Plasirale se na SP
Senzacija u Osaki: Zmajice pobijedile Japan
Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je olimpijskog viceprvaka selekciju Japana u drugom meču kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje će se ove godine u Australiji. Naša selekcija se tako plasirala na Mundobasket nakon što je reprezentacija Bjelorusije odustala od kvalifikacionog turnira, a odluka je potvrđena od strane FIBA-e.
13.02.2022. u 11:40

Zmajice su slavile rezultatom 87:82.

Japan je dobro otvorio meč, a Zmajice su prvo vodstvo imale kod rezultata 12:10. Japan je prvu četvrtinu dobio sa 23:20.

U drugoj četvrtini košarkašice Japana su imale sjajnu seriju šuteva za tri poena, a ukupno su u prvom poluvremenu ubacile 12 trojki.

Japan je na poluvrijeme otišao sa vodstvom 46:38. U trećoj četvrtini Japan je gotovo sve pogađao sa šuta za tri poena.

Pet minuta prije kraja susreta bh. košarkašice su došle u vodstvo (76:75), koje su zadržale do kraja utakmice.

Našu reprezentaciju je do pobjede predvodila Jonquel Jones sa 36 poena, 22 skoka i tri blokade, Tavić je ubacila 15 poena, dok se u Japanu istakla Hayashi sa 18 poena.

Podsjetimo, reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je jučer u prvoj utakmici od selekcije Kanade sa 96:64.

Na Svjetsko prvenstvo, koje se održava u Australiji, plasirale su se po tri najbolje selekcije iz kvalifikacionih grupa.

Žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo održat će se početkom marta, dok će se utakmice SP igrati od 22. septembra do 1. oktobra.