- Želimo poslati poruku građanima BiH, svima partnerima s kojima dijelimo vlast, međunarodnim institucijama i primarno svom narodu, da želimo brinuti o njemu, da mu osiguramo dostojan život u BiH, da osiguramo potpunu ustavnu jednakopravnost hrvatskog naroda s druga dva konstitutivna naroda u BiH i da ćemo mu zasigurno osigurati legitimne predstavnike na svim nivoima vlasti u BiH - izjavio je Čović uoči početka zasjedanja HNS-a.
Pozivnicu za učešće na vanrednom zasjedanju HNS-a dobilo je 630 delegata (zastupnici političkih stranaka članica HNS-a u općinskim i gradskim vijećima, kantonalnim skupštinama, federalnom i državom parlamentu, općinski načelnici i gradonačelnici, te kantonalni, federalni i državni ministri).
Najavljeno je da će HNS usvojiti niz zaključaka vezano za aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini i pregovore o izmjenama izbornog zakonodavstva.
Nacrt zaključaka procurio je u javnost dan uoči zasjedanja, a u tim zaključcima se, među ostalim, navodi kako će se pokušaj raspisivanja Općih izbora, ako se prije toga ne postigne politički dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH, smatrati "neustavnim i antidejtonskim činom" te će HNS pozvati svoje članice da se suprotstave svim legitimnim pravnim i političkim sredstvima.
U posljednjem zaključku stoji da će HNS "obavezati svoje članice da ukoliko ne budu mogli u cijelosti ostvariti svoja konstitutivna prava na legitimno predstavljanje i ustavnu jednakopravnost s druga dva konstitutivna naroda zajamčena Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH, pokrenu pravne i političke procedure za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH kojom će osigurati potpunu ustavnu jednakopravnost tri konstitutivna naroda''.
Čović prije početka zasjedanja nije želio komentirati te navode. Kazao je kako će po završetku zasjedanja javnost dobiti na uvid tekst zaključaka te da će o njima tada moći više govoriti.
Sjednica HNS-a zatovrena je za javnost, a po završetku zasjedanja najavljena je konferencija za novinare.