open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Stomatološki fakultet
Djeca sa poteškoćama u razvoju na vađenje zuba u Sarajevu čekaju više od mjesec dana, zašto?
Svi smo čuli za nedavni slučaj koji je potresao cjelokupnu javnost kada je djevojka u Sarajevu preminula nakon vađenja zuba. Neslužbeno imam informaciju da prednost imaju pacijenti iz drugih kantona što smatram neprihvatljivim, kaže zastupnica
AUTOR: A. S.
28.10.2024. u 07:56
get url
text
Zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo Marijela Hašimbegović (DF) upozorila je na dugu listu čekanja djece sa poteškoćama u razvoju za oralnohirurške i stomatološke usluge u Centru za pružanje stomatoloških usluga na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu.
Hašimbegović, kako je kazala za Faktor, ima informaciju da djeca za vađenje zuba čekaju više od mjesec dana.
Marijela Hašimbegović
- Svi smo čuli za nedavni slučaj koji je potresao cjelokupnu javnost kada je djevojka u Sarajevu preminula nakon vađenja zuba. Neslužbeno imam informaciju da prednost imaju pacijenti iz drugih kantona što smatram neprihvatljivim. Centar ordinira dva puta sedmično i pitanje je da li imaju dovoljno stručnog kadra, anesteziologa i drugog kadra, jer se operacije obavljaju u općoj anesteziji. Suština je da su roditelji i djeca prisiljeni čekati na zdravstvenu uslugu koju mogu dobiti samo u Centru - ističe Hašimbegović.
Inicijativa zastupnice Marijele Hašimbegović
FOTO: FAKTOR
Zbog svega, zastupnica je na posljednjoj sjednici Skupštine KS podnijela hitnu inicijativu prema Ministarstvu zdravstva KS da se skrati lista čekanja.
- Produženo čekanje termina za prijem pacijenata za oralnohirurške i stomatološke usluge za djecu sa poteškoćama u razvoju u pojedinim slučajevima može biti fatalno. Zato je važno hitno djelovati kako bi poboljšali zdravstvene usluge ovog tipa. Osnovno ljudsko pravo je pravovremena medicinska zaštita koja mora biti dostupna jednako za sve građane. Ovom inicijativom očekujem da izvršite analizu razloga za ovakav rad Centra i u skladu s tim da poduzmete sve neophodne aktivnosti kako bi riješili navedeni zahtjev - navodi se u inicijativi Hašimbegović.
U obrazloženju Hašimbegović ističe "da su se roditelji djece sa poteškoćama u razvoju obratili sa zahtjevom da se vrijeme čekanja na termin prijema za oralnohirurške intervencije i stomataloške usluge skrati".
- Djeca sa određenim invaliditetom, moraju biti podvrgnuta općoj anesteziji kako bi im se mogla pružiti adekvatna pomoć i usluga. Roditelji nemaju drugu mogućnost osim usluge koja se pruža u Centru. Također, svjedočimo raznim okolnostima u kojima se u drugim privatnim ordinacijama pružala usluga sa općom anestezijom, a koje su završile fatalno. Ovo su primjeri rada sa grubim kršenjem zakona koji je jasan po ovom pitanju.
Opća anestezija je potpuno zabranjena prilikom hirurških zahvata u privatnim ordinacijama (Pravilnikom o uvjetima za obavljanje privatne prakse, grupne prakse, kao i uvjetima za obavljanje privatne prakse na osnovu posebnog ugovora sa zdravstvenom ustanovom -"SI. novine FBiH", broj 104/13, 16/14 i 66/) i s tim u vezi moramo prihvatiti da postoje hitni slučajevi i da vrijeme odgađanja intervencije otvara prostor za napredovanje bolesti, ujedno i bol kojeg djeca trpe u međuvremenu utječe na njihovo opće zdravlje - stoji u inicijativi zastupnice Hašimbegović.
Prim. dr. Enis Hasanović
Ministar zdravstva prim. dr. Enis Hasanović kaže da je inicijativa stigla u Ministarstvo, da nije znao da postoji lista čekanja te da je odmah zatražio objašnjenje od dekana Stomatološkog fakulteta prof. dr. sc. Muhameda Ajanovića.
- Mi smo u više navrata imali sastanke sa udruženjima roditelja čija su djeca smještena u Internatu Zavoda "Mjedenica" i JU Centar "Vladimir Nazor", ali niko nikada nije spomenuo liste čekanja, kazali su da je problem gore riješen. Sve aktivnosti vođene su na otvaranju Stomatološke ambulante Doma zdravlja KS u Centru "Vladimir Nazor", a sve u cilju približavanja stomatološke usluge djeci koja pohađaju tu školu. Sve je pri kraju tako da bi se u narednim danima ambulanta trebala otvoriti - kazao je Hasanović.
Prof. dr. Muhamed Ajanović, dekan Stomatološkog fakulteta u Sarajevu, zahvalio se na inicijativi zastupnice Hašimbegović koja, kako je kazao, prepoznaje potrebe najuogroženije kategorije našeg društva te pojasnio kako se došlo do toga da se formira lista čekanja za djecu sa poteškoćama u razvoju. 
FOTO: FAKTOR
- Stomatološki fakultet se svojevremno obratio nadležnim tijelima KS da nam se budžetiraju sredstva za upošljavanje po jednog anesteziologa i anesteziološkog tehničara. Nažalost, zahtjevu nikada nije udovoljeno. Mi smo nastavili dobijati usluge u općoj anesteziji, odnosno anesteziologe na način da smo raspisivali javni poziv na način kako to nalaže Zakon o javnim nabavkama. Na tender nam se uobičajno javljao Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš". Odlaskom 13 anesteziologa sa KCUS-a ta zdravstvena ustanova je imala nedostatan kadar da nam nastavi pružati uslugu, odnosno da se prijavi na javni poziv tako da smo te usluge dobijali iz Opće bolnice, gdje je završilo 13 anesteziologa - navodi Ajanović.        
Međutim, ove godine, prema riječima dekana, iz Opće bolnice stigao im je odgovor da se neće prijaviti na tender jer nisu zadovoljni novcem koji dobijaju od Stomatološkog fakulteta za tu vrstu usluge.  
- Ja sam bio konsterniran takvom izjavom jer bi zdravstveni radnici prevashodno trebali biti vođeni etičkim, profesionalnim i na kraju finansijskim interesima, i zamolio sam ih da ono što su mi kazali usmeno odgovore pismeno što su i uradili. Dao sam nalog svojim službama da obavijeste sva udruženja i da im proslijede taj akt Opće bolnice koji smo zaprimili jer bez obzira na sve, držim da je takav njihov potez sramotan. Niko na toj kategoriji našeg društva ne bi trebao ostvariti bilo kakav profit, jer mi smo državna, a ne privatna ustanova - naglašava Ajanović.      
FOTO: FAKTOR
Dekan kaže kako je zamolio vršiteljicu dužnosti generalne direktorice KCUS-a prof. dr. Hajriju Maksić da se oni, ako je ikako moguće, prijave na tender.  
- Zahvaljujući angažmanu Maksić i Benjamina Kulovca, predsjednika privremenog Upravnog odbora, KCUS se prijavio na tender koji je u postupku realizacije - kaže Ajanović. 
Prema njegovim riječima, "Stomatološki fakultet je opremio salu za opću anesteziju te da nikada nisu dobili budžetiranje za anesteziologa i anesteziološkog tehničara".
- Sami raspisujemo tendere za opću anesteziju i nikada nećemo uskratiti usluge našim pacijentima po cjenu da iz ličnih prihoda to finasiramo - kaže Ajanović.
Dodao je još "da drugog načina, osim podnošenja inicijativa, nemaju kako bi zaštitili djecu sa poteškoćama u razvoju".    
- Stav Stomatološkog fakulteta je da se ta djeca moraju zbrinuti i ne smije biti finansijskih interesa bilo koga kada je ta populacija našeg društva u pitanju. Bez obzira na to ko je na čelu KCUS-a i Opće bolnice moram reći da je sramotno da neko kaže da mu je malo para za usluge anestezije i da traži više novca da bi se uopće prijavio na tender. Svi trebamo prvo poći od toga da bilo ko od nas može imati dijete sa posebnim potrebama, da ta djeca trpe bolove samo zato što nekome 100 KM nije dovoljno i što bi volio da ima 150 maraka. To je za svaku osudu. Opća bolnica u startu je sa KCUS-a dobila 13 anesteziologa, nisu u stanju da sedmično pošalju po jednog anesteziologa i anesteziološkog tehničara - zaključio je Ajanović.     
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.