Kina 2019
Furiozno: Košarkaši Španije razbili Argentinu i postali prvaci svijeta
Ključ pobjede Španije leži u zaustavljanju fenomenalnog Luisa Scole
15.09.2019. u 15:58

Košarkaška reprezentacija Španije novi je prvak svijeta. Španci su danas u finalu Mundobasketa u Kini furiozno slavili protiv Argentine rezultatom 95:75.

Pobjeda Crvene furije u Pekingu niti jednog momenta nije dolazila u pitanje. Pobjednički tim je u prvoj četvrtini imao i 12 poena prednosti (14:2), a konačan ishod prvog dijela igre bio je 23.14.

Španija je i u drugoj četvrtini dominirala parketom, u jednom trenutku je bilo i plus 17, a na odmor su novi svjetski prvaci odnijeli 12 poena viška (43:31).

Argentinci u nastavku nisu imali rješenje za razigrane Špance, koji su otišli na plus 22 (55:33), da bi u zadnju dionicu igre ušli sa 19 poena prednosti (66:47).

Španija je i u četvrtom dijelu igre diktirala tempo i duel završila sa plus 20.

Ključ pobjede Španije leži u zaustavljanju fenomenalnog Luisa Scole, koji je prvi šut iz igre pogodio tek u četvrtoj dionici. Scola je na terenu proveo više od 30 minuta, a ubacio je osam poena, uz osam skokova.

Kod pobjedničkog tima najefikasniji je bio Ricky Rubio sa 20 ubačenih poena za 22 minute koliko je bio na parketu. Llull je imao 14, a Gasol 14 poena.

Gabriel Deck je bio najbolji Argentinac sa 24 ubačena poena.

Za Španiju je ovo drugo svjetsko zlato. Prvo su osvojili 2006. godine u Japanu. Španci u vitrinama imaju i dvije zlatne, šest srebrenih i tri bronzane medalje sa evropskih prvenstava i tri srebra sa Olimpijada.

Argentina je ostala na jednoj zlatnom medalji sa prvog SP-a 1950. godine. Srebro su osvajali 2002. i 2019. godine.

Podsjetimo u utakmici za treće mjesto Francuska je pobijedila Australiju rezultatom 67:59, a jedan od arbitara bio je Tuzlak Ademir Zurapović.