Veliki je pritisak pacijenata sa respiratornim, ali i stomačnim virozama na odjele porodične medicine u domovima zdravlja u Kantonu Sarajevo.
Ovogodišnji virus gripe, prema riječima Armana Šarkića, glasnogovornika JU Dom zdravlja KS, karakteriše dugo trajanje simptoma, što pacijente iscrpljuje.
Dodaje da su jedino u opadanju pacijenti sa suhim kašljem, što je bilo dominantno prije mjesec dana.
- Apel ljekara porodične medicine je da barem prva dva dana od pojave nekih simptoma, pacijent ostane kod kuće, da odmah ne dolazi kod porodičnog ljakara, jer je u prva dva dana nemoguće odrediti kliničku sliku, je li u pitanju virusna ili bakterijska infekcija, a sa druge strane prave se ogromne gužve u ambulantama i domovima zdravlja. Uvijek treba sačekati dva, tri dana, pa onda otići ljekaru izuzev u situaciji naglo visoke temperature, bolove, povraćanja, proliva - pojašnjava Šarkić.
Dodaje da je tokom januara, kada je bio raspust, školska medicina bila rasterećenija. Od početka februara i na ovim odjelima velike su gužve.
- Kontakti su široki i brojni na dnevnoj bazi među pedijatrijskom i školskom populacijom, pa se respiratorne infekcije brzo šire. To je razlog velikih gužvi. Uglavnom su to respiratorne infekcije, grlobolja, kašalj, koje prati povišena temperatura - navodi Šarkić.
Iz Doma zdravlja poručuju da je ostalo oko 1.000 doza vakcina protiv gripe te da još nije kasno vakcinisati se uz uvjet da osoba mora biti potpuno zdrava.
- Najbolji period za vakcinaciju je od oktobra do Nove godine, jer je poznato da organizmu trebaju dvije do tri sedmice da stvori antitijela. U piku smo sezonske gripe, ali je preporuka epidemiologa da, ukoliko ste zdravi, nije kasno i sada primiti vakcinu - kaže Šarkić.
I ljekari u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć KS ovih dana imaju povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama.
Dr. Mirsad Hošić, specijalista urgentne medicine, kaže kako su tokom vikenda imali oko 450 pacijenata.
- Dolaze nam pacijenti sa povišenom temperaturom, grloboljom, kostoboljom, bolovima u zglobovima i mišićima, jako puno pacijenata je sa kašljem. Što se tiče liječenja, u prvih tri do pet dana terapija je simptomatska, ako se prolongira temperatura, pacijent se može obratiti porodičnom ljekaru kako bi se uradile laboratorijske pretrage, RTG pluća i utvrdilo šta je uzrok i da li treba uključiti drugu osim suportivne terapije. Imamo i pacijenata sa upalom pluća, što nije na ovim prostorima nije ništa čudno s obzirom da znamo kakav zrak dišemo - pojašnjava Hošić.
Kaže kako se u slučajevima obolijevanja uključuju antipiretici, anagletici, a predlaže se i povećanje unosa voća i povrća bogatog vitaminom C te toplih napitaka u vidu povrtnih supa i biljnih čajeva.
- Ukoliko se nakon pet dana temperatura ne snizi treba otići ljekaru, naročito ako su to stariji, hronični bolesnici, čiji je organizam već imunokompromitiran - dodaje doktor.
U Hitnoj pomoći su tokom proteklog vikenda imali i povećan broj kardioloških pacijenata (hronični bronhitis, astme, hronična opstruktivna bolest pluća, angina pectoris).
- U protekla dva mjeseca kvalitet zraka u KS je na jako niskom nivou što stvara probleme starijim i hroničnim pacijentima. Gužve jesu, ali niko ko je došao u Hitnu pomoć nije vraćen, a da mu nije ukazana ljekarska pomoć, iako bih zamolio sve da kad osjete simptome bolesti prvo odu kod svog porodičnog ljekara, naročito ako je to u jutranjim satima i tokom dana - kazao je Hošić.