Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo je optužnicu protiv anesteziologa Suada Rožajca i oftamologa Nine Jovanović i Jasmine Halimić zbog nesavjesnog liječenja koje je izazvalo smrt dvogodišnje djevojčice Džene Gadžun iz Kaknja još 8. juna 2023 godine, a Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu 11. jula iste godine.
Djevojčica Džena preminula je 14. novembra 2021. godine, a za nekoliko dana će se navršiti tri godine od njene smrti. Suđenje je još u toku, a do sada su saslušani svjedoci, te nekoliko vještaka dok su ročišta više puta odgađana.
U septembru 2023. godine, optuženi su se izjašnjavali o krivici, tada je anesteziologu Rožajcu pozlilo. Kasnije su se sve troje optuženih izjasnili da nisu krivi.
Nakon izjašnjenja o krivici počeo je niz odgađanja ročišta koji su uzrokovani nedolaskom branilaca, optuženih, bolovanjem sudije, a ponajviše zahtjevima za izuzeće.
Prvi svjedok bila je majka Amila koja je više puta zaplakala u sudnici prisjećajući se Dženinih posljednjih dana. Amila je tada ispričala hronologiju bolesti djevojčice, te kako je djevojčica bila na listi čekanja Kantonalne bolnice Zenica za operaciju.
Istaknula je i da joj je doktorica Jovanović kazala kako je najbolje da se operacija uradi privatno što je i uradila. Cijena operacije iznosila je 2.600 KM, ali joj je ponuđen popust od 400 KM, a dio novca su, kako je kazala tom prilikom Amila, prikupili, a dio posudili.
Također, u svom svjedočenju Amila je navela kako nisu bili upoznati sa rizicima operacije u općoj anesteziji te da je imala povjerenje u doktoricu Jovanović.
Nakon nje svjedočio je otac Muris, a koliko su roditelji izloženi stresu tokom trajanja procesa svjedoči i činjenica da je i Murisu prilikom unakrsnog ispitivanja pozlilo.
Benjamin Bejtović, vlasnik poliklinike Bejtović, bio je jedan od svjedoka u procesu, a ispričao je da je čuo vrisak "Benjamine, silazi".
- Sišao sam i vidio da se obavlja reanimacija djeteta – govori on pojašnjavajući kako su reanimaciju obavljali Rožajac i anestetičarka Nermina Kadić, dok su Jovanović i Halimić stajale po strani, a naglasio je i da nije vidio da je dijete spojeno na EKG.
Benjamin Bejtović primljen je ove godine u radni odnos u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Nermina Kadić, medicinska sestra i anestetičarka u penziji, također je tokom svjedočenja spomenula da djevojčica nije bila spojena na EKG elektrode.
Amela Tanović-Ćeranić, kantonalni zdravstveni inspektor, istakla je da je tokom vršenja inspekcijskog nadzora utvrđeno da Halimić nije imala ugovore o servisiranju instrumenata, dok je kod Rožajca falila prostorija za pregled pacijenata, što nije po zakonu, a oprema za ordinacije i aparati nisu imali potvrdu o ispravnosti.
Istaknula je i da je djevojčica operisana u ordinaciji koja nije imala dozvolu za takvu vrstu zahvata.
Amila Sidran, doktorica koja je radila u KCUS-u smjenu kada je djevojčicu dovezla Hitna pomoć, tokom svjedočenja je kazala kako dijete nije imalo tragova postavljanja na elektrode, te da je tokom srčanog zastoja koji je trajao duže od pola sata djevojčica dobila trajno oštećenje mozga.
Sidran je također pojasnila kako je dijete tokom boravka u KCUS-u bilo na intenzivnoj njezi te da je bila potpuno ovisna o svim mjerama intenzivnog liječenja. Za vrijeme boravka u KCUS-u nije ni u jednom momentu počela prirodno da diše niti je dolazila svijesti.
Svjedočio je i Almir Badnjević koji je kao direktor laboratorije za verifikaciju medicinskih uređaja Verlab bio zadužen za vršenje verifikacije medicinskih uređaja i mjeriteljstva, a kazao je kako se uređaji iz ordinacije dr. Rožajaca nisu nalazili u bazi podataka, aludirajući kako nije vršena verifikacija.
Vještak je iznio nalaz obdukcije te dao mišljenje da je smrt djevojčice neposredno uzrokovana oštećenjem po život važnih centara disanja, centara za rad srca i moždanog stabla. Konstatovao je krvarenje u mozgu, krvni podljev desnog oka, krvarenje u plućima, upalu, krvne podljeve u slezeni, sitna krvarenja u bubrezima, mikrobiološkom analizom oka je utvrđeno prisustvo dvije bakterije...
Svjedočili su i radnici Hitne pomoći, pripadnici MUP-a KS i drugi vještaci, a prikazan je i snimak operacije.
Na prethodnom ročištu Tužilaštvo je također uložilo set materijalnih dokaza. Između ostalog prezentiran je i nalaz, kao i fotodokumentacija obdukcije tijela djeteta nakon smrti. Roditelji djevojčice nisu prisustvovali tom ročištu.
Nastavak ročišta u ovom predmetu zakazan je za 31. oktobar kada će svjedočiti vještaci iz Srbije.
Radi se o dvoje vještaka, od kojih je jedan anesteziolog, a druga je doktorica koja je bila na čelu tima i koja potpisuje nalaz timskog vještačenja obavljenog posredstvom međunarodne pravne pomoći.
Nalaz, koji će tom prilikom biti prezentiran, sačinilo je više vještaka iz različitih oblasti medicinske struke i jedan je od ključnih dokaza Tužilaštva u ovom predmetu.
Podsjećamo, Rožajcu se na teret stavljaju teška krivična djela protiv zdravlja ljudi u vezi sa krivičnim djelom nesavjesno liječenje, dok su Jovanović i Halimić optužene za zloupotrebu položaja.
Za sve vrijeme trajanja istrage, nakon što je i provedenim inspekcijskim nadzorima utvrđeno da ništa što je rađeno u slučaju operacije malene Džene nije provedeno u skladu sa zakonom, ljekari osumnjičeni, a kasnije i optuženi za njenu smrt, nisu snosili nikakve sankcije u smislu mjera zabrane za rad sa pacijentima, a tako je i danas.
Disciplinski postupci koji su vođeni pred Ljekarskom komorom Kantona Sarajevo u odnosu na dr. Rožajca i dr. Halimić-Alajbegović, prekinuti su na zahtjev njihovih advokata, do okončanja sudskog postupka, nakon što je protiv njih potvrđena optužnica.
Džena Gadžun preminula je 14. novembra 2021. godine u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, šest dana nakon što su ljekari optuženi za njenu smrt u stomatološkoj ordinaciji "Dr. Bejtović" obavljali operaciju očnog kapka, tokom koje je došlo do komplikacija i srčanog zastoja, te pada u komu djevojčice, iz koje se nikad nije probudila.
Zbog njene smrti održano je više protesta.