Osobe koje prijavljuju korupciju, najčešće na svom radnom mjestu, takozvani zviždači, nemaju zaštitu od osvete. Riječ je o zaposlenicima koji razotkrivaju informacije ili ilegalne aktivnosti unutar privatne, javne ili državne organizacije.
To bi se uskoro moglo promijeniti budući da je Vlada Federacije krajem augusta utvrdila je i u parlamentarnu proceduru uputila Nacrt zakona o zaštititi prijavitelja nepravilnosti.
Kako je za Faktor rečeno iz Federalnog ministarstva pravde, ministar Vedran Škobić formirao je radnu grupu za izradu navedenog zakona u kojoj su sudjelovali, osim zaposlenika Ministarstva, i suci Općinskog suda u Sarajevu i tužioci Kantonalnog tužilaštva KS, predstavnici APIK-a, te eksperti koje je angažirala Ambasada SAD-a i Delegacija EU-a u BiH, koji su vršili i monitoring nad radom radne grupe.
- Prednacrt zakona upućen je na mišljenje Evropskoj komisiji koja je pozdravila donošenje navedenog zakona i u Federaciji BiH koji je u najvećoj mjeri usuglašen s evropskom pravnom stečevinom.
U narednom razdoblju, nakon što zakon bude usvojen u prvom čitanju u Parlamentu FBiH, a nakon okončanja javne rasprave i nakon što radna grupa pripremi tekst za drugo čitanje, ponovno biti upućen Evropskoj komisiji radi dodatnog usaglašavanja i dobijanja pozitivne ocjene - kazali su nam u Federalnom ministarstvu pravde.
Ivana Korajlić iz Transparency Internationala u BiH (TIBiH) smatra da prave i efikasne zaštite kada je u pitanju prijavljivanje nepravilnosti i mogućih posljedica zbog prijavljivanja nema.
- Federalni zakon čije usvajanje očekujemo predviđa sudsku zaštitu prijavitelja. Godinama upozoravamo da se zakon mora usvojiti. Bilo da se radi o zaposlenom u privatnom sektoru ili institucijama, nekome ko je učestvovao u konkursima za zapošljavanje i u slično, taj nema načina da potraži zaštitu.
Znamo da se osvete prijavljivačima rade kroz disciplinske postupke, premještanja na niže, lošije pozicije pa i otkaze na radnom mjestu.
Mora postojati mehanizam da se te osobe mogu obratiti određenoj instanci ili sudu koji na vrijeme treba uvesti mjere zaštite. Tako bi se ohrabrili svi koji bi htjeli prijaviti određene nepravilnosti - kazala je Korajlić.