U redakciju Faktora stiglo je nekoliko pritužbi porodica teško oboljelih pacijenata na rad Palijativne službe u Kantonu Sarajevo.
Građani se žale da se medicinsko osoblje spomenute službe ne javlja na telefone u toku radnog dana, da odbijaju dolaziti na kućnu adresu, ali i da je bilo slučajeva kada se članovima porodice savjetovalo da sami dovoze pacijente u Palijativnu službu.
Iz JU Dom zdravlja KS, u čijem sastavu se nalazi Palijativna služba, kažu kako je ona smještana u Novom Gradu, ali da pokriva cijeli KS.
- Služba brine o teškim pacijentima koji su u terminalnoj fazi bolesti. Radi se o vrlo zahtjevnom i teškom poslu. Razumijemo i porodice oboljelih, njihov subjektivni dojam da nikada nije dovoljno brige o pacijentu. S tim u vezi kazao bih da je u nekim situacijama potrebna i psihološka pomoć članovima porodice kako bi što lakše prošli kroz težak period - kaže Arman Šarkić, glasnogovornik JU Dom zdravlja KS.
Dodaje da Palijativna služba djeluje u zakonskim okvirima kojima je precizno propisan rad medicinskog osoblja, od ordiniranja terapije, u kojim uvjetima i kako se rade kućne posjete.
- U nekim situacijama može se desiti raskorak u želji porodice i onoga što je zakonski okvir i što Palijativna služba objektivno može uraditi - navodi Šarkić.
Kaže kako služba uredno vodi registar teško oboljelih pacijenata i knjigu poziva.
- U registru za svakog pacijenta navedeno je koja terapija se ordinira i na koji način. Razgovara se sa članovima porodice i savjetuje im se kako da određeni dio terapije primijene - kaže Šarkić.
Iz JU Dom zdravlja KS pozivaju građane da ukoliko im se dogode neželjena iskustva, to odmah prijave u najbližoj ambulanti ili domu zdravlja u kojima postoje sandučići za žalbe.
- Ne smije se dešavati da medicinsko osoblje savjetuje članu porodice da sam dovozi pacijenta. Mi takvih prijava do sada nismo imali, ali ako se desi, molimo građane da to odmah prijave putem e-mail adresa koje se nalaze na zvaničnoj stranici JU Dom zdravlja KS ili svoje iskustvo sa imenom i prezimenom i vlastoručnim potpisom prenesu na za to napravljeni obrazac i ubace ga u sandučić za žalbe. Takav obrazac za nas postaje obvezujući. Imamo i etički komitet koji može dosta toga uraditi jer se bave takvom i sličnom problematikom - kazao je Šarkić.