Tradicionalna manifestacija "Dječiji festival" u organizaciji Instituta Yunus Emre u Bosni i Hercegovini, koja se ove godine 12. put obilježava i u
Bosni i Hercegovini, okupila je danas u Gradskoj areni "Husejin Smajlović" u Zenici otprilike 5.500 učenika osnovnih škola iz cijele BiH koji uče turski jezik kao drugi strani jezik.
Zenička arena već tradicionalno je mjesto održavanja ove manifestacije u BiH, na koju su djeca i njihovi nastavnici iz svojih gradova došli u otprilike 120 autobusa, a među brojnim zvanicama ove su godine u Zenicu stigli i zamjenik ministra za nacionalno obrazovanje Republike Turske Ömer Faruk Yelkenci, zatim novi ambasador Republike Turske u BiH Emin Akseki, predsjednik Instituta Yunus Emre u BiH Abdurrahman Aliy, premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić…
- Ova je manifestacija veoma značajna za Tursku i BiH, jer su djeca naša budućnost. Institut Yunus Emre i ostale institucije Republike Turske u BiH tokom cijele godine organizuju veliki niz aktivnosti, a tradicionalni "Dječiji festival" kruna je svih aktivnosti. Festival je mjesto na kojem vidimo svu našu djecu, sve naše mlade nade, u koje zaista ulažemo mnogo toga. Nadamo se da će, zahvaljujući ovim projektima, naša djeca stasati u jedne kvalitetne ličnosti. Oni su naša budućnost, za BiH i za Republiku Tursku - poručio je Yelkenci.
Bratstvo i prijateljstvo
Ministar Akseki podsjetio je kako je tek prije 20-ak dana preuzeo dužnost u našoj zemlji, ali da se nada da će, za razliku od danas - kada se obraćao na turskom - već iduće godine bh. đake moći pozdraviti te im se obratiti i na bosankom jeziku.
- Ova dječica, danas ovdje, najbolji su znak prijateljstva BiH i Republike Turske. Bratstvo i prijateljstvo između naše dvije zemlje nije samo obično bratstvo i prijateljstvo, tu su duboke veze - kulturološke, historijske… Imamo mnogo zajedničkih vrijednosti.
Prema uputama našeg predsjednika, uvaženog Recepa Tayyipa Erdoğana, mi radimo na svakom polju - na polju obrazovanja i na polju kuture - da sve te naše veze još ojačamo i učinimo ih još boljima. Naša su djeca naša budućnost i jako je važno da mi, kao Turci, učimo bosanski jezik, a da, također, djeca i narod u BiH izučavaju turski jezik - poručio je Akseki.
Poznati su prijateljstvo, kulturološke i historijske veze između naše dvije zemlje, podvukao je predsjednik Instituta Yunus Emre Abdurrahman Aliy, koji je podsjetio kako je još 2009. godina ovaj institut svoju prvu inostranu ispostavu otvorio upravo u BiH. To, napominje, dovoljno govori o odnosu između BiH i Turske.
- Međutim, postoje neke stvari i neke veze koje su nevidljive, a to je jezik. Učenjem jezika mi još više povezujemo naše dvije zemlje i kulture. Mališani su tu, naravno, naši ambasadori. Projekat "Moj izbor je turski", koji se realizira u BiH, jako je značajan i na tom polju, također, projekat bratimljenja škola - kazao je Aliy.
Podvukao je kako mu je izuzetna čast i zadovoljstvo što ima priliku da se druži s bh. mališanima, koji će graditi buduće mostove između ove dvije zemlje i narode. Više od 20.000 bh. učenika, proteklih je godina učilo turski jezik kao izborni strani jezik, a u ovu su brojku uključeni i studenti odsjeka za turski jezik i književnost na bh. fakultetima.
Obnova višestoljetnih veza
Dobrodošlicu gostima poželio je i premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić, koji je istakao kako ljudi u BiH imaju posebne veze s Turskom, a tako i s turskim jezikom.
- Jezici svih naroda koji žive na našim prostorima obiluju turcizmima, što je rezultat višestoljetnog prisustva Turske na ovim prostorima, a posebno naš bosanski jezik. To je dio naše kulture i svakodnevnog života – istakao je Pivić, koji je naglasio kako je bilo potrebno da prođe skoro jedno stoljeće kako bi se obnovile višestoljetne veze između BiH i Turske.
Svake godine, dodao je, te su veze bolje i čvršće u svim oblastima, a pogotovo u oblasti obrazovanja. Turska snažno podržava, dodao je, učenje turskog jezika, ali i obnovu te izgradnju školske infrastrukture.
Novu dimenziju saradnja dvije države, podsjetio je, dobila je prošlogodišnjim prihvaćanjem privrednika i privrednih komora, odnosno Republike Turske, da budu generalni partner na obnovljenom ZEPS-u (Zenički privredni susreti), sajmu privrede u srcu BiH koji se nekoliko godina nije održavao. Očekuje da će, kazao je, na ovogodišnjem ZEPS-u "podići ljestvicu na viši nivo" te dodatno ojačati i privredne veze dvije zemlje.
Danas su uručene i nagrade za učenike koji su osvojili prva mjesta na različitim takmičenjima koja je tokom godine organizovao Institut Yunus Emre, a manifestacija je okončana koncertom Amela Ćurića.