Činjenica da je Administrativna komisija Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine provela konkurs za tijelo koje će odlučivati o sukobu interesa, i onda kao prvorangiranog kandidata predložila svog sekretara, nametnula je pitanje je li upravo ovo potencijalni sukob interesa, kako je do toga došlo i zašto niko nije reagirao ranije.
Zanimalo nas je da li je iko na sjednicama Administrativne komisije od maja, kada je objavljen konkurs, pa sve tokom provođenja konkursne procedure i sačinjavanja rang-liste pomenuo tu činjenicu, reagirao, pojasnio i da li je to potencijalni sukob interesa. Jer Administrativna komisija ovo nije ni pomenula u svom izvještaju upućenom Parlamentarnoj skupštini BiH.
Doma naroda Parlamenta BiH na posljednjoj je sjednici imenovao Komisiju za odlučivanje o sukobu interesa. Preostalo je da to učini Zastupnički dom, čija je sjednica zakazana za iduću sedmicu.
Džemal Smajić (SBiH), član Administrativne komisije, kazao nam je da se sekretar ove komisije Dejan Ružić "isključio" i da "nije učestvovao u radu komisije, u samom izboru".
- Formalo-pravno nije (u sukobu interesa) – dodao je Smajić.
Rekao je i da je bilo kandidata poput Ružića, koji rade u Parlamentu BiH i koji su izabrani, te da nije sporan Ružić i ostalo, već je sporno što je bilo političkog utjecaja pri izboru kandidata.
- O tome sam govorio i na sjednici Doma naroda. Imali smo 18 kandidata, među njima onih s jako dobrim referencama. Ali članovi Administrativne komisije iz vladajuće koalicije su sjeli, dogovorili se i pri bodovanju se znalo koliko će koji kandidat dobiti. Pa imate da Denis Zvizdić, član Administrativne komisije, daje 29 od 50 bodova za neke, Marina Pendeš isto 29, Nikola Špirić... To je bio politički utjecaj. Delegat Zdenko Ćosić (HDZ) je to otvoreno i priznao – rekao je Smajić.
Stava je da "nije sporan Ružić i tako dalje".
- Ali poenta je ako biramo članove Komisije za odlučivanje o sukobu interesa i oni znaju koliko im je ko dao bodova, i ako dođe da odlučuju o sukobu interesa nekog od ovih, niko ništa neće uraditi što bi im naštetilo – tvrdi Smajić.
Zbog tog načina bodovanja, dogovora i političkog utjecaja, kako je rekao, Smajić je bio protiv predloženog imenovanja članova Komisije za odlučivanje o sukobu interesa na sjednici Doma naroda. Protiv je bio i Dženan Đonlagić (DF) i Želimir Nešković (SDS), dok su suzdržani kod ovog imenovanja bili delegati Šefik Džaferović (SDA) i Safet Softić (SDA).
Na ovoj sjednici Doma naroda, održanoj 10. oktobra, niko nije pomenuo situaciju sa Ružićem.
Izjavu o ovome pokušali smo dobiti i od Softića, koji je član Administrativne komisije, ali nam se nije javio na telefon.
- Imenovanje osobe koja je u isto vrijeme kandidat na konkursu i obavlja funkciju u komisiji koja provodi konkursnu proceduru, čime se nalazi i sam u potencijalnoj situaciji sukoba interesa, otvara pitanje nepristrasnosti u procesu imenovanja, a posebno jer se radi o imenovanju u tijelo koje bi upravo trebalo da odlučuje o sukobu interesa nosilaca funkcija u institucijama BiH – istaknuto je iz Transparency International BiH na njihovom portalu Transparentno.ba.