal Pietro Parolin. On je na ručak otišao s 49 glasova, a Prevost je imao 38
AUTOR: Faktor/Jutarnji.hr
09.05.2025. u 13:24
get url
text
Robert Prevost i Pietro Parolin
Robert Prevost i Pietro Parolin
FOTO: Vatican News/Faktor
Pozivajući se na izvor iz konklave, talijanski Corriere della Sera objavio je kako su tekla glasanja nakon kojih je kardinal Robert Prevost izabran za novog papu. Ako su njihove informacije tačne, u prednosti je bio Talijan Pietro Parolin, najveći favorit prije početka konklave, prije nego su se kardinali okrenuli Amerikancu.
Premda su se svi kardinali (i osoblje koje pomaže oko konklave) zakleli na potpunu tajnost, u posljednjih je nekoliko izbora postalo više pravilo nego iznimka da se detalji kad-tad probiju u javnost.
Ovaj put to se dogodilo ekspreso, jutro nakon izbora pape, premda se i novinar Corrierea Alberto Melloni ograđuje i kaže kako informacije "treba uzeti s rezervom", prenosi Jutarnjih.hr.
Za izbor je bila potrebna dvotrećinska većina. Izvor Corrierea tvrdi da je u četvrtak ujutro, nakon trećeg kruga glasanja, u prednosti bio kardinal Pietro Parolin. On je na ručak otišao s 49 glasova, a Prevost je imao 38. U četvrtom glasanju u poslijepodnevnim satima, kardinali su se okupili oko Prevosta, koji je tada premašio potrebnu granicu od 89 glasova. Iz toga bi se, piše Corriere, moglo zaključiti da su se "razdijelili" glasovi onih koji su u početku podržavali Parolina.  
Da bismo razumjeli šta rade predsjednici Sjedinjenih Država, čekamo prvih sto dana. Kardinalima je dovoljno stotinjak sekundi da shvate oko kojeg se kandidata okupila većina, a takav je slučaj bio i kod izbora pape Lava XIV, piše milanski list.
Stari alat konklave, nastavlja novinar Melloni, ponovno se pokazao efikasnim. U 24 sata i nakon samo četiri glasanja sve prognoze pale su u vodu i odabran je novi papa.
Trebat će neko vrijeme da se saznaju tačne brojke. Za sada znamo da su, nakon što su scenu napustili kardinali stariji od 80 godina koji su se zalagali za ispravljanje sadržaja i načina pontifikata Franje, glasači ispunili svoju dužnost.
Jesu li glasove "poklonili" oni koji su podržavali Parolina? Jesu li to glasovi onih koji su se nadali još odlučnijem "bergoglijanskom" kardinalu (Jorge Mario Bergoglio, bivši papa Franjo), ili su stigli s mjesta još udaljenijeg od Buenos Airesa? Moguće, ali ono što je sigurno jest da je insistiranje za "antibergoglijanskim" preokretom na kraju spalilo one koji su tako interpretirali konklavu te poručilo da Petrova lađa koja plovi olujnim morem povijesti mora nastaviti ploviti, zaključuje se u tekstu.
 Il Messaggero piše da je jučer kraj novog pape stajao kardinal Pietro Parolin, favorit na početku konklave. Nakon tri neuspješna glasanja, kada je shvatio da ne može doseći visoki potreban kvorum od 89 glasova, Parolin se povukao korak unatrag. Navodno je Parolin imao između 40 i 50 glasova. Il Messaggero ističe kako njegova prisutnost jučer na balkonu nije bila slučajna i značila je mnogo toga. Čini se da je kardinal Parolin u jednom trenutku intervenirao i započeo posredovanje u razgovorima koji su se održavali u Santa Marti kako bi omogućio izbor ovog kardinala autsajdera, prebacivši mu svoje glasove.
Prevost je mogao računati na skupinu na čelu s Mariom Grechom i Jean-Claude Hollerichom, dio bergoglijevaca, u posljednjem krugu i Francuze te grupu Amerikanaca. I Francuz Jean-Marc Aveline ustupio je mjesto Prevostu. Parolin je kao diplomat napravio korak naprijed kao graditelj mostova i ujedinitelj, možda kako bi pokazao da je jedinstvo Crkve moguće, ističu talijanski mediji te dodaju kako je pritom bio "izdan od strane Talijana", prenosi Večernji.
  Njegova intervencija oslanjala se na vrlo važan faktor vremena, kako se biračko tijelo ne bi dodatno polariziralo te kako bi se izbjegao dojam o podijeljenoj Crkvi. Svaki dodatni dan crnih dimova doveo bi do toga. Stoga je Parolin, nakon tri neuspješna glasanja, surađivao u potrazi za pastirom sposobnim za upravljanje, osjetljivim na mir, koji bi mogao predstavljati novo lice i ujediniti snažne težnje kardinala. Kako je prije nekoliko dana podsjetio njemački kardinal Gerhard Müller: "Moramo se sjetiti da glavni zadatak kardinala u konklavi nije birati nastavljača privatnih ideja bilo kojeg prethodnog pape, već budućeg nasljednika Petra, koji je vidljivi i trajni princip i temelj jedinstva Crkve u objavljenoj istini."  
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.