Federalna zastupnica Ajla Milišić-Pepić (NiP) na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH pitala je direktoricu Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Vlatku Martinović da li postoji plan izmjene nabavke glukometara, trakica, inzulinskih pumpi za djecu do 18 godina putem Fonda solidarnosti.
Razlog je da se događalo i događa da djeca dobiju neispravne trakice za šećer i glukometre.
Roditelji su ostali uskraćeni za informacije
- U maju 2023. godine federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac obećao je izmjene zajedno sa premijerom Nerminom Nikšićem i vama jer se dosadašnji način pokazao neadekvatnim, zapravo izabrana je najniža cijena na tenderu. Budžetski novac je utrošen a oboljela djeca su dobila i dalje dobijaju glukometre i trakice koje ne koriste. Javnost i roditelji oboljele djece su ostali uskraćeni za informacije nakon sastanka. Bilo bi dobro znati da li su rađene analize koje bi opravdale utrošena sredstva te se time opravdali zahtjevi za novim sredstvima, posebno imajući u vidu da postoji veliki broj pritužbi korisnika trakica kazala je Milišić-Pepić.
Ukazuje kako postoje općine u kojima nijedan korisnik ne preuzima sporne trakice.
- U Sarajevu je zabilježen veliki broj žalbi, tačnije 72. Kako je moguće da Zavod u odgovorima spominje da nikada nisu dobili žalbe iz domova zdravlja. Ja kod sebe imam pisanu žalbu Doma zdravlja Sarajevo 24.10.2024. godine, da su zaprimjene 72 pisane žalbe u 2023/2024. godini. Zastupnica u Skupštini KS Elza Gaković se više puta obraćala Zavodu i nikada nije dobila odgovor.
Da rezimiram, ukoliko će se postupak ove javne nabavke i dalje provoditi putem Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, kako se planira osigurati nabavka adekvatnog medicinskog sredstva, kako se ne bi dogodilo ponovo da budžetska sredstva budu neadekvatno utrošena, tj da djeca dijabetičari dobijaju trakice koje ne koriste, koje su neispravne- pitala je Milišić-Pepić.
Do danas Zavod nije dobio nikakvu konkretnu odluku
Direktorica ZZOR FBiH Vlatka Martnović je kazala kako pokušavaju problem riješiti sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Vladom FBiH. Napominje kako je Zavod u obavezi nabavke trakica i aparatića za djecu do 18 godina, po vertikalnom programu.
- Tako se mora postupati dok se ta odluka ne izmijeni. Zavod je uveo i nabavku pumpi za dijabetes kod djece i samim tim dio pacijenata je prešao na ovaj vid rješavanja svojih problema. Mi smo održali sastanak sa predstavnicima Vlade i Ministarstva zdravstva. Na tom sastanku je rečeno da će se poduzeti određene mjere. Do danas Zavod nije dobio nikakvu konkretnu odluku.
Mi u skladu sa odlikom moramo nastaviti provoditi javnu nabavku. Dobili smo žalbe od naših korisnika, međutim sukladno Zakonu o lijekovima u BiH, sve pritužbe i žalbe u vezi sa lijekovima, medicinskim sredstvima se podnose Agenciji za lijekove BiH koja odlučuje da li će taj proizvod povući sa tržišta BiH ili ne. Zavod ne može utjecati na taj dio. On mora postupati po odluci o vertikalnom programu i provoditi taj dio za koji je zadužen - kazala je Martinović.