Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini kojim se uvodi neradna nedjelja za trgovačke objekte nakon što je usvojen u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, danas će se naći na Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.
Prvo podržali uvođenje neradne nedjelje, a sada im zakon diskriminatoran
Ovaj zakon izazvao je mnogo polemika u javnosti u smislu da li će radnici zaista imati neradnu nedjelju ili će je provoditi radno u zatvorenim objektima.
O zakonu se priča više mjeseci, ali je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike na čijem čelu je Adnan Delić (NiP) našlo za shodno da tek sada ukazuje kako su "zakonom o unutrašnjoj trgovini predviđene diksriminatorne odredbe i po osnovu geografske lokacije trgovačkih objekata".
- Zakonom o unutrašnjoj trgovini predviđene su diskriminatorne odredbe i po osnovu geografske lokacije trgovačkih objekata, ali i po osnovu vrste posla koju radnici obavljaju u njima, što se posebno odnosi na velike trgovačke lance, u kojima osim radnika u trgovinama rade i radnici u skladištima, distributivnim centrima, te pratećim objektima kao što su cvjećare, pekare, kafići i slastičarne - navode iz Ministarstva rada i socijalne politike.
Naglašavaju da ovakve izmjene ne smiju dovesti do diskriminacije radnika po tome na kojem mjestu ili u kojem sektoru rade, te da je svako potencijalno kršenje prava radnika, kako je propisano Zakonom o radu, neprihvatljivo.
U aprilu ove godine federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić je govorio drugačije, istakao je da podržava uvođenje neradne nedjelje.
- Rekli smo da nećemo kočiti rješenja koja se nude novim zakonom o unutrašnjoj trgovini, ali smatramo da možda nije najbolje rješenje rješavati probleme iz nadležnosti jednog ministarstva u drugo ministarstvo i to dugoročno nije rješenje i može proizvesti dodatne probleme kada je u pitanju položaj radnika – kazao je u aprilu stidljivo Delić.
Ovo će biti zakon diskriminacije
Prijedlogu zakona o unutrašnjoj trgovini usprotivio se Klub HDZ-a ulažući amandman da gradovi i općine imaju mogućnost da sami odlučuju hoće li objekti na teritoriji tog grada ili općine raditi nedjeljom i praznikom, sve dok se ne donese zakon na nivou države. Ovaj amandman je postao sastavni dio zakona.
Dakle, lokalne zajednice će putem općinskih i gradskih vijeća moći podnijeti zahtjev Vladi Federacije BiH da trgovine rade i nedjeljom.
Treba kazati kako je Federalno ministarstvo trgovine dobilo negativno mišljenje o zakonu od Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, a o čemu se šutjelo.
Član Kolegija Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH Admir Čavalić (SBiH), koji je i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku, mjesecima ukazuje kako će radnici najmanje imati koristi od neradne nedjelje.
- Ovo će biti zakon diskriminacije. Ako ste u FBiH, diskriminirani ste, međutim imamo amandman HDZ-a i činjenicu da će pojedine općine imati izuzeća kao gradovi poput Neuma, Odžaka, Orašja. Važno je naglasiti da ovaj zakon ne zabranjuje rad nedjeljom i ovo nije neradna nedjelja, kako se govori u javnosti. Samo Federalno ministarstvo rada i politike može uređivati pitanje rada na području FBiH, to je ustavna nadležnost. Ministarstvo trgovine FBiH može zabraniti prodajne objekte, ali šta u praksi to znači, skladištari, logističari oni što se bave distribucijom, svi će oni raditi nedjeljom bez ikakvih priblema, zakon se na njih ne odnosi - kazao je ranije za Faktor Čavalić.
Zatražili smo komentar Selvedina Šatorovića, predsjednika Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH).
Ne samo radnici u trgovini već i svi drugi trebaju imati slobodan dan
- Mi smo od samog iniciranja izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini koji se odnosi na neradnu nedjelju, a čiji je inicijator Sindikat trgovine i uslužnih djelatnosti BiH, dali punu podršku očekujući da će biti usvojen u parlamentarnoj proceduri i da će se radnicima u ovom sektoru bar djelimično olakšati ovaj vrlo naporan i zahtjevan posao. Pohvalno je što je Zastupnički dom FBiH prihvatio argumentaciju o neradnoj nedjelji i prepoznao opravdanost donošenja ovog zakona te očekujemo da i Dom naroda FBiH na svojoj sjednici podrži zakon - rekao je Šatorović i dodaje:
- Smatramo da, ne samo radnici u trgovini, već i svi drugi radnici u FBiH trebaju imati slobodan dan koji će iskoristiti za odmor, da budu sa svojom porodicom jer smo svjedoci da, između ostalog, zbog preopterećenosti radnika u smislu radnog vremena, porodica najviše trpi, što se održava na kompletno društvo generalno u negativnom smislu.
Što se tiče navoda Federalnog ministarstva rada i socijalne politike da radno vrijeme može određivati to ministarstvo, a ne Ministarstvo trgovine, imamo potrebu naglasiti da zakon o unutrašnjoj trgovini nije jedini zakon kojim se uređuju prava radnika iz radnog odnosa. Podsjećamo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, ali i javnost da je Zakonom o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica propisano pravo na uvećanje godišnjeg odmora po osnovu učešća u oružanim snagama. Da budemo kristalno jasni, SSSBiH smatra da je to nešto najmanje što se moglo učiniti za boračku kategoriju radnika - kazao je Šatorović.
Naglašava kako nema nikakve prepreke da se drugim propisima definišu određena prava iz radnog odnosa i da se ne može govoriti o diskriminaciji.