Još je na snazi epidemija leptospiroze u Kantonu Sarajeva i može se reći da je u silaznoj putanji.
Ukupan broj oboljelih od leptospiroze, na dan 2. juli, je 105 slučajeva od toga 37 laboratorijski potvrđenih slučajeva, a ostali se vode kao vjerovatni slučajevi.
Potvrđeno je to za Fenu iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo uz napomenu da niko od oboljelih nije hospitaliziran što govori u prilog tome da se radi o blažim kliničkim slikama koje zahtijevaju kućno liječenje.
Leptospiroza je zoonoza, oboljenje koje se prenosi sa oboljele životinje na čovjeka.
Nema interhumanog prenosa tj. ne prenosi se sa čovjeka na čovjeka. Ljudi se mogu zaraziti putem direktonog kontakta s inficiranim životinjskim urinom ili tkivom (najčešće glodara, svinja, pasa i divljih životinja) ili indirektno kontaktom s inficiranom vodom, tlom, hranom i predmetima ili kupanjem u stajaćim vodama.
- Najčešće ulazno mjesto je oštećena koža, ranice ili izložene sluznice (očiju, nosa, usne šupljine). Klinička slika leptospiroze je nespecifična i često bolest ostaje neprepoznata. Bolest obično počinje općim infektivnim sindromom (groznicom, jakom glavoboljom, bolovima u mišićima, povraćanjem i crvenilom očiju). Slijedi pad temperature potom se, između 6. i 12. dana, javlja druga ili imuna faza bolesti praćena različitim simptomima ovisno o zahvaćenom tkivu. Bolest se liječi antibioticima - navodi se.
Mjere prevencije su izuzetno važne za pojavu i širenje bolesti. Podrazumijevaju deratizaciju (uništavanje glodara), higijensko držanje životinja, zaštitu vode i hrane od kontakta sa zaraženim životinjama, hlorinaciju vode za piće i bazena, izbjegavanje kupanja u rijekama i potocima gdje se kupa stoka, higijensko pranje ruku.
Mjere prevencije obuhvataju i pokrivanje posjekotina i ogrebotina vodootpornim flasterima prije kontakta sa zemljom, blatom ili vodom koji bi mogli biti kontaminirani urinom zaraženih životinja, kao i zaštitnu odjeću i obuću prilikom rada s potencijalno zaraženim životinjama, rukavice pri radu u bašti, vakcinaciju životinja (ne postoji vakcina protiv leptospiroze za ljude), kao i zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, posebno profesionalno ugroženih, o načinu zaražavanja i preventivnim mjerama.