open-navfaktor-logo
search
Reagiranje
Idejni tvorac srebreničkog cvijeta je Udruženja Gračaničko keranje, a ne Mensur Bektić
Nakon objavljenog intervjua sa Mensurom Bektićem, 3. januara 2024. godine, pod naslovom "Kako je nastao srebreni cvijet koji govori o genocidu u Srebrenici" reagiralo je Udruženje Gračaničko keranje koje navodi da Bektić nije idejni tvorac srebreničkog cvijeta.
05.01.2024. u 16:02
get url
text

VEZANI TEKST - Kako je nastao srebreni cvijet koji govori o genocidu u Srebrenici

Demant Udruženja Gračaničko keranje iz Gračanice objavljujemo u cijelosti:

- Objavom vašeg teksta na temu "Kako je nastao srebreni cvijet", uprava Udruženja Gračaničko keranje, želi da vas upozna sa istinom i da demantuje priču Mensura Bektića o Cvijetu, koju ste objavili. Vaši čitaoci i narod znaju da ovo Udruženje polaže autorsko pravo na Cvijet. Ako ste imali namjeru da pišete na temu Cvijeta, mogli ste se prisjetiti na vaša pisanja o ovom Udruženju na istu temu. 

Da podsjetimo, istina je sljedeća:

Članica Udruženja Jasmina Čamdžić je 2010. godine ručnim radom od konca izradila prvi Cvijet, na ideju tadašnjeg reisu-l-uleme dr. Mustafe Cerića. Ona je, sa još nekoliko članica Udruženja, do 11. jula 2010. godine izradila nekoliko hiljada cvjetova i na taj dan zajedno s majkama Srebrenice podijelile su ih narodu u više gradova BiH. Može se reći da je to bila ujedno i promocija Cvijeta.

Ubrzo je podnesen zahtjev državnom institutu za dodjelu autorskog djela za Cvijet i zahtjev je i riješen u korist Udruženja, te je u prilogu i odgovarajuća isprava. Cvijet je zavoljen i prihvaćen u narodu kao simbol stradanja u Srebrenici, iako se samo radi o ručnom radu iglom i koncem, onako kako su naše majke, naše žene radile vjekovima, čuvale i njegovale kulturnu baštinu naše BiH. Cvijet se radi s ljubavlju, emocijom i nijetom na žrtve Srebrenice, i cijenom je dostupan svima i nema komercijalnu svrhu.

Simbolika Cvijeta obvezuje na sjećanje i poštivanje žrtava Srebrenice, stradalim u ratu i nad kojima je proveden genocid.
Mensur Bektić je, nakon podjele i promocije Cvijeta, javio se usmeno Udruženju, kao autoru Cvijeta, sa idejom da on izrađuje Cvijet kao srebreni broš i da mu Udruženje to odobri. Takvo odobrenje, od Udruženja nije dobio, jer nije uredu da na Cvijetu koju je narod prihvatio kao simbol, bilo ko izrađuje Cvijet kao broš i da se njime kite bogati koji ga mogu kupiti i platiti 117 eura.

Pravi originalni Cvijet uradile su svojom rukom žene u Gračanici i samo taj pripada narodu. Broš u srebru o kojem priča Mensur Bektić je plagijat – navodi se u demantu Udruženja Gračaničko keranje Gračanica.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.