Kako je objasnio, svako dijete je drugačije i nosi se s emocijama na svoj način zbog čega ponekad može biti teško uočiti probleme.
- Iako je svako dijete specifično, mi psiholozi skloni smo kategorizirati da s djetetom nešto nije u redu na dva različita načina. Prvo je nešto što u struci nazivamo eksternalizirajućim ponašanjem i do njega dolazi kada se dijete osjeća loše i onda to iskaže određenom agresijom. Tako će dijete najčešće udariti brata ili sestru, razbijati stvari i slično - objašnjava Wass.
On dodaje kako postoji i drugi, potpuno drugačiji, znak da nešto s našim djetetom nije u redu. Radi se o takozvanom internalizirajućem ponašanju za koje je specifično prikrivanje i držanje osjećaja u sebi.
- Internalizacija je potpuno suprotan obrazac. Takvo dijete neće pokazivati da ima probleme već će te iste probleme gomilati u sebi - upozorava psiholog koji tvrdi kako će ovakvo ponašanje roditelji najlakše prepoznati ako njihovo dijete odjednom počne izbjegavati razgovor s njima, povlačiti se u sebe ili slabije jesti.