open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Bilo i ostavki u parlamentarnom odboru
Iniciran, predložen, povučen: Je li potreban poseban zakon o boračkom dodatku u FBiH
AUTOR: M. R. S.
11.04.2025. u 17:03
get url
text
Ilustracija
Ilustracija
Donošenje posebnog zakona o boračkom dodatku bio jedan od tri zaljučka Odbora za boračka i invalidska pitanja Zastupničkog doma Parlamenta FBiH koji su, kao jedna tačka, povučeni sa sjednice Zastupničkog doma 2. aprila, što je izazvalo ostavke četiri člana ovog odbora.
Istovremeno, radna grupa koja treba definirati borački dodatak, ali kroz izmjene postojećeg zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, uskoro treba početi s radom.
Postavlja se pitanje da li je potreban poseban zakon o boračkom dodatku ili nije, i zašto.
Inicijativa za donošenje zakona o boračkom dodatku potekla je od Jedinstvenog udruženja demobilisanih boraca 92-95 Zavidovići i uvrštena je u zaključke parlamentarnog odbora. Odbor je Zastupničkom domu predložio da prihvati ovu inicijativu i obaveže federalnu izvršnu vlast da u roku od maksimalno 90 dana uradi nacrt zakona i uputi ga u proceduru.
Osim ovoga, Odbor za boračka pitanja je imao još dva zaključka, a jedan od njih se odnosi na to da predstavnike ovog odbora uključi u sastav radne grupe za izmjenu Zakona o pravima demobilisanih boraca koja bi išla u pravcu uspostave boračkog dodatka.
Hamza Krkalić, jedan od predstavnika Kampa boraca, stava je da ne treba zakon o boračkom dodatku jer već ima Zakon o pravima demobilisanih boraca u kojem treba samo uraditi dopune s jednim članom kojim bi bio definiran borački dodatak.
- Mi smo taj zakon o demobilisanim borcima dva puta popravljali i lakše ga je doraditi nego donijeti neki novi zakon. Pa znate koliki je bio problem donijeti ga 2019. godine, znate koliko je to trajalo. To je bio proces, u proteste smo išli. Van pameti je da se ide sa zakonom o boračkom dodatku. Ko će ga donositi? To je nemoguća misija. Toga je svjestan i Odbor za boračka pitanja i ministar za boračka pitanja FBiH – pojasnio je Krkalić.
Hamdija Abdić Tigar, ratni komandant 502. Viteške brigade Armije RBiH i zastupnik SDA u Parlamentu FBiH, jedan je od članova Odbora za boračka pitanja koji je podnio ostavku u ovom odboru. On smatra da treba zakon o boračkom dodatku jer borci trebaju imati borački dodatak.
- Nejednakost je, jedni ga sada imaju, drugi nemaju. Treba nepravda da se ispravi, da nema diskriminacije, da svaki pripadnik Armije ima dodatak. Ako u RS-u oni koji su napadali imaju dodatak, što da nemaju borci u FBiH. Kažu da smo bogatiji entitet i bolje razvijeni – rekao je Abdić.
Istakao je da je njegova dužnost da se bori za boračku popluaciju koliko mogu i da će se boriti kroz Parlament, te da "naša ostavka u Odboru nema veze".
- A što sam je podnio? Lažu ljude, (parlamentarna) većina kaže da hoće pa onda izbrišu. U kuloarima govore "daj to nosi", kad su bili ovi zaključci Odbora. Zato je bila moja ostavka. Tačku dnevnog reda povuče premijer FBiH, a on nije predlagač. Pravi nas budalama – dodao je Abdić.
Sabahudin Ramić, predsjednik Saveza boraca FBiH, istakao je da u svakom slučaju borački dodatak treba i da se ne mora raditi novi zakon već dodatak ugraditi u postojeći zakon.
Ramić je i član radne grupe koja treba izmijeniti Zakon o pravima demobilisanih boraca, a koja bi trebala početi raditi narednih desetak dana.
- Zvaničan stav Saveza boraca FBiH je da svaki pripadnik Armije treba imati borački dodatak bez obzira na to koliko je vremena proveo tu od 1992. do 1995, šta je radio. Ima puno kolega saboraca koji će biti u radnoj grupi i vjerovatno će imati nešto drugačije zahtjeve. Neki, naprimjer, hoće dodatak za one koji nikad nisu ništa ostvarili. Mi smo za to da svaki borac ima pravo na borački dodatak, hoće li on biti marku ili neki drugi iznos manje je važno – rekao je Ramić, naglasivši da ima sredstava da se dođe do nekog rješenja.
Napomenuo je da "imamo naš Zakon o pravima demobilisanih boraca, tu možemo uraditi izmjene i dopune da se ne mora raditi drugi zakon".
- A ostale kategorije, ratni vojni invalidi, dobitnici najvećih ratnih priznanja, i oni mogu kroz svoje izmjene i dopune to uraditi. Radnu grupu sačinjavaju predstavnici više saveza, uključeni su dobitnici najvećih ratnih priznanja, predstavnici porodica šehida i poginulih boraca, RVI i više saveza demobilisanih boraca – dodao je Ramić.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.