open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Značajna otkrića
Karahantepe, neolitsko nalazište u Turskoj otkriva tajne prahistorijskih civilizacija
AUTOR: Faktor
24.03.2025. u 21:49
get url
text
FOTO: TGA
Karahantepe je jedno od najvažnijih neolitskih nalazišta u Turskoj. Njegova historija seže unazad do 9. milenija prije nove ere. Iskopavanja ovog arheološkog nalazišta u Şanlıurfi, gdje su na površini vidljive stotine uspravnih kamenih blokova, rezultirala su značajnim arheološkim otkrićima.
FOTO: TGA
Među njima se ističu javne građevine s bogatim ukrasima u vidu ljudskih i životinjskih skulptura, kao i monumentalne strukture koje podsjećaju na one iz Göbeklitepea. Jedan od najnovijih nalaza – reljef divljeg magarca u pokretu, otkriven prošlog ljeta – dodatno naglašava kulturnu i historijsku vrijednost lokaliteta.
Zbog ovih značajnih otkrića, Karahantepe je uvršten među devet najvažnijih projekata terenskih istraživanja i istraživačkih radova 2023. godine na Šangajskom arheološkom forumu u Kini. Karahantepe se istražuje u sklopu projekta Taş Tepeler (Kamena uzvišenja) – jednog od najznačajnijih arheoloških poduhvata u Turskoj koji osigurava očuvanje kulturne baštine.
Taş Tepeler obuhvata područje u i oko Şanlıurfe, gdje su velike neolitske zajednice podizale trajna naselja i monumentalne građevine posebne namjene. Ova regija obuhvata brojna nalazišta, uključujući Sayburç, Sefertepe, Harbetsuvan Tepesi, Gürcütepe, Çakmaktepe, Medik, Kurttepesi, Taşlıtepe, Ayanlar, Yoğunburç i Yeni Mahalle.
FOTO: TGA
Najpoznatija nalazišta su Göbeklitepe, koji se nalazi na UNESCO-voj listi svjetske baštine i smatra se jednim od najstarijih monumentalnih naselja na svijetu, te Karahantepe. Trenutno se u okviru ovog projekta istražuje devet lokaliteta.
Zaštita neprocjenjive kulturne baštine
Kao jedno od najvažnijih neolitskih nalazišta u Turskoj, Karahantepe će uskoro biti zaštićeno posebnom nadstrešnicom. Ova zaštitna struktura dio je projekta naslijeđe za budućnost, koji je pokrenulo Ministarstvo kulture i turizma s ciljem kontinuiranih arheoloških istraživanja i konzervacije kroz sve četiri sezone. Postavljanjem zaštitnog krova, neprocjenjiva kulturna baština Karahantepea bit će sačuvana za buduće generacije.
FOTO: TGA
Zaštitni krov, koji će prekriti oko 5.000 kvadratnih metara, osmišljen je kako bi sačuvao ovo historijsko nalazište od nepovoljnih vremenskih utjecaja. Njegov talasasti oblik harmonično se uklapa u prirodni teren, dok strateški postavljeni otvori omogućavaju prirodnu ventilaciju i poboljšavaju unutrašnje uslove. Zahvaljujući modularnoj konstrukciji, broj nosećih stubova je sveden na minimum, čime se postiže ravnoteža između estetike i funkcionalnosti. Osim toga, dizajn omogućava buduća proširenja i prilagođavanja kako se iskopavanja budu nastavljala.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.