Nakon što je okončan tender, djeci oboljeloj od dijabetesa tip 1 u Federaciji Bosne i Hercegovine počela je podjela glukometara za brzo mjerenje nivo glukoze u krvi.
Osim glukometara, tenderom su nabavljene i inzulinske pumpe i trakice.
No kao i prethodnih, među roditeljima ponovo je prisutan strah da će njihova djeca i u naredne tri godine nivo šećera u krvi mjeriti neispravnim i opasnim mjeračima.
Rješenje postoji, ali se ne primjenjuje
Prema riječima Alme Mulaosmanović, predsjednice, Udruženje oboljelih od dijabetesa tip 1 do sada se u više navrata obraćalo, prije svega Vladi FBiH i Federalnom ministarstvu zdravstva, a potom i Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, koje nabavlja glukometre, Uredu za reviziju intitucija Federacije BiH, a prošle sedmice i Vijeću za djecu FBiH.
- Vijeće za djecu osnovano je prije nekoliko godina i bavi se baš ovom problematikom. Stoga se nadamo da će naš prijedlog, koji smo im uputili, delegirati Federalnoj vladi kako se više ne bi događalo da se tenderom nabavljaju najjeftinija medicinska sredstva. Mi smo tokom godina borbe za bolje uvjete liječenja najmlađih, došli i do rješenja - na koji način se djeci sa dijabetesom tip 1 može osigurati subvencioniranje u nabavci, odnosno dati im pravo na izbor jer se radi o osobama sa invaliditetom - ističe Mulaosmanović.
Kaže da tako rade kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja koji nabavljaju medicinska pomagala osobama iznad 18 godina života.
- Ne vidim zašto tako ne bi postupio i Federalni zavod koji vrši nabavku medicinskih sredstava djeci do 18 godina. Nažalost oni do 18 godina imaju pravo samo na najjeftinije iako je to pitanje zakonski regulisano preko Agencije za javne nabavke BiH. Rješenje dakle postoji, samo ga treba primijeniti, ali oni nikako da se oslobode klauzule - "najniža cijena" - ističe Mulaosmanović.
Osim bojazni - da li će novi glukometri kod njihove djece konačno početi pokazivati tačan nivo šećera u krvi - roditelji strahuju i za buduće nabavke te da li će uvijek imati najjeftinije rješenje nauštrb kvaliteta.
- Niko od nadležnih ne vodi računa o tome da ista medicinska sredstva ne odgovaraju svim osobama. Način nabavke kojeg provodi Federalni zavod nigdje se više ne primjenjuje, gdje god odete svako ima pravo na izbor medicinskog pomagala - pojašnjava Mulaosmanović.
Iz Udruženja ističu kako je najveći problem "šum" koji već duže vrijeme postoji među nadležnim institucijama, u ovom slučaju Federalnog ministarstva zdravstva i Zavoda.
- Nema komunikacije između institucija na federalnom nivou, nekako su sve "same za sebe organizovane". Možda bi Federalnom zavodu i odgovaralo da se prebacimo na kantone, kako je ranije bilo dogovoreno na sastanku kod premijera FBiH Nermina Nikšića, ali ministarstvo nikada nije obavijestilo zavod da se to može poduzeti. Direktorica zavoda pokazala je urgencije koje je slala ministarstvu, ali nikada nije dobila odgovor, nakon čega je raspisala tender kojim vjerujem ni sama nije bila zadovoljna - navodi Mulaosmanović.
Povećava se broj oboljele djece
Država BiH potpisnica je UN-ove Konvencije o pravima djeteta, prema kojoj svako dijete ima pravo na najbolju njegu.
No ona se u ovom slučaju, kako dodaju iz Udruženja, ne primjenjuje.
- Povećava se broj djece predškolskog uzrasta sa dijabetesom tip 1 no najveći problem je što raste broj porodica u kojima dvoje ili čak troje djece imaju ovu bolest. Znamo da bi roditelji dali zadnju marku da djetetu omoguće što bolje uvjete liječenja i njege, ali isto tako znamo i kakve su plaće u BiH. Bez obzira na to, mnogi i pored teške finansijske situacije, kupuju svojoj djeci kvalitetnije glukometre i trakice. Jedna kutija trakica košta od 36 do 40 KM. Djeci koja su u posljednjih godinu dana dobila dijabetes tip 1 mjesečno trebaju dvije-tri kutije, što iznosi više od 100 KM. Sad vidite koliko je to ako imate dvoje ili troje oboljele djece - kaže Mulaosmanović.
Dodaje da su inzulinske pumpe još veći problem, jer koštaju više od 5.000 maraka i to je izdatak kojeg, kako kaže Mulaosmanović, gotovo niko od roditelja ne može da plati.
- Nemamo nikakvu regulativu koja bi nadležne natjerala da u tenderskoj proceduri napišu "da medicinsko sredstvo mora biti korišteno u Evropskoj uniji (EU)". Kod nas traže da je proizvod registrovan u jednoj državi EU, a da li se on i koliko koristi u razvijenim državama, ti podaci se niti traže niti postoje. Koristimo trakice i pumpe koje su došle iz država u kojima nisu provedena klinička ispitivanja, a to znači da se na našoj djeci faktički vrši eksperiment - zaključila je Mulaosmanović.
Podsjetimo, neispravni glukometri u FBiH u upotrebi su od septembra 2022. godine.
Proizvođač je Kina, a uređaj sa trakama za mjerenje glukoze u krvi "Medisign GH82" nabavio je Federalni zavod.
Iznimno opasne uređaje, koji ne mjere tačno nivo šećera u krvi i tako dovode u pitanje zdravlje i život djeteta, oboljelima dijelili su domovi zdravlja, a u upotrebu ih je pustila Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Također, trakice, koje su nabavljene 2022, u većini slučajeva nisu registrovale hipoglikemiju te su se, prema navodima roditelja, u 80 posto slučajeva pokazale nepouzdanim.