Neefikasnost
Željo bez gola 383 minute: Niz koji se Plavima nikad nije desio u Premijer ligi
Fudbaleri Željezničara ovog proljeća još nisu uspjeli zatresti mrežu svojih protivnika u Premijer ligi Bosne i Hercegovine.
22.03.2021. u 11:50

Četiri prvenstvena susreta (360 minuta) izabranicima Amara Osima nisu bila dovoljna za jedan pogodak, a od posljednjeg prvenstvenog gola Plavih sa Grbavice u porazu od Krupe 2:1 (strijelac Luka Juričić op.a) prošle su 383 minute.

VEZANI TEKST - Kriza na Grbavici: Željo jedina ekipa u PLBiH koja nije postigla gol na proljeće

Ovako neefikasan niz u Zvorničkoj 27 ne pamti se otkako se PLBiH igra na cijelom teritoriju naše zemlje. Naime, seriju od četiri prvenstvena susreta bez datog gola Željezničar nije nikada zabilježio do jučer, dok je u tri navrata odigrao po tri meča u nizu bez datog pogotka.

Doduše jedan od ova tri niza je ostvaren ukoliko bi se računalo posljednje kolo sezone 2007/2008 (poraz u gostima od Posušja 3:0) i prva dva kola sezone 2008/2009 (domaći poraz od Slobode 1:0 i gostujući remi sa Veležom 0:0).

Prvi put niz od tri duela bez postignutog gola Željo je zabilježio u premijerligaškoj sezoni 2007/2008, i to u periodu od 29. septembra do 20. oktobra 2007. godine. Tada su Plavi poraženi u Zenici od Čelika s 3:0, a potom su odigrali 0:0 u gradskom derbiju sa Sarajevo, da bi potom uslijedio minimalan poraz u gostima kod Modriče.

Posljednju seriju od tri meča bez da je zatresao mrežu protivnika Željo je upisao u sezoni 2016/2017. U augustu 2016. godine tim sa Grbavice je poražen u gostima kod Slobode s 2:0, a zatim su uslijedili porazi na domaćem terenu od Viteza (0:2) i Zrinjskog (0:1).

Poslije dva boda iz četiri utakmice u kojima nisu postigli gol izabranici Amara Osima će reprezentativnu pauzu provesti na šestoj poziciji, s 11 bodova manje od vodećeg Sarajeva, šest manje od drugoplasiranog Širokog Brijega i tri manje od Zrinjskog, Veleža i Borca.

Reprezentativna pauza zasigurno će dobro doći Plavima koji u 24. kolu gostuju na Tušnju. Bit će to duel ekipe koja u proljetnom dijelu sezone nije postigla gol i tima koji nije osvojio ni bod.