Danas je Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država sankcionisao tri fizička lica i četiri pravna subjekta u Bosni i Hercegovini (BiH) koji čine finansijsku mrežu podrške predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika koji je pod sankcijama SAD-a, te pomažu Dodikovoj porodici u njihovim kontinuiranim nastojanjima da izbjegnu sankcije.
Kako se dodaje, današnja aktivnost je također usmjerena na bosanskohercegovačkog političara koji je ključni Dodikov pomagač u koruptivnim aktivnostima i destabilizirajućoj političkoj agendi.
Pojašnjenje prenosimo u cijelosti:
Dodik je godinama koristio svoj službeni položaj za gomilanje ličnog bogatstva preko kompanija povezanih s njim i njegovim sinom Igorom Dodikom (Igor) koji je pod sankcijama SAD-a. Ova korupcija, zajedno sa Dodikovim kontinuiranim nastojanjem da destabilizira institucije vlasti BiH potkopava povjerenje javnosti u državne institucije BiH i vladavinu prava.
- Dodik i njegova porodica i dalje se oslanjaju na saveznike od povjerenja da bi prikrili svoju uključenost u nove poslovne poduhvate gomilajući bogatstvo za sebe i svoje saradnike, istovremeno nastojeći izbjeći američke sankcije - rekao je vršilac dužnosti podsekretara Ministarstva finansija za borbu protiv terorizma i finansijsku obavještajnu djelatnost Bradley T. Smith.
- Sjedinjene Države nastavit će da javno govore o ovim aktivnostima i insistirat će na odgovornosti pojedinaca koji ih omogućavaju - dodao je.
Porodica Dodik nastavlja s nastojanjima da prikrije da ima kontrolu nad kompanijama manipulisanjem upravljačkim strukturama i preregistracijom kompanija pod novim imenima. Današnje djelovanje nastavak je prethodnih mjera uvođenja sankcija za Dodikovu porodicu razotkrivanjem njihovih svjesnih pokušaja da izbjegnu američke sankcije i stavljanjem fokusa na pojedince koji podržavaju te aktivnosti.
Finansijska mreža porodice Dodik i pokušaji izbjegavanja posljedica sankcija
Sjedinjene Države (SAD) sankcionisale su Dodika 5. januara 2022. godine u skladu s Izvršnom uredbom 14033 zbog odgovornosti za ili saučesništvo, zbog direktnog ili indirektnog učešća, zbog kršenja ili aktivnosti koji predstavljaju smetnju ili prijetnju provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i zbog koruptivnog djelovanja povezanog sa Zapadnim Balkanom. Sjedinjene Države su i prije toga uvrstile Dodika na listu sankcionisanih osoba 17. jula 2017. godine u skladu sa Izvršnom uredbom 13304 zbog opstrukcije ili prijetnje opstruisanjem Dejtonskog sporazuma. Pored toga, Sjedinjene Države sankcionisale su Dodikovu odraslu djecu, Igora i Goricu Dodik, 20. oktobra 2023. godine u skladu s Izvršnom uredbom 14033 za materijalno pomaganje, sponzorstvo ili pružanje finansijske, materijalne ili tehnološke podrške za, ili roba ili usluga za ili kao podršku Dodiku, osobi čija je imovina i pravo na imovinu blokirani prema Izvršnoj uredbi 14033.
Nastojanja Dodikovih da se obogate dovela su do toga da je OFAC 20. oktobra 2023, 18. juna 2024. i 6. novembra 2024. sankcionisao ključne elemente Dodikove korumpirane mreže podrške, uključujući nekoliko kompanija i pojedinaca pod Igorovom direktnom kontrolom. Dodik je iskoristio svoj službeni položaj kako bi ugovore Vlade RS-a usmjerio na mrežu privatnih kompanija koje on i Igor nadziru. Dok Igor ima kontrolu nad mnogim kompanijama u ovoj mreži, on prikriva sopstvenu povezanost s tim kompanijama oslanjajući se na različite nominalne vlasnike i direktore.
Nimbus Innovations d.o.o. Banja Luka (Nimbus) je kompanija za pružanje usluga informacijske tehnologije sa sjedištem u BiH, formirana nakon što su Sjedinjene Američke Države 18. juna 2024. godine sankcionisale kompaniju Sirius 2010 d.o.o. Banja Luka (Sirius) koju kontroliše Igor. Nakon uvođenja sankcija za Sirius, Nimbus je formalno uspostavljen na istoj adresi kao Sirius i obavijestio je javnost da će preuzeti svu imovinu, aktivnosti i obaveze od Siriusa. Nimbus je također zadržao upravu Siriusa, a vlasnik je ista osoba. Uprkos promjeni imena, Igor je kontrolisao direktora Nimbusa, koji mu je dostavljao najnovije informacije o poslovanju i od Igora tražio saglasnost za poslovne odluke.
OFAC je sankcionisao Nimbus u skladu s I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
Igor koristi članove porodice da bi omogućio rad kompanijama u svojoj mreži podrške. Dodikov rođak i državljanin BiH Aleksandar Dobrić (Aco) osnovao je u novembru 2023. godine Best Service d.o.o. Banja Luka (Best Service) sa sjedištem u RS-u, pod izvornim imenom Agape Best d.o.o. Banja Luka. Sjedinjene Države sankcionisale su kompaniju sa sjedištem u Banjoj Luci, Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik S.P. Banja Luka (Agape) 20. oktobra 2023. u skladu s I.U. 14033 jer je bila u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovala ili navodno djelovala za ili u ime, direktno ili indirektno, Gorice Dodik. Best Service preuzeo je poslovanje od Agape, te kao Agape, posluje u sektoru ugostiteljstva i posluživanja hrane RS-a. Aco je provodio u djelo Igorova uputstva za poslovanje Best Servicea. Pored toga, Aco je pristao da svog oca Mirka Dobrića (Mirko) usmjeri na provođenje poslovnih aktivnosti.
OFAC uvodi sankcije Aci u skladu s I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
OFAC uvodi sankcije za Best Service u skladu s I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Ace, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
Igor i državljanin BiH Mirko vlasnici su kompanije Fruit Eco d.o.o. Gradiška (Fruit Eco), koja je pod sankcijama SAD-a, a Mirko je i njen direktor. Nakon što je Fruit Eco sankcionisana u aprilu 2024. godine, osnovana je kompanija Zelena jabuka d.o.o (Zelena Jabuka), sa sjedištem u RS-u, a čiji je jedini vlasnik i direktor Mirko. Zelena Jabuka registrovana je na istoj adresi kao Fruit Eco, a obje kompanije uključene su u proizvodnju voća u voćnjaku. Prema Igorovim instrukcijama, Mirko je pomogao Igoru oko poslovnog prijedloga. Sjedinjene Države sankcionisale su Fruit Eco d.o.o. Gradiška (Fruit Eco) dana 20. oktobra 2023. godine u skladu sa I.U. 14033 zbog toga što je u vlasništvu ili pod kontrolom ili je djelovala ili navodno djelovala za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora Dodika, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu sa I.U. 14033.
OFAC sankcioniše Mirka u skladu s I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s E.O. 14033.
OFAC sankcioniše Zelenu Jabuku prema I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Mirka, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
Državljanin BiH Vlatko Vukotić (Vukotić) bivši je zaposlenik Alternativne televizije d.o.o. Banja Luka (ATV) koja je pod sankcijama SAD-a; odnedavno je zaposlenik Prointer ITSS d.o.o. Banja Luka Clan Infinity International Group (Prointer), kompanije koja je također pod sankcijama SAD-a, te vlasnik i direktor Vorto d.o.o. (Vorto) iz RS-a. Igor je Vukotiću dao instrukcije u vezi sa finansijskim obavezama koje treba da ispuni. Vukotić je tražio Igorove instrukcije o dugu Vukotićeve kompanije za odnose s javnošću Vorto. Pored toga, slijedeći Igorove upute, Vukotić je pristao vršiti pritisak na subjekte koji su poduzeli mjere protiv Igorove mreže podrške. Vukotić je savjetovao Igora u vezi sa smanjivanjem kontrole subjekata koji su pod američkim sankcijama.
OFAC sankcioniše Vukotića u skladu s I.U. 14033 za materijalnu pomoć, sponzorisanje ili pružanje finansijske, materijalne ili tehnološke podrške za, ili robu ili usluge za ili kao podršku, Igoru, osobi čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s E.O. 14033.
OFAC sankcioniše Vorto u skladu s I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Vukotića, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
Sjedinjene Države sankcionisale su i ATV i Prointer 5. januara 2022. i 18. juna 2024 ., u skladu s I.U. 14033 jer su u vlasništvu ili pod kontrolom, ili su djelovale ili navodno djelovale za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
Bh. političar koji pomaže Dodikovu korupciju i destabilizirajuće djelovanje
Staša Košarac (Košarac) ministar je vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dopredsjedavajući Vijeća ministara BiH (VM) i visokopozicionirani član Dodikove političke stranke Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). U tim ulogama, Košarac često dobija zadatak od Dodika da zloupotrebljava svoj službeni položaj u Dodikovu korist.
Kao državni ministar BiH i dopredsjedavajući Vijeća ministara BiH, Košarac ima pristup i ovlasti da utječe na političke i budžetske procese. Naprimjer, Košarac se urotio da iskoristi svoj položaj kako bi potkopao efikasnost državnih institucija u Dodikovu korist. Naprimjer, Košarac je planirao barem do oktobra 2024. blokirati normalno funkcionisanje Vijeća ministara BiH kako bi osigurao imenovanje jednog Dodikovog kandidata. Pored toga, pozicije na kojima se nalazi Košarac daju mu mogućnost utjecaja na donošenje finansijskih odluka na najvišim nivoima. Jednom prilikom, Košarac je zloupotrijebio svoj službeni položaj kako bi manipulisao državnim budžetom BiH da bi osigurao da se sredstva na državnom nivou mogu usmjeriti na Prointer, kompaniju pod kontrolom Igora, drugom prilikom Košarac je blokirao napore da se usvoji državni budžet BiH za 2024. dok je Dodik planirao izvući dio tih sredstava da bi ih SNSD koristio na Lokalnim izborima u BiH 2024. godine. Štaviše, ove pozicije Košarcu daju kredibilitet i političku moć koje on iskorištava u Dodikovu korist. Košarac je 2023. godine organizovao sastanak visokih zvaničnika bosanskih Srba na kojem su se obavezali da će dati podršku Dodiku i, ako Dodik naredi, povući se iz državnih institucija BiH. Konačno, Košarac je glasao za prijedlog zakona u Vijeću ministara BiH koji bi politički pogodovao Dodiku tako što bi mu osigurao naklonost jednog visokog zvaničnika.
OFAC sankcioniše Košarca prema I.U. 14033 jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Dodika, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani u skladu s I.U. 14033.
Posljedično današnjoj mjeri, sva imovina i pravo na imovinu gore navedenih sankcionisanih osoba, a koja se nalazi u SAD-u ili je u posjedu ili pod kontrolom državljana SAD-a blokirana je i mora biti prijavljena OFAC-u. Pored toga, sve kompanije u vlasništvu, direktnom ili indirektnom, u iznosu od 50 posto ili više jednog ili više blokiranih osoba također je blokirana. Ukoliko nisu odobrene općom ili posebnom dozvolom koju izdaje OFAC, ili izuzete, prema propisima OFAC-a generalno su zabranjene sve transakcije državljana SAD-a ili unutar (ili u tranzitu kroz) SAD-a koje uključuju imovinu ili prava na imovinu osoba uvrštenih na listu sankcionisanih ili blokiranih. Ove zabrane uključuju davanje doprinosa ili osiguranje finansijskih sredstava, dobara ili usluga od, prema ili u korist bilo kojeg blokiranog, ili primanje bilo kakvog doprinosa, bilo kakve finansijske podrške, roba ili usluga od takvih osoba. Osobama koje nisu državljani SAD-a također je zabranjeno da prouzroče ili se urote s namjerom da navedu državljane SAD-a da svjesno ili nesvjesno prekrše sankcije Sjedinjenih Država, kao i da učestvuju u ponašanju kojim se izbjegavaju sankcije Sjedinjenih Država. U Smjernicama za provedbu ekonomskih sankcija OFAC (Economic Sanctions Enforcement Guidelines) nalazi se više informacija o provedbi sankcija OFAC-a, uključujući faktore koje OFAC generalno uzima u obzir pri određivanju odgovarajućeg odgovora na očigledno kršenje istih.
Pored toga, finansijske institucije i druge osobe koje se uključe u određene transakcije ili aktivnosti sa sankcionisanim subjektima i osobama i same mogu biti sankcionisane ili se protiv njih mogu poduzeti odgovarajuće aktivnosti s ciljem provedbe ove odluke. Ove zabrane uključuju davanje doprinosa ili osiguranje finansijskih sredstava, roba ili usluga od, prema ili u korist bilo koje osobe uvrštene na listu sankcionisanih, ili primanje bilo kakvog doprinosa, bilo kakve finansijske podrške, roba ili usluga od takvih osoba.
Snaga i integritet sankcija OFAC ne proističu samo iz sposobnosti OFAC-a da na SDN listu (listu blokiranih osoba) uvrsti i dodaje osobe, nego i iz njegove spremnosti da sa SDN liste ukloni određene osobe u skladu sa zakonom. Krajnji cilj sankcija nije kažnjavanje, nego pozitivna promjena u ponašanju. Informacije u vezi sa postupkom podnošenja zahtjeva za uklanjanje sa OFAC liste, uključujući i SDN listu, dostupne su na linku OFAC’s Frequently Asked Question 897.