Atletika
Sjajan uspjeh: Belmin Mrkanović osvojio osmo mjesto za Evropskom prvenstvu
U finalu je nastupilo 15 atletičara, od kojih su četverica trčala i ove sezone ispod devet minuta
21.07.2019. u 16:57

Belmin Mrkanović, član Atletskog kluba Doboj Istok, osvojio je osmo mjesto u trci na 3.000 metara stipl i tako postao najuspješniji bh. predstavnik na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu za juniore i juniorke (U20) u švedskom gradu Borasu.

Mrkanović je u finalu trčao 9:12,45, dok je u u kvalifikacijama, s vremenom 9:07,05 (lični i rekord sezone iznosio mu je 9:05,50), u ukupnom poretku bio 10, te izborio današnje finale.

U finalu je nastupilo 15 atletičara, od kojih su četverica trčala i ove sezone ispod devet minuta, a pobijedio je Turčin Murat Yalcinkaya s 8:58,20.

Drugi je bio Šveđanin Omar Nuur s novim ličnim rekordom 8:58,79, a bronzani Portugalac Etson Barros s 9:01,85.

Sarajlija Nermin Štitkovac u petak navečer nastupio je u finale u bacanju kugle, te s dužinom od 18,31 metara zauzeo 10. mjesto. Pobijedio je Bjelorus Aleh Tamashevich s 21,31 m, drugi je bio Poljak Wojciech Marok s 20,07 metara, a treći Turčin Alperen Karahan s 19,76.

Karahan je nedavno osvojio zlatnu medalju na Balkanijadi u rumunskom Cluju, kada je Štitkovac bio srebreni.

Skakačica uvis Sara Lučić iz AK Glasinac sa Sokoca, koja je također u četvrtak nastupila u kvalifikacijama, zauzela je jučer 14. mjesto i nije se uspjela plasirati u finale.

Ona je preskočila 178 cm, što je visina njenog najboljeg rezultata ove sezone. Njen lični rekord iznosi 183 cm, što je visina koja bi joj bila dovoljna za plasman u finale.