Edin Forto, ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine izjavio je da su na današnjoj sjednici Vijeća ministara BiH usvojena dva zaključka kada je riječ o otplati duga u slučaju Viaduct.
Forto je pojasnio da je Vijeće ministara zadužilo Ministarstvo finansija BiH da u proceduru pošalje novu verziju državnog budžeta.
- Ona će predvidjeti isplatu duga prema onima koji su tužili BiH na međunarodnom sudu i blokirali njene račune. U ovom slučaju blokirana je Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), a u narednom periodu ne znamo šta će još biti blokirano jer je očigledno da izvršenje može biti i na drugim računima ili imovini gdje se vodi BiH. Ne možemo predvidjeti iz kojih izvora će ovo biti rađeno, ministar finansija BiH mora naći način da ovo predloži, a onda ćemo vidjeti šta će Predsjedništvo BiH i oba doma Parlamenta reći o tome - dodao je Forto, piše
N1.
Zatim je naveo i koji je drugi dio zaključka.
- Drugi dio zaključka je bio da se zadužuje Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da predloži Vijeću ministara posudbu ili pomoć za BHANSA-u na privremenoj osnovi u trenutku kada su im blokirana sredstva u Briselu koja su ključna za funkcionisanje ove agencije. Podsjećam vas da blokada ove agencije u smislu da prestane sa radom znači i gubitak kontrole nad bh. nebom, znači nevjerovatno narušavanje ugleda BiH, zaustavljanje rada aerodroma u BiH - istakao je Forto.
Istakao je i dva problema u ovom slučaju.
- Jedan je kako uspostaviti presedan plaćanja međunarodnih obaveza BiH po izvršnim presudama protiv BiH na međunarodnim arbitražama. Danas je to Viaduct i onaj ko je izgubio taj spor je suštinski RS, ali sutra to može biti i neki drugi nivo vlasti i moramo uspostaviti efikasan način da onaj ko je izgubio novac na međunarodnom planu da ga mora vratiti u budžet BiH koja je izvršenik u međunarodnim sporovima. Moj politički prioritet u narednom periodu je da se pobrinem da ne bude na štetu BiH plaćanje međunarodnih potraživanja koje nije proizvela sama BiH nego drugi nivoi vlasti i da BHANSA bude u režimu rada u kojem nikad neće biti ugrožena funkcionalnost bh. neba i svih aerodroma. To bi bila potpuna katastrofa za BiH - naglasio je Forto.
Na kraju je poručio da oba rješenja moraju biti završena do utorka.
Slovenačka firma Viaduct pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade RS-a za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viaduct raste 18.000 KM, a već sada je veći od 110 miliona KM. Problem je nastao kada Vlada RS-a nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.
Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada RS-a bezuvjetno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović, tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.
Informacija predsjedavajuće Krišto
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine upoznato je danas s informacijom predsjedavajuće Borjane Krišto o održavanju vanredne sjednice Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Vijeća ministara.
Kako su dodali, radi sprečavanja daljnjih štetnih posljedica po imovinske interese Bosne i Hercegovine i njenih institucija, uz uvažavanje odredbi Zakona o finansiranju institucija BiH i informacije Ministarstva finansija i trezora BiH s 53. vanredne sjednice, Vijeće ministara BiH je naložilo Ministarstvu finansija i trezora da hitno pripremi i Vijeću ministara BiH dostavi do naredne sjednice (22. 4. 2005. godine) korigirani tekst Nacrta zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu u kojem će se, bez povećanja okvira za finansiranje institucija BiH, planirati sredstva za izvršenje arbitražne presude ICSID Tribunala u iznosu 110 miliona KM.
Ove korekcije neće uključivati izmjene budžetskih stavki koje se odnose na plaće i naknade zaposlenih, materijalne troškove i netoizdatke za finansijsku imovinu ako bi oni utjecali na finansiranje institucija BiH, dodaje se u saopćenju.
Vijeće ministara BiH donijelo je, kako navode, ove zaključke kako bi se hitno pristupilo izvršenju arbitražne presude u kojoj je izvršenik Bosna i Hercegovina, čime bi se stekli uvjeti za pokretanje regresne tužbe i u konačnici naplate štete od RS-a.
Istovremeno je zaduženo Ministarstvo komunikacija i prometa da do naredne sjednice Vijeću ministara BiH dostavi prijedlog odluke o finansiranju troškova Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) na privremenoj osnovi, s ciljem omogućavanja njenog neometanog rada i otklanjanja problema poslovanja.
Problemi za BHANSA-u nastali su zbog procesa zapljene, koja je posljedica spora tužioca s Vladom RS-a, koja nije izmirila svoje obaveze uprkos ranije potpisanom sporazumu s Vijećem ministara BiH, kojim se obavezala bezuvjetno ispuniti sve svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u ovom arbitražnom postupku uime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentiranog zahtjeva Pravobranilaštva BiH, navedeno je u saopćenju Vijeća ministara.