Eurobasket 2022
TOK UTAKMICE/Bosna i Hercegovina - Mađarska 95:85
Košarkaši Bosne i Hercegovine pobijedili su u Kolnu u prvom meču na Evropskom prvenstvu selekciju Mađarske rezultatom 95:85.
01.09.2022. u 14:03

Zmajeve su do pobjede predvodili Džanan Musa koji je postigao 19 poena te imao pet skokova i šest asistencija. Odličan je bio i Jusuf Nurkić s 19 poena, dok je Miralem Halilović susret završio sa 16 poena i devet skokova.

U selekciji Mađarske najefikasniji je bio Szilard Benke koji je postigao 20 poena.

Tekstualni prijenos ovog meča pratili ste na portalu Faktor.ba.

____________________

KRAJ MEČA. Zmajevi su savladali Mađarsku rezultatom 95:85.

Četvrta četvrtina:

9. minut: Roberson za tri poena - 95:82.

9. minut: Roberson pogađa dva slobodna bacanja  92:82.

8. minut: Nurkić se vraća u igru.

8. minut: Poeni Vojvode 90:80.

7. minut: Kontra Zmajeva, Musa za Robersona koji lagano polaže 90:78.

7. minut: Kamenjaš vraća BiH dvocirenu prednost - 88:78.

6. minut: Dva poena Halilovića - 86:78.

5. minut: Nurkić ovoga puta bez greške - 84:78.

5. minut: Nurkić će ponovo na liniju slobodnih bacanja.

5. minut: Keller je promašio dva slobodna bacanja.

4. minut: Četvrti prekršaj Nurkića.

4. minut: Nurkić pogađa jedno od dva slobodna bacanja.

4. minut: Musa precizan - 81:78. Lopta je kod košarkaša BiH.

4. minut: Poeni Mađara, a zatim tehnička Hange.

4. minut: Nurkić precizan - 80:76.

4. minut: Vrabac nije pogodio, ali jeste Hanga na drugoj strani - 78:76.

3. minut: Hopkins pravi faul u napadu.

3. minut: Poeni Muse sa linije slobodnih bacanja - 78:73.

3. minut: Mađari su istopili zaostatak na minus tri - 76:73.

2. minut: Mađari smanjuju na 76:70.

2. minut: Nurkić je izgubio loptu, Mađari pogodili iz kontre - 75:68. Time-out selektora Bećiragića.

1. minut: Trojka Vojvode - 75:66.

1. minut: Lagano polaganje Atića - 75:63.

1. minut: Mađari su u prvom napadu napravili ofanzivni prekršaj.

__________________

Treća četvrtina:

Završena je treća četvrtina koja je pripala bh. timu rezultatom 28:17. Zmajevi u posljednju dionicu ulaze sa deset poena prednosti.

10. minut: Mađari su postigli dva poena.

10. minut: Trojka Gegića - 73:61.

9. minut: Dva poena Elingsfelda, na drugoj strani promašaj Atića za tri - 70:61.

9. minut: Novi poeni Nurkića - 70:59. BiH ima dvocifrenu prednost.

8. minut: Odlična blokada Nurkića. Mađari bez rješenja na bolju odbranu BiH.

8. minut: Centar BiH promašio je dodatno slobodno bacanje.

8. minut: Nurkić postiže dva poena pod faulom - 68:59.

8. minut: Musa je pogodio jedno, promašio drugo bacanje, a onda uhvatio loptu i postigao dva poena. On ima 16 poena na kontu.

7. minut: Prvi put u trećoj dionici na parketu Nurkić, a Musa je na liniji slobodnih bacanja.

7. minut: Trojku pogađa i Roberson - 63:59.

7. minut: Trojka Kellera - 60:59.

6. minut: Halilović se razigao, novi poeni 60:56.

6. minut: Kamenjaš asistira, Halilović postiže 12. poen - 58:56.

6. minut: Promašaj Vojvode za tri poena popravlja Benke - 56:56.

5. minut: Dobra odbrana, BiH se odbranila od napada Mađara.

5. minut: Atraktivni poeni Halilovića na asistenciju Muse - 56:54. Mađari traže minutu odmora.

4. minut: Kontra Zmajeva i polaganje Muse poslije promašaja Benkea za tri poena - 54:54.

3. minut: Dalekometna trojka Vojvode, Mađarska ponovo vodi 52:54.

3. minut: Poeni Kellera - 52:51. Izjednačeno u Kolnu.

2. minut: Halilović za Kamenjaša, prvi poeni igrača Budućnosti - 52:49.

2. minut: Sjajna blokada Halilovića.

1. minut: Poeni Muse - 50:49.

1. minut: Benke postiže dva poena, uz faul Halilovića. Pogodio je i dodatno slobodno bacanje.

1. minut: Trojka Vrabca, odličan početak Zmajeva - 48:46.

________________

Druga četvrtina

Nurkić je dvocifren u timu BiH sa 10 poena, Musa je postigao devet, a Roberson i Halilović po osam.

Završeno je prvo poluvrijeme.

10. minut: Trojka Robersona u posljednjim sekundama 45:46.

10. minut: Benke postiže dva poena - 42:46.

10. minut: BiH u problemu, Nurkić ima tri lične greške.

9. minut: Promašaj Vojvode za tri poena, a onda faul Nurkića.

9. minut: Nurkić je jedno bacanje pogodio, drugo promašio - 42:44.

9. minut: Nova trojka Benkea - 41:44.

9. minut: Benke postiže trojku, Nurkić se revanšira - 41:41.

8. minut: Keller postiže dva poena, uzvraća Nurkić - 38:38

7. minut: Dva poena Halilovića za poravnanje - 36:36.

7. minut: Roberson pogađa sa linije slobodnih bacanja - 34:36.

6. minut: Ofanzivni skok Halilovića, a u nastavku akcije Nurkić precizan za dva - 32:34.

6. minut: Nurkić je promašio dva slobodna bacanja. Poslije nešto dužeg odmora ponovo je na parketu.

5. minut: Vrabac popravlja Halilovića - 30:32.

4. minut: Trojka Robersona 28:32.

4. minut: Dva poena Hopkinsa uz prekršaj Lazića. Hopkins pogađa i dodatno slobodno bacanje - 22:35.

4. minut: Poeni Atića uz faul. Pogodio je i slobodno bacanje. - 25:29.

3. minut: Lagani poeni Vojvode - 22:29.

3. minut: Seriju 4:0 Mađarske trojkom prekida Sulejmanović.

1. minut: Promašaj Vrabca za tri poena, popravlja Gegić - 19:23.

Prva četvrtina

Završena je prva dionica.

10. minut: Vojvoda je postigao trojku u posljednjim sekundama - 17:23.

10. minut: Hanga je promašio šut za tri poena.

9. minut: Mnogo šansi u napadu za BiH, ali nismo poentirali. Musa je dva puta uzastopno promašio šut za tri poena.

8. minut: Dva poena Halilovića  - 17:20.

8. minut: Musa postiže dva poena iz slobodnih bacanja - 15:20. Na kontu ima  devet poena.

7. minut: Trojka Varadija - 13:20.

7. minut: Hanga precizan za dva poena, uzvraća Musa - 13:17.

6. minut: Dva poena Elingsfelda sa linije slobodnih bacanja - 11:15.

6. minut: Vojvoda pogađa za Mađarsku, a Halilović za BiH - 11:13.

6. minut: Prvi poeni Nurkića za 9:11.

6. minut: Nurkić je promašio drugi šut za tri poena na meču, ali dobar ofanzivni skok bh. tima.

5. minut: Halilović pogađa dva slobodna bacanja - 7:11.

5. minut: Musa je pokušao i promašio, Vojvoda na drugoj strani pogodio trojku - 5:11. Time out selektora BiH.

4. minut: Keller je ima polovičan uspjeh s linije slobodnih bacanja - 5:8

4. minut: BiH iz nekoliko pokušaja nije uspjela postići poene. Pokušali su Nurkić i Roberson.

4. minut: Hanga je  pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a onda Mađari postižu još dva poena - 5:7.

3. minut: Mađari smanjuju na 5:4.

3. minut: Peti poen Muse - 5:2.

2. minut: Vojvoda precizan za dva oena - 3:2.

1. minut: Trojka Muse, asistencija Robersona - 3:0 za Zmajeve.

1. minut: Krenuo je meč, prvi napad za BiH, Roberson je promašio šut za tri poena.

14:30 Petorka BiH - Roberson, Halilović, Nurkić, Musa, Lazić

14:29 Skoro 2.000 navijača BiH prisutno je u dvorani.

14:26 Intonira se i himna BiH. Jedna si jedina, čuje se s tribina. BiH će imati solidnu podršku navijača.

14:23 Košarkaši izlaze na parket. Uskoro će biti intonirane i himne. Prvo himna Mađarske.

14:20 FIBA je Jusufa Nurkića uvrstila među najveće zvijezde Eurobasketa.

14:15 Među 16 najboljih prolaze po četiri prvoplasirane ekipe iz svake grupe. Zbog toga je duel s Mađarima od velike važnosti, a pobjeda bi Zmajevima dala krila pred predstojeće izazove i utakmice protiv Njemačke, Slovenije, Francuske i Litvanije.

14:08 Od 17.15 sati u grupi A igraju Slovenija - Litvanija, a od 20.30 sati Njemačka - Francuska.

14:06 Selektor BiH Adis Bećiragić vratio se u bazu Zmajeva, nakon što zbog smrti majke bio primoran napustiti Njemačku.

14:04 Mnogi tvrde da je Eurobasket koji je počeo danas nikad snažniji, s obzirom na to da se nacionalnim timovima odazvao veliki broj košarkaša iz NBA lige.

14:03 Poštovani čitatelji, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice Evropskog prvenstva u košarci između BiH i Mađarske.