Radnici Doma zdravlja Kantona Sarajevo (DZKS) odlučili su da više neće šutjeti na, kako navode, diskriminaciju koja im se godinama čini od zdravstvenih vlasti u KS.
Uposleni u ovoj javnoj ustanovi, od vozača do ljekara specijaliste, traže da im se plati rad nedjeljom, u protivnom, kako kažu iz Sindikata radnika u zdravstvu KS, koji su u stalnom kontaktu sa Osnovnom sindikalnom organizacijom (OSO) JU Dom zdravlja KS, bit će teško u narednom periodu organizirati rad drugim danom vikenda.
Ukoliko se to desi, najviše će ispaštati pacijenti.
- Nije nam to u interesu, ali dugo smo čekali da se ovaj problem riješi. Samo želimo da se radnicima, koji rade nedjeljom, plati taj rad. U protivnom teško će biti organizirati rad, a onda će pritisak pacijenata biti veći na ostale zdravstvene ustanove kao što su Zavod za hitnu medicinsku pomoć, Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš" i Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) - kaže Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS.
Po Pravilniku o radnom vremenu, u Domu zdravlja KS puno radno vrijeme definisano je kao fond od 37 i po radnih sati. Preraspodjela radnog vremena organizuje se u toku jednog mjeseca, subotom za puni fond sati, dok je nedjelja definisana kao neradni dan.
Međutim, rad nedjeljom je u važećim aktima postala praksa organizacije pružanja usluga zdravstvene zaštite u Domu zdravlja KS, a da se pritom, kako navode iz Sindikata, valorizacija i vođenje evidencije radnog vremena nisu riješili na za to propisan način.
- U više navrata smo održali sastanke u ustanovi po pitanju rada nedjeljom jer jedino na taj način možemo ispoštovati ljude koji su na poslu tim danom. No nismo vidjeli želju kod prošlog, a ni kod novog menadžmenta, da će uraditi bilo šta po pitanju ovog problema. Svi naši dopisi završili su u Ministarstvu zdravstva KS gdje im se izgubio svaki trag, a trebali su ih proslijediti Zavodu zdravstvenog osiguranja (ZZO) KS, što nikad nije urađeno - ističe Sadiković.
No prim. dr. Enis Hasanović kaže kako to nije tačno, te da je čim je preuzeo funkciju ministra zdravstva KS o pitanju plaćanja rada nedjeljom razgovarao sa bivšim direktorom ustanove Abelom Baltićem.
- Akcenat je bio na tome da se prvo riješi rad pedijatara nedjeljom jer je njihov problem najveći pošto ih ima najmanje. Međutim, Sindikat je tražio da se to pitanje riješi za sve. Onda smo dobili akt koji smo proslijedili Zavodu, a potom još jedan jer smo od novog direktora Doma zdravlja u međuvremenu zatražili korekcije, pošto je bilo puno recepcionera i vozača. Tražili smo da se navede minimalan broj ljudi koji su potrebni za rad nedjeljom, nakon čega smo korigovani plan poslali Zavodu. Dakle, kod mene ne postoji nikakav akt, pa ni taj ili je odobren ili nije - naglašava Hasanović.
Ministar dodaje da se o pitanju plaćanja rada nedjeljom u Domu zdravlja razgovaralo i na jednoj od sjednica Upravnog odbora ZZOKS od prije nekoliko mjeseci te da su zatražena dodatna pojašnjenja u vezi sa zakonskim osnovom.
- Mi smo to proslijedili Domu zdravlja i ponudili naše pravnike da zajedno s njima rade. Prije nekoliko dana Dom zdravlja je od Zavoda zatražio povećanje finansiranja, a između ostalog, u dokumentu je navedena i stavka plaćanja rada nedjeljom. Kao ministar sam obavezan dati smjernice za finansijski plan ZZOKS za sljedeću godinu, što sam i učinio, a one sadrže i plaćanje rada nedjeljom. Naredio sam da se nađu sredstva i za tu stavku. Ali dok Zavod ne odluči kako oni mogu učestvovati u tome, Dom zdravlja ima svoja vlastita sredstva i neka plati radnicima rad nedjeljom. Ako imaju novca za jednokratnu pomoć, onda imaju i za radnike koji rade nedjeljom - ističe Hasanović.
Od vozača do specijaliste
Na pitanje, koliko bi godišnje Zavod zdravstvenog osiguranja KS trebao osigurati novca kako bi se platio rad nedjeljom, Sadiković odgovara da cifra iznosi otprilike 917.000 KM, odnosno otprilike 77.000 maraka mjesečno.
- U rad nedjeljom uključeni su svi, od vozača, do specijaliste i svi godinama rade besplatno. Više ne žele jer su svjesni da Zavod ima novca. Dom zdravlja ima otprilike 2.100 uposlenih i ZZOKS svima onima koji rade nedjeljom može platiti - kaže Sadiković.
Naglašava kako je veliki pritisak pacijenata na domove zdravlja, pa navodi primjer da u jednoj općini ima 110.000 zdravstvenih kartona.
- Hoću da kažem da uposlenici JU Dom zdravlja KS puno rade, ali to mora biti i prepoznato na način da im se taj rad adekvatno plati. Isto tako, u našim redovima postoje i neradnici koji se trebaju natjerati da rade ili u protivnom da se uklone iz zdravstvenog sistema.
Na pitanje - kako su druge javne zdravstvene ustanove u KS riješile pitanje rada nedjeljom, predsjednik Sindikata kaže kako sve zavisi od organizacije posla.
- U suštini, druge javne zdravstvene ustanove ili su uvele dežure nedjeljom koje su plaćene ili rade u turnusu - zaključuje Sadiković.