Inicijativa o načinu isplate duga u predmetu "Viaduct" uvrštena je naknadno u dnevni red današnje sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Inicijativu je predložila zastupnica SDP-a Ermina Salkičević Dizdarević, a protiv toga da se uopće nađe u dnevnom redu bili su zastupnici SNSD-a, dok su suzdržani bili iz stranaka opozicije iz RS-a i dio HDZ-a.
Zbog ovog načina glasanja, moguće da sama inicijativa neće dobiti podršku.
Iz Kluba zastupnika PDP-a, SDS-a i Za pravdu i red su najavili da će biti suzdržani uz obrazloženje da smatraju da je ovo posao Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, odnosno da Vijeće ministara treba naći rješenje za problem koji je nastao jer Vlada RS-a odbija izvršiti svoje obaveze prema slovenačkom Viaductu pa je sve palo na teret države.
U samoj inicijativi je navedeno da je dug dužna da plati Vlada RS-a, te je predložen način njegovog izmirenja s obzirom na to da Vlada RS-a ne želi izmiriti dug koji premašuje 110 miliona KM i svakim danom raste za skoro 18.000 KM. Stoga su se na udaru našla sredstva BHANSA-e i imovina Centralne banke Bosne i Hercegovine.
- U cilju sprečavanja daljnjih štetnih posljedica (...) nalaže se Vijeću ministara BiH da hitno za navedenu namjenu privremeno preusmjeri sredstva sa višegodišnjeg projekta za nabavku zgrade za smještaj Centralnog ureda i Regionalnog centra Banja Luka Uprave za indirektno oporezivanje u iznosu od 103,4 miliona KM te da razliku do potrebnog iznosa za pokriće ukupnog duga (prema Viaductu) namiri s drugih kapitalnih projekata koji nisu okončani. Za provođenje knjigovodstvenih i administrativnih procedura zadužuje se Ministarstvo finansija i trezora BiH i UIO - piše u inicijativi.
Nadalje se navodi da se Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine nalaže da po izmirenju duga prema Viaductu pokrene regresnu tužbu protiv Vlade RS-a u skladu sa sporazumom koji su potpisali Vlada RS-a i Vijeće ministara BiH 2017. godina, a kojim se Vlada RS-a zapravo i obavezala da će izmiriti sve obaveze u ovom predmetu.
- Nalaže se Ministarstvu finansija i trezora BiH da po izvršenju uplate duga od Vlade RS-a zaprimljena sredstva vrati na projekte s kojih su sredstva privremeno preusmjerena - dodaje se u inicijativi.
Na kraju se u inicijativi predlaže da Zastupnički dom pozove Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da se aktivno uključi u ovaj predmet kako bi bila utvrđena odgovornost za nastali pravni spor i posljedice.
Na današnjoj sjednici Zastupničkog doma zastupnici su govorili o predmetu "Viaduct" i u okviru tačke dnevnog reda koja se odnosila na izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH.
Albin Muslić, zastupnik SDP-a, istakao je da postoji visok stepen vjerovatnoće da će i ostali arbitražni sporovi koji su u toku završiti kao ovaj sa Viaductom, te da se radi o iznosima koji dosežu milijardu eura.
Safet Kešo, zastupnik SDA, kazao je da je izvještaj Pravobranilaštva BiH štur, te je predložio da zastupnici usvoje zaključak s nekoliko tačaka.
Predložio je da Pravobranilaštvo bude zaduženo da u roku od 15 dana pripremi poseban izvještaj o arbitražnim predmetima, a ima ih pet, i to, osim Viaducta, tu su sporovi koje su pokrenuli Elektrogospodarstvo Slovenije, Mittal, Hrvatska elektroprivreda koja ide na mirno rješavanje spora, kao i postupak u vezi vjetroparka Trusina.
Kešo je nadalje predložio da Vijeće ministara BiH u roku od 15 dana dostavi informaciju o tome šta su poduzeli po ovim arbitražnim sporovima, kao i da Zastupnički dom pozove Tužilaštvo BiH da ispita eventualnu krivičnu odgovornost svih uključenih.
Zastupnika NES-a Jasmina Emrića zanimalo je koliko je puta Pravobranilaštvo BiH podnijelo zahtjev Vladi RS-a u vezi s izmirenjem obaveza iz spora s Viaductom, je li bilo odgovora, šta je Vijeće ministara poduzimalo i kako izaći iz ove situacije.
Zamjenica pravobranioca BiH Jelena Cvijetić odgovorila je da su odmah nakon što su dobili drugostepenu odluku postupili po sporazumu Vijeća ministara i Vlade RS-a i tražili da se ispoštuje član sporazuma kojim se Vlada RS-a obavezala da će izmiriti sve obaveze.
- U više navrata, 20-ak puta, obraćali smo se dokumentovanim zahtjevom Vladi RS-a, obavještavali smo i Vijeće ministara BiH. Pravobranilaštvo BiH je imalo i dvije informacije s prijedlogm zaključaka upućene Vijeću ministara BiH u kojim je predložen način na koji da se isplati potraživanje. Obje informacije nisu usvojene u Vijeću ministara BiH - dodala je Cvijetić.
Niko od zastupnika je nije pitao koji je to bio način izmirenja potraživanja koji su predložili.