Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Kemal Ademović (NIP) kazao je danas nakon prekida sjednice Doma naroda kako je u posljednje tri sjednice tog doma Poslovnik prekršen više puta, te da će ovo biti treća prekinuta sjednica.
Naglasio je da se ustvari radi ovdje o razrješenjima jer, kako je kazao, predsjedavajući Doma naroda Nikola Špirić (SNSD) koristi svoju poziciju i ne dozvoljava da se to desi.
Upravo je smjena Špirića kao i SNSD-ovih ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića bila na dnevnom redu današnje hitne sjednice Doma naroda koju su SNSD-ovci napustili pa je morala biti prekinuta zbog nedostatka kvoruma.
- Mi smo održali Kolegiji 10. marta na kome smo zakazali hitnu sjednicu. Naravno datum koji je predložio predsjedavajući Špirić, 2. april je bio predaleko i nema veze sa hitnošću. Ja sam predlagao 17. i 18.. ali ostala dva člana Kolegija nisu to prihvatila, rekli su da im ti datumi ne odgovaraju i da ne mogu sakupiti ljude iz klubova. Tako se to izgleda radi - kazao je Ademović.
On je mišljenja da je ovo još usporavanje pokušaja pravljenja nove parlamentarne većine.
- Ovo šteti građanima, jer stvari se ne dešavaju normalno, procedure ne teku kako bi trebalo da teku, sve je usporeno - kazao je.
Naglasio je kako već šest mjeseci nije bilo redovne sjednice.
- Jutros na Kolegiju dogovorili smo da kraja ovog mjeseca imamo redovnu sjednicu, i to bi se trebalo desiti 24.-25. aprila jer ima više od 60 tačaka koje čekaju na rješavanje. Ja se iskreno nadam da će doći do te sjednice - kazao je Ademović.
Ademović je odgovarajući na novinarsko pitanje o prelasku graničnih prijelaza bez kontrole, i kako gleda na Graničnu policiju, kazao kako je o tom problem mnogo govorio u protekle dvije godine.
- Pokretao sam inicijative o popuni Granične službe, da se to radi ubrzanim tempom, da se proširi kapacitet agencije koja obrazuje te policijske službenike koji prođu na konkursu, jer to obrazovanje traje sedam mjeseci. Kapacitet je samo 150, ja sam predlagao da se bar poveća na 250, jer sa ovim kapacitetom, tri i po godine je potrebno toj agenciji da odškoluje samo za Graničnu službu - kazao je Ademović.
Naveo je također kao primjer Granični prijelaz Rača kroz koji, ugase se svjetla, nestane struje, prođu kolone, prolazi se kako ko hoće, kad hoće, ali i da se isto dešava na graničnom prijelazu Aerodrom Banja Luka.
Po njegovim riječima suština je da Graničnoj službi nedostaje više od 700 policijskih službenika, te dase to popunjava iz MUP-a RS sa oko 460 policijskih službenika.
- Vidimo kako oni rade. Ovo je dio udara na državu. Kako ćemo ovo popraviti, dali ćemo uspjeti da iznađemo neka nova rješenja, da zatvorimo tu granicu, pokušali smo to s Fronteksom, taj sporazum nije potpisan, nije stupilo na snagu. Sada treba tražiti neka treća rješenja. Nije nemoguće, radimo na tome. vidjećemo u narednih mjesec - dva na šta će to sve izaći - kazao je Ademović.