Naredio sam provođenje internog postupka za utvrđivanje odgovornosti povodom događaja na obilježavanju godišnjice Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u Kasarni Kozara u Banjoj Luci, kazao je danas ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.
Radi se o incidentu od 12. maja, kada su bjegunci od bh. pravosuđa predsjednik RS-a Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić i premijer RS-a Radovan Višković ušli u kasarnu Kozara u Banjoj Luci nakon što je Helez donio naredbu kojom im se ulazak zabranjuje.
- Ta naredba (o zabrani ulaska), koju sam donio u skladu sa Zakonom o Oružanim snagama BiH, nije izvršena i očigledno su narušeni principi zakonitosti i hijerarhije u postupanju. S tim u vezi sam izdao nova naređenja kojim sam naložio provođenje internog postupka, što podrazumijeva detaljne analize i sve neophodne radnje s ciljem utvrđivanja uzroka, načina i okolnosti koje su dovele do propusta u izvršavanju moje naredbe - rekao je Helez na današnjoj press konferenciji.
Dodao je da će nakon okončanja internog postupka poduzeti daljnje radnje.
- Ako se utvrde odgovornosti, poduzet će se odgovarajuće mjere i radnje prema onim koji su identificirani kao odgovorni, uključujući odgovorne u lancu komande. Svako daljnje postupanje, uključujući eventualno obavještavanje nadležnih organa, bit će razmatrano u okviru zakonom propisanih nadležnosti i ovlaštenja - kazao je Helez.
Istakao je da će svi odgovorni, bez obzira na funkciju, biti tretirani u skladu s važećim normama i principima odgovornosti i da nijedna opcija nije isključena.
Odgovorio je na pitanje koje su to sve opcije.
- Volio bih da sam samo ja nadležan oko Oružanih snaga, ali imaju članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Ali isto tako je Misija NATO-a smijenila nekoliko oficira Oružanih snaga BiH. Oni imaju nadležnosti po Dejtonu i Ustavu, sve ćemo razmotriti i donijeti odluku - kazao je Helez.
Na press konferenciji je nagalsio i da je naredio obustavu svih aktivnosti u okviru bilateralne saradnje Ministarstva odbrane BiH i Ministarstva odbrane Srbije zbog nekorektnog ponašanja ministra odbrane Srbije, izuzev školovanja kadeta na vojnoj akademiji u Srbiji.
- Naredba ostaje na snazi do izvinjenja ministra odbrane Srbije - dodao je Helez.
Podsjetimo da je upravo 12. maja, kada je obilježavan Dan Vojske RS-a i Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, kao i ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, te predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić sjedili su tokom intoniranja himne BiH.
- Pred nama je važan period. Očuvanje mira nemoguće je bez depolitizacije Oružanih snaga BiH. Ne smije se više nikad dozvoliti da budu predmet zloupotrebe od bilo koga na bilo kojoj funkciji. Ovaj incident je dokaz da je ulazak BiH u NATO jedino rješenje krize u zemlji. Pozivam međunarodnu zajednicu i garante Dejtonskog mirovnog sporazuma da hitno osiguraju članstvo BiH i NATO savezu - rekao je Helez.
Na pitanje je li bilo naivno vjerovati da će načelnik Zajedničkog štaba generalpukovnik Gojko Knežević zabraniti ulazak Dodiku, Viškoviću i Stevandiću, Helez je odgovorio kako je samo on ustao u zaštitu zakona i zakonitosti.
- Svi znate ko je vrhovni komandant. Ja sam dobio informaciju da će lica s potjernice doći. Izdao sam naredbu. Pitam bh. javnost šta su uradili nadređeni. Ni riječ nisu rekli - rekao je Helez.
Podsjeto je da je bataljon Vojne policije bio spreman.
- Ali smo dobili informaciju, i to je predmet istrage, da ove snage koje su tamo (u kasarni Kozara), da je to dovoljan broj policije da spriječi ulazak. I mi smo postupali po tim informacijama, to su zvanične informacije u lancu komandovanja - kazao je Helez.
Novinare je i zanimalo to da EUFOR ipak neće asistirati u hapšenju Dodika.
- Ja sam razgovarao s komandantom EUFOR-a i dobio sam takvu informaciju. Morate znati da svaka vojska ima civilnu komandu i general mi je rekao da čeka naredbu civilnih struktura iz EU. On nije dobio naredbu da bilo šta učini - pojasnio je Helez.